haber oku

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ

admin ~ 12 Mart 2020 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Cumhuriyet İlkokulu İstiklal Marşının kabulünün (12 Mart 1921) 99. Yılı coşkuyla kutlandı.

Nazilli Cumhuriyet İlkokulu istiklal Marşımızın kabulünün 99. Yılını muhteşem bir programla kutladı. Öğrencilerin Mehmet Akif ERSOY ve Milli Mücadele ile ilgili yaktıkları gösteriler coşkuyla alkışlandı. Cumhuriyet İlkokulu öğretmenlerinden Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN günün anlam ve önemi hakkındaki konuşmasında önemli hususları dikkat çekti.

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’A Allah’tan rahmet diliyor, Şanlı bayrağımız göklerden, İstiklal Marşımız dillerden, vatan sevgisi kahraman ırkımın iman dolu göğsünden ebediyen silinmesin.

Eğitimci, yazar-Şair Osman GİRGİN’İN konuşma metni:

Sayın müdürüm, değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler, İstiklal marşımızın kabulünün 99. Yılını kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Tarih boyunca esaret altında yaşamamış, adalet dağıtmış Osmanlı İmparatorluğu, Emperyalist devletlerce işgal edilmişti. Tarihi şanla, şerefle yazılı Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde Anadolu yarımadasında “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile hareket ederek İstiklal Savaşı’nı başlamıştı. Bu mücadeleyi ilelebet unutturmayacak bir marşa ihtiyaç duyulmuş ve 1.TBMM hemen hazırlıklara başlamıştı.

Ön elemeyi geçen yedi şiir, 12 Mart 1921’de Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı meclis oturumunda tartışmaya açıldı. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan istiklal marşımızı bize armağan eden, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı diziler, meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi Bey tarafından okundu. Şiir okunduğunda milletvekilleri büyük bir heyecana kapıldı ve diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmedi. Bazı milletvekillerin itirazlarına rağmen, Mehmet Akif’in şiiri coşkulu alkışlarla kabul edildi.

Şair İstiklal Marşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerine olan güvenini, Türk milletinin bağımsızlığa, Hakk’a, ırkına, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir.

Bu ülkede nefes alan tek bir kişi kalsa dahi, ülke için umut ışığının sönmediğini ifade etmektedir. Bu ülke, alçakların hayasızca istilasından, milletinin göğsünü siper etmesi ile nasıl kurtulmuşsa, bundan sonra da aynı duyguyla, damarlarındaki asil kandan alacağı güçle mücadeleye devam edecektir.

İstiklâl Marşını sevmek, kahraman ırkımızı sevmektir.
İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır.
İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için, “milli mücadele ruhunu” yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir.

Bu ruh, Ergenekon’dan çıkan, Malazgirt’te zafer kazanarak Anadolu’yu yurt edinen, bin yıllık Bizans’ı yok ederek, çağ kapatıp çağ açan, Çanakkale’de yedi düvele meydan okuyup, Ankara’da Türk’ün meclisini kuran ruhtur.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ideal bir öğretmen, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı politikacı, gönül insanı, hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği yerlerden cefa gören bir gariptir.

Hayata veda edeceği anda “Hocam, kalk bir istiklal marşı daha yaz ki, kıymetini anlasınlar!” diye haykıran talebesine “Allah bir daha bu millete istiklal marşları yazdırmasın” diyen kutlu bir vatanperverdir.

İstiklal marşımızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz. İstiklal Marşımız, milletimizin ruhunu, tarihini ve ülkülerini hissettiren ölmez bir değerdir.

Şanlı bayrağımız göklerden, İstiklal Marşımız dillerden, vatan sevgisi kahraman ırkımın iman dolu göğsünden ebediyen silinmesin.    Sözümü Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un sözüyle bitirmek istiyorum:

Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;

Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.

Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın;

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Ne Mutlu Türküm Diyene!

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.