haber oku

1915 ÇANAKKALE TIRI NAZİLLİ’DE!

admin ~ 21 Aralık 2012 ~ Genel, Manşetler

canakkaletiri (5)

”1915 Çanakkale Tırı” Nazilli’de

Çanakkale Valiliği’nin katkılarıyla “Çanakkale’yi Anadolu’da yaşatıyoruz” sloganıyla yola çıkan gezici müze “1915 Çanakkale Tırı”, Nazilli’ye geldi.

Çanakkale’deki savaş alanlarından çıkan savaş malzemeleri ve müzeye bağışlanan yazılı ve görsel malzemelerden oluşan tır müze, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı olan 2015’e kadar tüm Türkiye’yi dolaşmasının hedeflendiği belirtildi.

Çanakkale 1915 gezici müzesi Tır’ı “Çanakkale’yi Anadolu’da yaşatıyoruz” sloganıyla yola çıktığıTürkiye turunda Nazilli Belediyesinin daveti ile Nazilli’ye geldi.  Tır’da bulunan ve savaşın büyüklüğünün en büyük ispatlarından birisi olan “Havada çarpışan mermiler” yoğun ilgi gördü.

Nazilli Belediyesi tarafından organize edilen ve Nazilli Belediyesi Özel Etnografya Müzesi  önünde konumlanan tır müze için açılış töreni düzenlendi. Törene  Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İlçe Emniyet Müdürü İlyas Karpınar,  İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jan.Bnb. Seydi Salman Nazilli MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli AKP İlçe Başkanı Tacettin Pirinç, Nazilli CHP İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı, Belediye Meclis Üyeleri, Oda Başkanları, Mahelle Muhtarları, Sivil Toplum Kururluşu Örgütleri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaş katıldı.

Törende proje mimarı tarihçi Ahmet Uslu  Çanakkale 1915 Gezici Müze Tırını Nazilliye davet ettiklerinden dolayı Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a teşekkür etti. Tır Müze ile Çanakkele ruhunu Nazilli’ye getirdiklerini ifade eden Ahmet Uslu Tır Müze’nin amacı içinde taşıdığı değerler hakkında bilgiler verdi. Açılış kurdelesini Kaymakam Mehmet Okur Nazilli Belediye Başkanı ve öğrenciler kesti. 1915’te dedelerimizin ellerinin dokunduğu 400 bin parça eseri, Tır Müzeyi gezen protokole Ahmet Uslu açıklayıcı bilgilerle anlattı.

Doğtaş Mobilya sponsorluğunda ve proje mimarı tarihçi Ahmet Uslu tarafından tasarlanan gezici müzede savaş döneminden kalan kılıç, kama, askeri üniformalar, şehit ve gazi mektupları,  anılar, mermi kovanları, bombalar, silahlar, Çanakkale savaşlarını anlatan jenerik belgesel sunumları yer alıyor. Müze TIR’da bulunan ve en çok dikkat çeken objelerden birisi de Çanakkale savaşının en iyi anlatan havada çarpışan mermiler. Seyit Onbaşının heykeli ve Türk askerlerinin maketlerinin de bulunduğu müze TIR’da vatandaşlar bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çanakkale Valiliği’nin destek verdiğini belirten Müze Tır Nazilli’de 1 hafta süreyle kalacak. Sabah 8.00’den akşam 19.00’kadar açık kalacak müze tır şimdiye dek 43 il ve 480 ilçede 10 milyon kişiye ulaştı. “Çanakkale’yi Anadolu’da yaşatıyoruz” sloganıyla yola çıkan gezici müze “1915 Çanakkale Müze Tır”ı 3 yıldır gezilerine devam ediyor. Öncelikli gelen talepler doğrultusunda gezilerini yapmaya devam edecek.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: