haber oku

2. GELENEKSEL RAHVAN AT YARIŞLARI!

admin ~ 17 Nisan 2013 ~ Genel, Manşetler

rahvanatyarsi (3)

Nazilli’de 2. Geleneksel Rahvan At yarışları yapılacak

Nazilli Belediyesince 2. si  düzenlenen Rahvan At Yarışlarının geliri, Üniversite Öğrencilerine burs sağlayacak.

Nazilli Belediyesinin katkıları ile 21 Nisan Pazar günü Nazilli-Denizli Karayolu Polis okulu altındaki çay yolunda yapılacak yarışlar, baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, tozkoparan, ayak, deste, taze beşli ve ithal atlar olmak üzere 9 kategoriden oluşacak.
Sunuculuğunu Mehmet Kahyaoğlu’nun yapacağı yarışmanın tertip komitesi, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Başkan Yardımcıları Mesut Erdemir, İbrahim Özkan,, Mali Hizmet Müdür Levent Ulus, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir, Yazı İşleri Müdürü Mehmet İmreoğlu, Erdoğan Çamdeviren, Cengiz Çamdeviren, Ayvaz Çamdeviren, Ersoy Dağlı, Cihangir Angın, Süleyman Angın, Engin Gümüşkaynak, Nihat Ertürk, Eyüp Ekdial, Ender Pelin, Tahir Başaran, Mustafa Ali Uçar, Tevfik Soysal, Bereket Küçük, Şefik Gökçe, Ferhat Portakal, ve Salih Tunca’dan oluşuyor.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, geçen yıl ilk kez Kaymakamlığın destekleri ile Rahvan At yarışları yapıldığını ve geçen yıldan itibaren yarışların gelenekselleştirildiğini ifade ederek “Bu yıl 2. cisini düzenlediğimiz Rahvan At yarışlarından elde edilecek gelir yine üniversite öğrencilerimize burs sağlayacak. At yarışı bir Ata sporudur. Rahvan, atın tek ayak koşma stiline verilen isimdir. Atın aynı taraftaki ayaklarının birlikte hareket ettiği ve biniciyi sarsmayan bir koşu şeklidir. Atçılar şöyle der: ‘Rahvan koşan bir at üstünde kahve içsen bir damlası yere dökülmez.’ Ben Yörük çocuğuyum. Bölgemiz Efe diyarı. Atımız ailemizden biri. At merakımız hemen hemen hepimizde mevcut. ‘Ata binersen Allah’ı, attan inersen atı unutma’ demiş atalarımız. Bu yılki yarışmaya yine  Bursa, Afyonkarahisar, Konya, İzmir, Samsun-Çarşamba, Kütahya, Manisa, Balıkesir, Muğla ve ilçelerinden 150 at Nazilli’ye gelerek yarışacak. Nazilli’deki at yarışı meraklılarımızı 21 Nisan’da yapılacak olan 2. geleneksel Rahvan At yarışlarına bekliyoruz” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: