haber oku

2012 ORHAN ŞAİK GÖKYAY ŞİİR ÖDÜLÜ!

admin ~ 10 Aralık 2012 ~ Genel, Manşetler

osman baş

ORHAN ŞAİK GÖKYAY 2012 ŞİİR ÖDÜLÜ

ŞAİR OSMAN BAŞ’A VERİLDİ

2 Aralık 1994 tarihinde ebediyete intikal eden ünlü şair, yazar, Devlet Sanatçısı Orhan Şaik Gökyay’ın aziz anısını yaşatmak amacıyla 2001 yılında eşi Ferhunde Gökyay ve öğrencisi Kudret Ünal tarafından ihdas edilen “ Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü” bu yıl Yeni Türk Şiiri Şairi Osman Baş’a verildi.

Prof. Dr. İsmail Parlatır’ın başkanlığında Prof. Dr. Naciye Yıldız, Nail Tan, Hayrettin İvgin ve Kudret Ünal’dan oluşan seçici kurul 5 Kasım 2012 Pazartesi günü Ankara’da toplanarak ödül için başvuran 22 şiir kitabıyla ilgili incelemesini tamamlayarak 2012 yılında Akçağ Yayınları arasında basılan Hâr-ı Bülbül adlı şiir kitabı dolayısıyla ödülün şair Osman Baş’a verilmesini kararlaştırdı.

 

Osman Baş kimdir?

1959 yılında Tokat’ta doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Pamukpınar Öğretmen Lisesinde, Eğitim Enstitüsünü Sivas’ta bitirdi. Hakkâri Yüksekova Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Erbaa Endikpınar köyü ve Karayaka kasabasında öğretmen ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1994 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Bölümünden mezun oldu. Tokat Millî Eğitim Müdürlüğünde İlköğretim Müfettişi olarak görev yapmakta iken 15 Temmuz 2002 tarihinden 14 Mart 2003 tarihine kadar T.C.Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bakü TİKA Program Koordinatörü olarak görev yaptı. Azerbaycan’daki görevi sırasında 2003 yılında fahri doktor unvanı verildi. Hâlen Ankara Millî Eğitim Müdürlüğünde, İl Eğitim Denetmeni olarak görevini sürdürmektedir.

 

 

1976 yılından itibaren çeşitli kitap, dergi ve gazetelerde; şiir, hikâye, deneme, piyes ve sayısız makalesi yayımlandı. Hâlen Tokat gazetesi ve Anayurt gazetelerinde haftalık yazılarını yazmaya devam etmektedir. Ayrıca, başta Azerbaycan olmak üzere Türk dünyasında yayımlanan gazete ve dergilerde sayısız deneme ve şiirleri yayımlandı. TRT kanallarında yayımlanan “Hey Onbeşli Onbeşli” belgeselinde yayın danışmanlığını yaptı.

Uluslararası Çanakkale Şiir Akşamları’nda Kümbet Altında dergisi adına tertip komitesinde görev aldı.

Tokat ilinde yapılan geleneksel hâle gelen 1, 2, 3 ve 4. “Uluslararası Tokat Yeşilırmak Şiir Şöleni” programlarının organizelerinde görev aldı. “Uluslararası Reşadiye Şiir Akşamları”nı başlattı.

Türk Dil Kurumunda “Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Çalışma Grubu”nda Kasım 2009 tarihine kadar yaklaşık dört yıl görev yaptı. Türkçe konferanslarına katıldı. “Okuma Profilimiz” konferansları devam etmektedir. “Türkçe Sevdalıları”nın bütün çalışmalarını desteklemektedir.

Türkiye ve Azerbaycan Yazarlar Birliği, Avrasya Yazarlar Birliği, İLESAM, Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği, Çocuk Edebiyatçıları Birliği, Dünya Söz Akademisi Derneği üyesidir.

1999 yılında yayına başlayan Eğitim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi Tokat Kümbet, Bizim Kümbet ve devam eden Kümbet Altında dergilerinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.

Hâlen yurt içinde başta Türk Edebiyatı, TÜRKSOY, Erciyes, Güneysu, Çağrı, Kervan, Berceste, Ekin, Kardelen, Bizim Külliye, Kültür Çağlayanı, Türk Dili başta olmak üzere birçok dergide deneme ve şiirleri yayımlandı. Ayrıca; dost ve kardeş ülke Azerbaycan’da Dialog, Bayatı, Meshedi dergileriyle Türk Dünyası, Edebiyat, 525. Gazet, Şark, Adalet, Palitra, Şark Sanat, Halk Cephesi, Hefte İçi, başta olmak üzere birçok, gazetelerde şiirleri, denemeleri basıldı.

Kitapları şunlardır:

Şiir:

Gök Bakışlı Gül Sözlüm (Şiir -1996 )

Hey Onbeşli Onbeşli (Tokat Şiirleri Antolojisi-2000)

Buğday Tenli Papatya (Türdav-Şiir–2001)

Firuzan (Şiir- Azerbaycan Türkçesiyle-VEKTÖR-2003)

Hey Onbeşli Onbeşli -1998-(Azerbaycan Türkçesiyle 2.baskısı çıktı. VEKTÖR-2003)

Hâr-ı Bülbül (Akçağ-Şiir–2012)

Tiyatro:

Göç ( Basılmadı)

Hizmet Yarışı (Basılmadı)

Deneme:

Nicesen… Yahşımısan… (Kültür Ajans – 2004)

Necesen Yahşısan mı? (Azerbaycan VEKTÖR- 2005)

 

Hâr-ı Bülbül*

-Yavuz Bülent Bâkiler ve Elçin İsgenderzade’ye-

 

Gül bende

Güle gül bende…

 

Kış gitti, gün önümde,

Bahar kondu yüreğime…

 

Mevsim çiçek çiçek bahar

Damla damla yağmur,

Masmavi deniz ufkunda güneş

Güneş yanmışlığında Hazar…

 

Ey yüreğimin dalgaları!

Kafdağı’nca sevdalarım

Hasrete vurgun Hazar’ım…

Bilirim tanırsın beni

Balıklar, martılar kadar

Yakınım sana;

Dağlar kadar, ufuklar kadar,

Har-ı bülbül kadar uzağım…

Çıdır düzünü,  bir Hazar bilir,

Bir de yüreği Hazar olanlar.

Çıdır düzünde bir gül esir,

Dualar toprak olmuş, tekbir tekbir…

 

 

Biliyorum, hiç görmedim seni,

Hiç ellerime alıp koklamadım.

Hissediyorum, yüreğini okuyor,

Feryadını yüreğimde hissediyorum.

 

Haydi, kalk bülbül konsun dalına!

Seni esir aldı sananlar çatlasın.

Neyin varsa sal toprağın üstüne,

Külekler, Bakü’de yüreklere aparsın.

 

Bahar ötesi yaz, yaz ötesi Hazar,

Hazar’ın yüreğinde hâr-ı bülbül.

Hazar’da dalga dalga bahar,

Arı dalda, dalda bülbül, hâr-ı bülbül…

 

Fırtınalar esintiye dönende,

Damlalar isyan edecek çiseye.

Haydi uyan! Şafakta düğün olsun.

Mehmetçik hazırlık yapıyor sefere,

Dik dur vatan toprağında, alnın açık olsun…

 

Şimdi bahardayım, yolum Şuşa’ya

Çıdır düzünde bülbül olacağım,

Hâr-ı bülbüle konacağım önce,

Düşmana şimşek olup çakacak

Dostun hasretine son vereceğim…

 

 

(*Hâr-ı Bülbül sadece şu an Ermeni işgali altında bulunan Şuşa’da Çıdır Ovası’nda yetişmektedir. Kardeş Azerbaycan bu çiçeğe de yurt toprağına da hasrettir.)

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: