haber oku

2022 YILI FİTRE MİKTARI AÇIKLANDI

admin ~ 04 Mart 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

         Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2022 yılı ramazan ayında Müslümanların verebilecekleri fitre miktarını açıkladı.

Müslümanların ramazan ayında kişi başı verdikleri fitre miktarını Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca yapılan toplantı sonrasında açıklandı.

Fitre dedeye, anneye, babaya, büyükanneye, toruna, hanıma, evlada, zengine ve Müslüman olmayana verilmez. Hala, dayı, amca ve teyze ve bunların çocukları gibi yakın akrabaya vermek daha sevaptır. Kayınbaba, kaynana, kayınbirader, üvey çocuk veya damat gibi kan bağı olmayanlar fakir ise verilebilir.

Aile reisi akıl baliğ olmamış çocuklarının fitresini de vermek zorundadır. Yaşı büyük olanların fitrelerini kendileri ödeyemiyorsa verebilir.

Fitre buğday, arpa üzüm, zeytin vb. ürünlerle verilebildiği gibi bunların karşılığı para olarak da verilebilmektedir.

Fitre sadakay-i cariye olarak bilinen (cami, yol, okul, köprü, sebil yaptırma ve tamirat) yerlere verilemez.

Fitrenin ramazan ayında ramazan bayramına kadar verilmelidir. Fitre bulunduğun yerdeki yoksullara verilmesi gerekmektedir. Farklı ve uzaktaki kişilere gönderilmesi mekruhtur.

Fitreyi ramazan ayına ulaşmış temel ihtiyaçlarını karşılayabilen ve nisap miktarı malı olanlar verir.

Şafi Mezhebine göre fitre vermek için nisap miktarı mal şartı da yoktur ve farzdır. Ramazan ayı ve bayramına yetecek kadar azığa sahip zengin-fakir her Müslüman fitre ile yükümlüdür.

Açıklanan rakam en azı olup her kişi günlük ihtiyacı kadar olan parayı vereceğinden kendisi daha fazla para ile hayatını devam ettiriyorsa kendi günlük harcadığı kadarını vermesi daha doğrusudur. Yani açıklanan rakamdan azı olmayacağı gibi daha fazlasını hali vaktine göre çoğaltarak vermelidir.

Mazeretinden dolayı oruç tutamayanların ve kaza edemeyecek durumda da olanların günlük oruç karşılığı ödeyeceği tutarda bu tutardır.

“Din İşleri Yüksek Kurulumuzca 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak 40 (kırk) TL olarak belirlenmiştir.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.