haber oku

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

admin ~ 03 Mayıs 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Türk Milleti tarihin her döneminde zorlu imtihanlardan geçmiş bu imtihanlardan başarıyla çıktığı için güçlü ve köklü bir millettir. Önüne çekilen setlerden ve engellerden kurtaran yiğitleri ilelebet hayır ve dualarla yad edecektir.

Türk Milleti’nin kızıl dalgalardan etkilenmesi ve memlekette komünizmin bir tehlike olarak yandaşlar toplaması, dönemin düşünürü, fikir adamı, fikir babası, tarihçisi Nihal ATSIZ ve O’nun gibi düşünenleri rahatsız etmişti. Kendini Türk hisseden herkesi fikirleri ile komünizm karşısında bir şeyler yapmaya çağırıyordu. Bunun için “Bozkurt”, “Orhun” ve Çınaraltı” gibi dergiler çıkarıldı.

Bunlardan rahatsız olan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL’İN okullarda komünist yazılar içeren dergilerin okullarda dağıtıldığı iddialarını da içeren açık mektuplar yayınlandı.

“Ben milliyetçi ve Türk’üm, diyen Başbakan Rüştü SARAÇOĞLU’NUN milliyetçiliği hayata geçiremediğini savundu.

Bunlardan dolayı bu dergilerde yazı yayınlayan bu dergileri okuyan okutan kişilerin toplanıp hapislere atılmasıyla başlayan olaylar memleketi sardı.

3 Mayıs 1944 Türk Milliyetçilerin Nihal ATSIZ ve onun gibi düşünenlerin mahkemeye Türk milliyetçilerinin meydana çıktığı gündür.

Nihal ATSIZ’A göre: Türkçülüğün gafletten ayrılışı can düşmanlarını tanıdığı dost sandığı hainleri ayırdığı” gündür.

3Mayıs 1954 yılından itibaren Türkçüler Günü olarak kutlanmaya başlanır. Rahmetli BAŞBUĞ tarafından da çok önemsenen bu günde kendisi de dâhil ATSIZ’IN mezarına giderek dua eder tekbirler getirirdi.

1944 olaylarındaki işkencelerini anlatırken BAŞBUĞ:

– Acımasızca parmaklarımdan birini yakalayıp, tırnağımı çektiler. Aslında, ben o görevlilere acıyordum. Yönetim, bizi faşistlikle suçluyor ama tüm faşizan yöntemleri kendileri kullanıyordu. İçimden bu da geçer yahu, diyordum.”

Yapılan savunmalardaki şu tabirler çok manidardır.

“Kimseden haksız yere bir şey talep etmiyoruz. Atalarımızdan kalan mirasın mefahirimizin gönüllü olduğu toprakların bizim olması ülküsünü kalbimizde taşıyoruz. Oraları unutmamak istiyoruz.

“Ben bunları şahsım için istemiyorum. Oralara çiftlik veya apartman yapacak değilim. Milletim için düşündüğüm haklardan dolayı kimse bana vatan haini diyemez. Bu çirkef iftirayı iade etmeye de tenezzül etmiyorum. Kimin hain, kimin vatanperver olduğunu tarih tayin edecektir. Hatta etmiştir bile.”

Türk Milliyetçilerinin aklandığı, tescillendiği, hür dünyaya ilan edildiği 3Mayıs Türkçüler Günü kutlu olsun.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.