haber oku

5. UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAM SEMPOZYUMU NAZİLLİ’DE YAPILDI!

admin ~ 30 Nisan 2014 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

 

DSC_8551

5. Uzun ve Sağlıklı Yaşam Sempozyumu yapıldı

5. Uzun ve Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezinde büyük bir katılımla gerçekleşti.

Nazilli’de 2008 yılında başlatılan “uzun yaşam” çalışmaları çerçevesinde geçen yıl 4.’sü bu yıl da 5.’si düzenlenen Uzun ve Sağlıklı Yaşam Sempozyumu Nazilli Belediye Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro salonunda yapıldı. Alzheimer Merkezi’nin faaliyetlerinin slayt gösterisi ile başlayan uzun yaşam sempozyumuna katılan konuşmacılar kaliteli yaşamı ve sağlıklı yaşlanmayı anlattı.

Nazilli’de uzun yaşamın sırrının, insanlarının şükretmeyi bilmesi olduğunu belirten Dünya Yaşlılık Derneği Genel Başkanı Umut Çınar ile panelistler Tiyatrocu-Sinema Sanatçısı Ayşen Gruda, NLP uzmanı, köşe yazarı  Belgin Turan, Uluslar arası tasarımcı Sema Keçeci ve wellness koçu Emel Çekici Nazilli’de yaşayan insanların sağlıklı yaşadıkları için şükretmeyi bildiklerini ve bu şekilde uzun yaşamın sırrını keşfettiklerini ortak görüş olarak belirttiler.

Sempozyuma KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Tiyatrocu-Sinema Sanatçısı Ayşen Gruda, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Nazilli Başsavcısı Doğan Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanı Serpil Keskin, NLP uzmanı, köşe yazarı  Belgin Turan, Uluslar arası tasarımcı Sema Keçeci, wellness koçu Emel Çekici, Beslenme Danışmanı Dr. Yasemin Baradley, Nazilli Belediye Başkan Vekili Ziya Aksüt, Meclis Üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

İnsanların uzun yaşamın yanında sağlıklı yaşama da önem vermesi gerektiğini vurgulayan Nazilli Uzun Yaşam Derneği Başkanı Engin Tulumbacı, “Nazillimizin Uzun Yaşam Kenti olarak markalaşmıştır. Beş Yıldır ciddi çalışmalarda bulunduk. Yaşlıya dokunmanın ya da ona el uzatmanın heyecanını yaşadık. İnsanlara çok farklı şeyler sunabilirsiniz ama gönüllerini almak, onların gönüllerine girmek bambaşka bir şey. Gönüllere kurulan köprüler asla yıkılmıyor. Yaşlılarla ilgilenmenin, maddi giderinin yanında manevi gideri de var. Biz uzun yaşamı 100 yaş ve üzerini olarak görmüyoruz, doğumdan ölüme huzurlu ve uzun bir yaşam diliyoruz” şeklinde konuştu.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı temsilen bir konuşma yapan Nazilli Belediyesi Meclis Üyesi Ziya Aksüt,“ Siyasi olarak da hizmet olarak da belediyeler sosyal hizmet sağlamalı. Bu güne kadar belediye olarak çeşitli kurumlar, kuruluşların yapılarını inceledik örnek aldık uyguladık, Nazilli’de Sosyal belediyeciliğin gereklerini yerini getirdik. Alzheimer Merkezi, Huzurevi, Evde Bakım Birimi, TİYAM isimli İleri Yaş Araştırma Merkezi gibi arka arkasına birbirini tamamlayan ve uzun ama sağlıklı bir hayatın sürdürülmesi için çalışmalar yaptık. Uzun yaşarken sağlıklı yaşamak gerekir. ‘Uzun Yaşam’ derken işin ticari boyutuna da girmek gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu gereklilik ile biz yöremize özgü Allah’ın yarattığı en özel ürünlerden olan İncirimiz ile hem ticari olarak hem de sağlıklı yaşam kaynağı olarak Nazillimizin tanıtımını ve ticaretini güçlendirdik. Buna örnek olarak da incir festivalimiz gösterebiliriz. Geçen yıl Sayın Kaymakamımız ile birlikte ilk  İncir Festivalini gerçekleştirdik. Nazillimiz bu sayede 200 milyon liralık incir geliri sağlar hale geldi. İncir haricinde zeytinimiz, zeytinyağımız, kestanemiz gibi uzun yaşama etki eden ürünlerimizi tüm ülkeye ve dünyaya en iyi şekilde anlatıp, tanıtacağız” dedi.

5. Uzun ve Sağlıklı Yaşam Sempozyumuna konuk olarak katılan KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat kendisi için çok önemli ve ilginç olan bu sempozyuma katılmasını sağlayan herkese teşekkür ederek, sağlıklı ve uzun yaşam için dengeli ve düzenli beslenmenin yanında spor yapmanın da önemine değindi. Sempozyumda sağlıklı beslenme, sağlıklı ve uzun yaşam konularında katılımcılara kendi hayatından örneklerle anlatan Talat, Bu sempozyum sayesinde Nazilli’ye geldim. Bu vesile ile Nazilliyi tanıma fırsatı buldum. Bu yüzden de çok mutlu oldum. Nazilli Gerçekten yaşanmaya değer özel yerlerden biri.”şeklinde konuştu.

Nazilli Alzheimer Hastaları ve Danışmanlık Merkezi’nin kendisini çok etkilediğini söyleyen Talat; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de böyle bir merkeze ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yaş ortalamasının yükseldiği koşullarda böyle bir merkeze bütün yerleşim birimlerinin ihtiyaç olduğu bir gerçek. Alzheimer hastası insanların yaşadıkları sıkıntıları anlamak, bilmek onları bu sıkıntılardan kurtarmak ve aynı zamanda hastaları da günlük yaşamlarında rahata ettirmek her sosyal devletin ve yerel yönetimlerin görevi. İşte bu sosyal görevi Nazilli Belediyesi gerçekleştirmiş. Kendilerini kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Sempozyumda konuşan Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya ise insanların suça bulaşmadan yaşamalarının uzun ve kaliteli yaşamda etkili olduğunu düşündüğünü belirterek, yaklaşık üç yıldır Nazillide mutlu bir şekilde yaşadığını söyledi. Kaya Nazilli’nin gerçekten Uzun Yaşam Kenti olduğuna inandığını belirterek, Nazilli için kaleme aldığı “Nazilli’de Yaşıyorum” adlı şiirini okudu.

Dünya Yaşlılık Derneği Genel Başkanı Umut Çınar, Nazilli’nin uzun yaşam süresi nedeniyle Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ilgiyle takip edilen bir yerleşim merkezi olduğunu belirterek, “Dünya Yaşlılık Derneği olarak insanların huzur içerisinde ölümü beklemelerini değil, huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşlansalar da üretmelerini ve paylaşmalarını istiyoruz. Kimsenin hayatı bir bavula sığmıyor. Nazilli uzun ve sağlıklı yaşam için çok özel bir şehir. Nazilli’de pozitif bir bakış açısı var. Burada yaşayan insanlar ile konuştuğumuzda hep şükrettiklerini görüyoruz. Hattaki Nazilli’de insanlar eşeğini kaybedip neşesini kaybetmiyor. Eşeğimi kaybederim neşemi kaybetmem şeklinde konuşan asırlık ninelerimiz yaşamları boyunca her an şükretmeyi bilmişler. Nazilli’nin insanı şükretmesini biliyor. Nazilli’yi dünya markası yapabiliriz. Dünyada ender rastlanan bu tema ile Nazilli’nin adını tüm dünyaya duyurabiliriz. Yaşlılık zor bir dönem değil yaşlılık eğer sevgiyle saygıyla giderse çok doğal ve çok güzel bir dönem Nazilli’de olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı yaşam kadar kaliteli ve sağlıklı yaşamanın de önemli olduğunu belirten Ünlü oyuncu Ayşen Gruda, “Sağlıklı yaşlanmak çok önemli. Günümüzde Nazilliye mi gelsem diyorum. Yaşamak için İstanbul’u tavsiye etmem. Burada bir sakinlik var. İnciri meşhurmuş. Demek ki incirin sağlığa faydası var, incirde bir sır var. Hanımlarımıza diyorum ki, genç düşünün. 100 yaşında da olsanız genç düşünün. Bu kızları ve adamları bizler yetiştiremiyoruz. Çok yaşamak değil de kaliteli yaşamak önemli. Çok yaşamak da bir kaliteye dayanıyor. Kadına, doktora ve avukata şiddet. Her şeyde bir şiddet var. Şiddetten uzaklaşalım. Sakin yaşamamız, sakinleşmemiz gerekiyor. Başbakandan da rica ediyorum. Biraz sakinleşsin biz de sakinleşelim. Şöyle kafamızı dinleyelim. Yani buna o kadar ihtiyacımız var ki gerçekten. Mecliste kimse dövüşmesin” çağrısında bulundu.

Huzur ülkesinden geldiğini ancak Nazilli’ye gelinceye kadar sadece kendi yaşadığı kaz dağlarının bol oksijenli ve huzurlu bir yer olduğunu düşündüğünü ifade eden Sema Keçeci İnsanların bedenleri yaşlanabilir. Ancak kendileri istedikleri takdirde ruhları asla yaşlanmaz” dedi.

İnsanoğlunun en meşakkatli büyüyen canlılarından olduğunu ifade eden köşe yazarı Belgin Turan; “İnsan anne rahmine düştüğü andan itibaren yaş almaya başlar. Gençlik ve çocukluk ile ilgili tanımlar yapmak çok kolaydır ancak yaşamın kaçınılmaz son evresi hastalık olarak düşünülmemelidir. Neye önem veriyorsak o bizim için önemlidir. Her şeyin başı sevgidir. Sevgi sihirli sözcüktür. Nazilli’de sevgiyi gördüm, hoşgörüyü gördüm. Dağlarından yağ ovalarından bal akan şükür eden huzurlu insanların yaşadığı bir yer neresi diyorsanız işte ben orayı buldum ve Nazilli’deyim” şeklinde konuştu.

Sağlıklı yaşamın doğru nefes almaktan geçtiğini belirten Wellnes koçu Emel Çekici, “Eğer yanlış nefes almaya başladıysak hemen bir bebeğin nefes alışverişine bakın onun gibi nefes almaya çalışın” diyerek salonda bulunanlara örnek bir nefes egzersizi yaptırdı.

Panelistlerin konuşmalarının ardından Nazilli Tiyatro gurubu oynatmaya az kaldı adlı kısa skeçlerden oluşan oyunları ile sahne almalarının ardından Türkiye’de yaptığı programlar, haber spikerliği ve beslenme konusundaki çalışmaları ile ün yapmış Dr.Yasemin Bradley doğru beslenme konusunda  katılımcılara bilgiler vererek sağlıklı yaşam için uygun beslenme tüyolarını verdi. Sempozyum sonunda Nazilli’de uzun yaşama katkı sağlayan basın kuruluşları plaketle ödüllendirildi.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: