haber oku

6.EGE İLLERİ TANITIM ETKİNLİKLERİ ANKARA’DA YAPILDI!

admin ~ 16 Nisan 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

egeplatformu (14)

Ege İlleri 6. Kez Ankara’da Buluştu

Egem Platformu tarafından düzenlenen Ege İlleri 6. Tanıtım Sergisi ve Etkinlikleri, Ankara’da yapıldı. 1954’ten bu yana ilk kez Aydın’ın güreş develeri Ankara’da gösteri yaptı.
Aydınlılar Derneği’nin dönem başkanlığını yürütmekte olduğu Egem Platformu tarafından 11-15 Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde Ege İlleri 6. Tanıtım Sergisi ve Etkinlikleri gerçekleştirildi.

Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği açılışa Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin, Eski Bakanlar Nahit Menteşe, Cengiz Altınkaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, MHP Genel Başkan Yardımcıları Oktay Vural, Sayın Emin Ayhan, Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş, Ali Güntekin Kılınç, Osman Aydın, Ali Uzunırmak, Eski Milletvekili Ahmet Ertürk Aydın Valisi Kerem Al, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Ege Bölgesi illerin Milletvekilleri, Halk Bankası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Savaş, Aydın İlgenel Meclisi Üyeleri  Metin Akar, Kadir Mutlu, Aydın İl Kültür Müdürü Nuri Aktakka, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Sümsan Ünal, Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal, Yenimahalle (Ankara) Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, ve diğer illerin belediye başkanları, İllerin Kültür Müdürleri, İllerin Sanayi ve Ticaret Oda Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Egeli bürokratları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Egeli katıldı. Açılışın ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ege İlleri 6. Tanıtım Sergisi ve Etkinliklerine ziyaret etti.

Aydın’ın Güreş Develeri, Nazilli Belediyesi Mehter Takımı Gösterisi, Zeybek Gösterileri, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf Müziği ve Orkestra Konserleri, Mesir Saçımı, Keşkek İkramı, Fotoğraf Sergisinin yer aldığı ve 5 gün süren etkinlikte Ege Bölgesinin tarım, turizm, sanayi ve ticaret potansiyeli ile tarih, kültür, doğal kaynaklar, el sanatları yönünden zenginlikleri tanıtıldı. Etkinliğin açılışı 11 Nisan 2013 Perşembe günü saat 12.00’de yapıldı.

Aydın’ın Yenipazar ilçesinden gelen Baybora 1 ve Baybora 2 isimli 2 tane Deve’nin hazır bulunduğu etkinlik, Nazilli Belediyesinin 47 kişilik Mehteran ekibinin protokolü karşılaması ile başladı. Muğlalılar Derneğinin Halk Oyunları Ekibinin gösterisi davetlilere sunuldu. Zeybek gösterisinin ardından Egem Platformu Dönem Başkanı ve Aydınlılar Derneği Başkanı Sayın Ender Vardar açılış konuşması yaptı. Vardar konuşmasında Ege İlleri Tanıtım Günleri ve Etkinliklerini Ankara’da 6. kez düzenlemekten mutlu olduklarını, vakıf ve derneklerinin yöneticilerinin bu etkinliğin gerçekleşmesinde büyük emeklerini olduğunu, bu nedenle bu etkinliği düzenleyen vakıf ve dernek yöneticilerinin teşekkürü hak ettiğini söyledi. Vardar konuşmasını etkinliğin düzenlenmesinde destek veren illerin Valilerine, Kaymakamlarına, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine, Belediye Başkanlarına, Sanayi ve Ticaret Oda Başkanlarına, diğer kurum ve kuruluşlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Platform başkanı Ender Vardar’ın konuşmasının ardından selamlama konuşmalarını Aydın Valisi Kerem Al, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ve İzmir Valisi Cahit Kıraç yaptı. Aydın Valisi Al Ege İllerinin tarih, turizm, kültür, yerel ürünlerinin tanıtımının yapılmasının bölge adına önemli olduğunu bu nedenle bu etkinliği düzenleyen dernek ve vakıf başkanlarına tebrik etmek gerektiğini söyledi.

Platform açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay; “ ülkemiz açısından önemli bir bölge olan Ege bölgesinin tanıtımına yönelik bu etkinliğe katılmaktan ve bölge illerini birlik içinde görmekten mutlu oldum. Bu etkinliğin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini temenni ediyorum. Birlik olunduğunda ülke insanımızın yapamayacağı hiçbir şey olamaz. Egem Platformunun 8 ili bir araya getirerek düzenlediği bu etkinlikle bunu bir kere daha kanıtladığını burada gördük. Diğer bölgelerimizde ki vatandaşlarımız alınmasınlar ama Ege bölgesi insanlarının içtenliğiyle, turizmiyle, tarımıyla, tarihi ve kültürel dokusuyla diğer tüm bölgelerimizden daha güzel, daha farklıdır. Ben bir Ege hayranıyım” dedi.

Nazilli Belediyesinin Mehteran Takımı tarafından karşılanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de ziyaret ettiği Ege İlleri 6. Tanıtım Sergisi ve Etkinliklerinde 1954’ten bu yana ilk kez Aydın’ın güreş develeri Ankara’da gösteri yaparken Nazilli Belediyesi Mehteran Ekibi açılışta yaptıkları gösteri ile büyük ilgi topladı. Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı Atatürk Kültür Merkezinden Kızılay’a kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Kızılay Sakarya’da mehter takımı gösterisi ve Aydınlılar Derneği Kuvva-i Zeybek Zeybek Ekibinin gösteri sergiledi. Gösteriler Kızılay’daki Ankaralı vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile izlendi.

Gerçekleşen 6.Ege illeri Buluşması ile ilgili açıklamada bulunan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık “Manisa Şehzadeler Gösterisi ve Mesir Saçımı, Manisa Halk Oyunları Zeybek Gösterisi, Aydın’ın Güreş Develeri, Nazilli Belediyesi Mehter Takımı Gösterisi, Zeybek Gösterileri, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf Müziği ve Orkestra Konserleri, Keşkek İkramı, Fotoğraf Sergisinin yer aldığı ve 5 gün süren etkinlikte Ege Bölgesinin tarım, turizm, sanayi ve ticaret potansiyeli ile tarih, kültür, doğal kaynaklar, el sanatları yönünden zenginliği tanıtıldı. 5 gün süren Ege İlleri 6. Tanıtım Sergisi ve Etkinliklerinde  standımıza büyük ilgi vardı. Uzun yaşam şehri olarak tescillenen Nazilli’nin uzun yaşam sandıkları, bölgemize ait ürünleri, ürünleri bırakın zeytin, portakal ve nar fidelerimiz bile katılımcılardan büyük ilgi gördü. Ege illeri platformunda biz ilçe olarak illerden daha fazla ilgi çekerek bütün dikkatlari üzerimizde topladık. İnşallah önümüzdeki dönemde çok daha iyi standlarla çok farklı katılımlar yapacağız” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: