haber oku

ADNAN MENDERES UNUTULMADI!

admin ~ 08 Ekim 2016 ~ Genel, Manşetler

DSC_6226

Nazilli Belediyesi tarafından yapımları tamamlanan Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Anıt Heykeli İle İsabeyli Tepe Kafe tesisleri düzenlenen tören ile açılışı gerçekleştirildi.

Nazilli Belediyesi tarafından düzenlenen açılış törenlerine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, MHP Nazilli İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, İsabeyli İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Mehmet Erdemir Gündoğmuş, Demokrat Parti Aydın İl Başkanı Engin Polat, İsabeyli Muhtarı Birkan Çelik,  çok sayıda davetli ve üniversite öğrencileri katıldı.

Pilav tavuk ikramlı açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Mahalle Muhtarı Birkan Çelik; “Mahallemize yaptığı hizmetlerinden dolayı Başkanımız Haluk Alıcık ve Nazilli Belediyesi Personeline İsabeyli Mahallesi sakinleri adına teşekkür ediyorum. Kısıtlı bütçesine rağmen mahallemizde birçok hizmetleri gerçekleştiriyor. Maalesef büyükşehirden görmediğimiz hizmeti Nazilli Belediyesi’nden görüyoruz. 27 Mayıs gelince hepimiz Adnan Menderes’i hatırlıyoruz. Ancak ne var ki 28 Mayıs günü unutuyoruz. Adnan Menderes’i unutmayan bizlerinde unutmamasını sağlayacak bu anıt heykeli yaptırmasından dolayı Belediye Başkanım Haluk Alıcık’a teşekkür ederim ” dedi.

Mahalle Muhtarı Birkan Çelik’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, öncelikle kendini yalnız bırakmayan gönül dostlarına teşekkür etti. Zamanın Belediye Başkanı Ertuğrul Karadal tarafından daha önce şehir merkezinde yaptırılan Adnan Menderes heykelinin esas yeri olan Adnan Menderes Üniversitenin karşısında yeniden inşa edildiğini, Adnan Menderes ismi ile özdeşleşmiş üniversitenin karşısında olması gerektiğini belirtti.

“Bu gün yaptığımız eserler ortada”

İlk Belediye Başkanı seçildiği yıl olan 2009 dan bu yana bu memlekete ne yapılması gerekiyorsa yaptıklarını ve Nazilli’nin her noktasına hizmet götürdüklerini ifade eden Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “Bu gün yaptığımız eserler ortada. Büyük şehir yasasına rağmen, kısıtlı imkânlarımıza rağmen biz ilçe belediye başkanları canla başla çalışıyoruz çalışmaya da devam ediyoruz. Bu memlekete 2009’dan bu yana ne hizmetler yapılması gerektiğini gösterdik. Köyünden tutun da en kör noktalarda bile Nazilli Belediyesi’nin hizmetleri var. 2014’den sonraki Büyükşehir Yasası, bugün hükümetin de dediği gibi ülkeye ters bir yasa. Bu ülkenin yönetim tarzına ters bir yasa. Biz mazeretine sığınmıyoruz, hizmet yapmaya devam ediyoruz. Başkanlığımın ilk döneminde, Fen Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Huzurevi, Ağız Diş Sağlığı Merkezi, MOBESE, altı tane köprü, alt ı tane cami ve yollarını yapıp devletimizin hizmetine verdim. Kendi söz verdiklerim hariç. 41 ilden daha büyük olan Nazilli’den 150 milyar lira para kesilmiş, çivi çakılmamıştır. Ben bu yasaya en başından beri karşıydım. Hem yasa kötü hem yönetenler kötü olunca, iki kötü bir araya gelince bu oluyor. Aydın’ın en büyük ilçesinde hizmet noktasında yoklar” dedi.

Aydın’ın evladı olan, Aydın’a ve memlekete güzel hizmetleri olan Adnan Menderes’i unutulduğunu ve hatta bir dönem unutturulmak istendiğini vurgulayan Başkan Alıcık; “Bizler Demokrat Partili ailelerin çocukları olarak unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutturmadığımız gibi de onun hizmetlerini kaldığı yerden devam ettirmek için mücadele edeceğiz. Bunu birlik ve beraberlik içinde yapacağız. Gerekirse Mete’nin askerleri gibi aynı noktaya ok atmasını bileceğiz. Biz her türlü ihtilale karşıyız. Sandıkta kazanamayanlar, vatandaşın gönlünü kazanamayanlar, ülkenin başbakanını astılar. Biliyorlardı ki başka türlü yıkamayacaklardı. İşte biz bu anıtı bu memleketin evlatlarının okuduğu yerde her an görüp hatırlamalarını akıllarından çıkmamasını sağlamak için adıyla özdeşleşmiş bu üniversitenin karşısına yaptık, gençler güzelce görünsün istedik. Yanına bir de kafeterya yaptık ki öğrencilerimiz uygun fiyatlara buradan yararlanabilsin” ifadelerini kullandı.

Nazilli’nin Üniversite şehri olması için gerekli çalışmaların devam ettiğini ve bu arada Adnan Menderes Üniversitesi ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Başkan Haluk Alıcık, “Hem dekanımızla hem de rektör ile görüştük. Sümerbank alanında kullanılmayan birçok yer var. Biz bunları fakülteye dönüştüreceğiz. Nazilli, üniversite şehri olacak. Bunu laf olsun diye söylemiyoruz. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Amacımız Nazilli’ye ayrı bir üniversite daha kazandırmak” dedi.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın “ düsturu ile çalışmalarımıza devam edeceğiz

Merhum Adnan Menderes’in memlekete yaptığı hizmetler hakkında da konuşan Haluk Alıcık; “Bilindiği üzere şehrimizde de Aydın Tekstil Fabrikası, Aydın Verem Hastanesi, Kemer Barajı ve Hidro Elektrik Santrali gibi ciddi tesis ve önemli kurumları faaliyete geçirmiştir. Adını sayamadığımız nice eserler bıraktı. Ne yazik ki o dönemin şartlarında ilk defa Türkiye Cumhuriyeti’nin Bir Başbakanı idam edildi. Kendisini rahmetle anıyorum, mekânı cennet olsun. Demokrasi Şehidimiz Merhum Başbakanımız İdam edilmeden, ölüme giderken devlet adamlığı örneğini göstermiş “hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletime ve milletime ebedi saadetler dilerim” diyerek hayata veda etmiştir. Tıpkı Merhum Başbakanımız ve diğer tüm seçilmişlere, hizmet etmeleri için yetkiyi sizler, vatandaşlarımız verdi. Takdir edecek olan da sizlersiniz. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın “ düsturu ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Fiziki belediyeciliğin yanında sosyal belediyecilik çalışmalarına da ayrıca önem vermekteyiz. Belediyemize ait olan bu alanı düzenlemelerle yeniden canlandırdık. Üniversite öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızın da hizmet alabileceği kafeterya tesislerini hizmete geçirdik. Tepe Kafe Tesislerimiz ve çevre düzenlemesi yaklaşık 250.000tl (kdv hariç)lik bir bütçeye tekabül etmektedir. Şehrimizin gelişmesi ve büyümesi için çalışmaların bütününü ele alıyoruz. Eğitime katkı sağlıyoruz. Üniversitemize de ilave bölümler yaptırmaktayız. Tıpkı bugüne kadar olduğu gibi en iyisini Nazillimiz için yapmaya devam ettik, devam edeceğiz” dedi.

Nazilli Belediyesi Mehteran Takımının da en güzel eserleri sunduğu açılış töreni programı sonunda  İsabeyli Kurtuluş Cami İmamı Numan Eyice’nin okuduğu açılış duasının ardından Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Anıt Heykeli ile İsabeyli Tepe Kafe tesisleri toplu olarak açıldı.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.