haber oku

ALICIK 8 MARTTA KARANFİL DAĞITTI!

admin ~ 11 Mart 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

kadinlargunukutlama (8)

Alıcık ‘karanfil’ dağıttı

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bayanlara karanfil hediye etti.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bayanlara karanfil hediye etti. Güne kapalı spor salonunda bayanlar tarafından düzenlenen kahvaltıya katılarak başlayan Alıcık, kahvaltıya katılan tüm bayanlara karanfil hediye ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Alıcık, kamu kurumlarında ve işletmelerde çalışan bayanlara da çiçek göndermeyi ihmal etmedi. Nazilli Belediyesi tarafından belediye meydanı  önünde kurulan standa da Başkan Haluk Alıcık’ın mesajları belediye personeli tarafından bayanlara iletilerek karanfil hediye edildi.Haluk Alıcık 8 mart Dünya Kadınlar Gününde bayanları kutlamak için gün boyu Huzur Evi, Alzheimer merkezi, Anneler derneği ve kurumları ziyaret ederek karanfil hediye etti.

Belediye Başkanı Haluk Alıcık ilk programının ardından Nahit Menteşe Anadolu Kız Meslek Lisesi’nin 8 Mart Kadınlar Günü için hazırladıkları prorama katıldı.Bir süre programı izleyen Alıcık, burada da tüm bayanların gününü kutlayarak karanfil hediye etti.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir de kutlama mesajı yayınladı. Başkan Alıcık, mesajında Dünya Kadınlar Günü’nün kadın haklarının kazanılması sürecinin hatırlanması için özel bir gün olduğunu belirterek, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilir. 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ı; Kadın Hakları ve Dünya Barışı Günü olarak ilan etmiştir. Böylece, 8 Mart kadınların yüzyılı aşkın mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar’ maddesiyle kadınlarımıza yönelik önemi göstermiş olup ayrımcı kurallar almayarak kadınlarımızda eşitliğin sağlandığı belirtilmiştir” diye konuştu.

Kadın hakları insan hakları kavramından ayrı tutulamaz diyen Alıcık; “Ülkemizde de eğitimin yükselmesi ve kadınlarımızın sosyal hayata girmelerine olanak sağlanmasıyla birçok alanda başarının yükseldiği bir gerçektir. Atatürk “Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” demiştir. Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri konusunda bir birey olarak kişiliğini kazanması ve toplum içinde hak ettiği yeri alması gerekmektedir. Yüklendiği sorumluluklar açısından baktığımızda kadınların ev ve iş yükünün yanı sıra annelik gibi ulvi bir sorumluluğunun da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar, hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler. Kadınların huzurla sosyal yaşama daha fazla katıldığı bir Türkiye dileğiyle, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: