haber oku

ANILARLA NAZİLLİ

~ 09 Nisan 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN

 

İnsan yaşadığı yeri ve yemek yediği kabı unutmamalıdır. Eğer unutursa bir daha yemek yiyecek kap ve yaşayabilecek yer bulması zor olur. Dünya üzerindeki hayatımızın uzunluğu veya kısalığı değil de üzerinde bıraktığımız izler bizi ölümsüz kılacaktır.

İşte yaşadığım ve doyduğum topraklar üzerinde bir eser bırakmak maksadıyla hazırladığım kitabımın okuyucu ile buluşma günlerine yaklaşmış bulunmaktayız. Nazilli il olma yolunda iken bende kültürle destek olayım dedim. Ben Nazilli’yi tüm dünyaya tanıtacağım diye yola çıktım. Allah nasip ederse bu sözümün arkasındayım. Bu amacımı üç adımda gerçekleştireceğim. Adımlarımdan birinci olan “UZUN ÇARŞI HATIRASI” adlı romanımı geçen yıl beğeninize sunmuştum. İşte bunlardan ikinci adımım olan “ANILARLA NAZİLLİ” adlı eserimin imza gününü 12 Nisan Pazar Günü saat 15.00 de yapacağım. Nazilli Uzun Çarşı “Cino Kuruyemiş” karşısındaki okuyucularımla buluşma saatine bütün dost, arkadaş, okuyucularım ve yaşadığı yeri merak edenleri bekliyorum.

Bu kitabımda şu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

-Demirci Mehmet Efe kimdir?

-Demirci Mehmet Efe vatan haini midir?

-Nazilli için çalışanlar kimlerdir?

-Nazilli’nin önüne set çekenler kimlerdir?

-Nazilli neden il olmalı?

-Alamut Mahallesinin tarihi nedir?

-Demirci Mehmet Efe ile Yörük Ali Efe düşman mıydı?

 

Nazilli’miz hakkında şimdiye kadar yazılmış çok eser yoktur. Şimdiye kadar yazılmış eserlerden de birkaç alıntı yaparak köprü kurmaya çalıştım ki eserimiz havada kalmasın. İnanın bu topraklar cennet yurdumuzun nadide yerinde bulunan üzerine abdestsiz bile basılmayacak kadar kıymetli topraklardır. Bunun farkında olmadığımız müddetçe korumamız mümkün değildir. Ben bu konuda çok meşhur bir atasözünü haddim olmadan Nazilli için uyarladım. Maksadım memleketimizin değerini teşbihle de olsa anlatmaktır.

Ana gibi yar, Nazilli gibi diyar olmaz.

Yazımı fazla uzatmadan sizleri 12 Nisan 2015 Pazar günü yapacağım imza günümde görmek istiyorum. Yazımı “ANILARLA NAZİLLİ” adlı beşinci kitabımın arkasına yazdığım yazıyla bitiriyorum.

Dünya üzerinde hoş bir seda bırakmak amacıyla çıktığımız yolculukta bugün beşinci duraktayız. Kaçıncı durağa kadar gideceğimizi Allah bilir. Şurası kesin ki bütün duraklarımız ilktir. Birinci durak hikâye, ikinci durak derleme, üçüncü durak makale, dördüncü durak roman, bu durağımız da anıdır. Nazilli’mize vefa borcu olarak başladığım yolculuğumda anı durağında mola vermiş bulunmaktayım.

Nazilli’miz tarihin her döneminde kendinden söz ettirmesini bilmiştir. Bu sözümü daha defalarca yazacağım. Çünkü bunun bilinmesi Nazilli’nin değerini ölçebilmemizi sağlayacaktır. Tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeri olan Nazilli hakkında yazılan çok eser yoktur.

Nazilli’mizi elimden geldiği kadar yazmaya çalışacağım. Bu maksatla bu yörede yaşayan insanlardan bilgi almaya çalıştım. Hatıralarını dinledim. Bu kişilerin resimlerini kitabıma koyarak yaptıkları kültür hizmetlerinin önemini vurguladım.

Nazilli hakkında bilgi aldığım kişilerin yaşları ve anlattıklarına bakarsak bu eser Nazilli’nin son yüz yılına ışık tutacaktır. Bugünkü Nazilli’mizde bulunan eserlerin yapılışı ve bunlardan önceki durumları hakkında birçok bilgi bulacaksınız.

Özellikle Nazilli’nin gelişme aşamasında yapılan değişiklikler ve bugün üzerinde yaşadığımız birçok yerin geçmişte ne olarak kullanıldığı konusunda fikir sahibi olacağız.

Dinlediğim kişiler Milli Mücadeleden hemen sonra dünyaya gelmiş olması nedeniyle de, kurtuluş yıllarının sıkıntı ve ıstıraplarını zaman zaman hissedeceksiniz. Milletimizin toprakları yurt yapmada ne kadar zorluklarla karşılaştıklarını şahit olacaksınız. Bunun yanında günümüz insanın hazır bulduğu memleket üzerinde mirasyedi gibi yaşadığını hissedeceksiniz.

 

Muhabbetle!..

 

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmanlıhaber.com

osmangirgin.haber@hotmail.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.