haber oku

ANNELERİMİZ İÇİN YASİN-İ ŞERİF!

admin ~ 09 Mayıs 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

DSCI0002

ANNELERİMİZ İÇİN YASİN-İ ŞERİF

Nazilli Ülkü Ocakları’nda yaklaşan “Anneler Günü” dolayısıyla ebediyete intikal etmiş tüm annelerimiz için Yasin-i şerif okundu.

Nazilli Ülkü Ocakları geleneksel olarak on yıldan bu yana düzenlediği Cuma akşamları Yasin-i şerif gecesinin bu haftaki konusu  “Anneler Günü” dolayısıyla “anne sevgisi ve hakkı” üzerine oldu. Alparslan TÜRKEŞ Salonu’nda gerçekleşen gecenin hazırlayıcısı ve konuşmacısı Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN:

-Anne dünyada hürmet, saygı, sevgi ve bakmakla mükellef olduğumuz kişilerin başında gelmektedir. Onların haklarını hiçbir zaman ödeyemeyiz. Ödemek bir tarafa onlar hala bizleri ayakta tutan yegâne kişilerdir. Cenab-ı Allah:

—Biz insana, anne babasına iyi davranmasına tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içerisinde olur.(İşte bunun için) önce bana, sonra da anne babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.(Lokman 31/14)

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) -Cennet anaların ayağının altındadır. Demekle onların bizim için değerlerini ne güzel anlatmıştır.

Peygamberimiz başka hadislerinde:

—Ana babasına iyilik yapana cennet müjde olsun! Allah onun ömrünü bereket versin.

—Üç dua (beddua) reddedilmez, bunda hiç şüphe yoktur: Mazlumun duası, yolcunun ve anne babanın evladına duası.

—Her günahı Allah dilerse cezasını ahiret gününü erteler, anne babaya eziyet hariç. Allah onun cezasını henüz ölmeden, hayatta iken verir.

Allah ve resulünün yolundan giderek annelerimizin kıymeti bilip günlerini ve bütün günlerin kıymetini bilelim. Bu vesile ile ebediyete intikal etmiş bütün annelerimizin mekânları cennet olsun.

Tüm annelerin anneler kutlu olsun!

Sohbetin ardından okunan Yasin-i şerif, tekbirler ve sonundaki dua başta Peygamberimiz olmak üzere, bütün peygamber, şehidler, Davamızın ve ocağımızın kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş geçmişimiz ve ebediyete intikal etmiş tüm annelerimiz için yapıldı.

Osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: