haber oku

AŞURE ETKİNLİĞİ!

admin ~ 10 Aralık 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

beseylulasure (2)

beseylulasure (10)

Beşeylül  İlköğretim  Okulu’dan  Aşure

Nazilli Beşeylül  İlköğretim  Okulu aşure günü yaptı. Aşure gününde, 2 bin kişiye aşure ikram edildi. 

Havanın yağışlı olmasından dolayı Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Nikah Salonunda yapılan aşure etkinliğine Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Seydi Salman, İlçe Emniyet Müdürü İlyas Karpınar, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Güven Eker, TSM Sorumlu Hekimi Dr.Hakan Derici, Milli Eğitim Şube Müdürü Şahin Ünver, MHP Nazilli İlçe Başkanı K.Engin Özcan, Okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.
   
Okul Müdürü Osman Nalbantoğlu, aşure etkinliğinin veli ve okul dayanışmasının yanı sıra vatandaşların da birbirleri ile kaynaşmasına vesile olduğunu belirtti. Atalarımızın miras bıraktığı kültür, örf –adet ve geleneklerimizin devam etmesi öğrencilere ve çevreye tanıtılması sevgi dostluk ve kardeşliğin paylaşılması için aşure etkinliğini düzenlediklerini ifade eden Nalbantoğlu; “Bizler okul olarak Milli ve Manevi değerlerimizi çocuklarımıza aktarmak, başka milletlere özenti içine düşmelerine engel olup, dilimizi en güzel haliyle konuşan ve yazan, inançlarını bilen ve yaşayan; vatan, millet, bayrak gibi değerleri canından aziz bilen, tarihinden dersler çıkaran, geleneklerini yaşayan, şahsiyetli bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Yüzyıllardır milletimiz aşure gününü yaşamakta ve bu geleneği sürdürmektedir. Çocuklarımıza hayat boyu yol gösterecek kaynağın, onlara hiçbir şeyin bozamayacağı güzel adetler kazandırmak olduğu düşüncesinden hareketle bu etkinliği düzenledik. Etkinliğimizin düzenlenmesinde emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türkçe Öğretmeni Nilüfer Kuyumcu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ali Feyzi Çamoğlu tarafından ney dinletisi gerçekleştirilirken öğrenciler de semazen gösterisi yaptı. Yıl içerisinde birbirinden farklı etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Okul müdürü Osman Nalbantoğlu, “Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz böyle etkinlikleri severek ve isteyerek yapıyorlar. Çocuklarımızın doğru anlamda sosyalleşmesi kültürünü yaşarak öğrenip sürdürmesi geleceğimiz için çok önemli bir unsurdur. “ dedi. Etkinliğin son bölümünde okulun folklör ekibi zeybek oynayarak gösterilerini sundu.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: