haber oku

AŞURE GÜNÜMÜZ MÜBAREK OLSUN

admin ~ 07 Ağustos 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Muharrem ayının 10 günü aşure günüdür. Aşure günümüz tüm İslam âlemine mübarek olsun.

Aşure günü bütün ilahi dinler tarafından kutsal kabul edilen bir gündür. Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Bu günde Hz Âdem’in (as.) duasının kabul olduğu, Hz. İdris’in (as.) diri olarak göye yükseltildiği, Hz. Nuh (as.) tufandaki gemiden yeryüzüne indiği, Hz. İbrahim’in (as.) ateşe atılıp yanmadığı, Hz. Yakup’un (as.) oğlu Hz. Yusuf(as.) kavuştuğu, Hz. Eyyub’un  (as.) iyileştiği, Hz. Musa’nın (as.) Kızıldeniz’den geçtiği, Hz. Yunus’un (as.) balığın karnından çıktığı, Hz. İsa’nın (as.) doğum ve göye yükseltildiği gün olarak rivayet edilmektedir. Bunlardan da anlaşılacağı üzere bu gün bütün dinler tarafından mukaddes olarak kabul edilmiştir.

Belki yukarıda saydıklarımızın bazıları israliyetten olabilir ama her şeye rağmen bu gün kutsal gündür. Bu günde birçok din oruç tutulmasının faziletli olduğundan bahsetmiştir.          Yalnız peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav.) Yahudilere benzememek için sadece aşure günü değil, bir gün öncesi veya sonrasıyla beraber tutulmasını söylemiştir. Oruç tutulmasıyla ilgili Peygamberimiz hadis-i şeriflerinden birisinde şöyle buyurmaktadır:

“Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan muharrem ayında tutulan aşure orucudur.” (Müslim)

Hicri 10 Muharrem 61 yılında Kerbela’da Yezidin ordusu tarafından katledilen Hz. Hüseyin ve 72 şehide Allah’tan rahmet diliyoruz. Allah herkese hak ettiğini verecektir muhakkak.

Aşure gününün tüm İslam âlemine sağlık, sevgi, barış ve bereket getirmesini için dua ediyoruz.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.