haber oku

ATAM 75 YIL ÖNCE NAZİLLİ’YE GELDİ!

admin ~ 09 Ekim 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

ataturknazilliyegeldi (5)

ATATÜRK’ün Nazilli’ye Gelişinin 75. Yıldönümü kutlandı

Ulu Önder ATATÜRK’ün Nazilli’ye gelişinin 75. yıldönümünü törenlerle  kutlandı.

9 Ekim ATATÜRK’ün Nazilli’ye Gelişinin 75. Yıldönümü kutlandı. İlk tören Taksi meydanı’ nda bulunan ATATÜRK Anıtı önünde yapıldı. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenklerinin ATATÜRK Anıtı konmasının ardından Saygı Duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu ve buradaki tören sona erdi. Törene Kaymakam Mehmet OKUR, Garnizon Komutanı Yarbay Ekrem TURAN, Belediye Başkan Vekili Vahit AYSAN, Emniyet Müdürü İlyas KARAPINAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk ERCAN, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan KARATAŞ ve yönetim kurulu üyeleri, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ATATÜRK’ün Nazilli’ye Gelişinin 75. Yıldönümü kutlamalarına İstasyon Meydanı’nda TCDD Tren Garı’nda devam edildi. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkan Vekili Vahit AYSAN yaptı. Ulu Önder ATATÜRK’ün Nazilli’ye gelişinin 75. yıldönümünü kutladıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan AYSAN, “Bundan tam 75 yıl önce 9 Ekim 1937 Cumartesi günü Türkiye’de sanayileşme sürecini başlatan önemli atılımlardan biri olan Nazilli Basma Fabrikası bizzat ATATÜRK, Başbakan İsmet İNÖNÜ ve Başbakan Vekili Celal BAYAR’ın katıldığı törenle açılmıştı” dedi. AYSAN şunları kaydetti: Anadolu Ajansı’nın Nazilli’den geçtiği haber, ertesi günkü Akşam Gazetesi’nin 10 Ekim 1937 Pazar günkü sayısında, ‘Nazilli Basma Fabrikası dün ATATÜRK tarafından altın bir anahtarla açıldı’ başlığıyla yer almıştı.”

Konuşmasında, 9 Ekim 1937 Cumartesi gününün canlı tanıklarından Afet İNAN’ın duygularını aktaran Vahit AYSAN şu ifadelere yer verdi: “Fabrika binaları ve meydan bayraklarla süslenmişti. ATATÜRK beraberindeki zevatla Basma Fabrikası’nın bulunduğu mahalle teşrif ettikleri zaman orada toplanmış, on binlerce halk tarafından halkevi orkestrası olduğu halde, ‘yaşa’, ‘varol’ tezahüratlarıyla karşılanmıştır. ATATÜRK, Müdüriyet Dairesi’ne doğru yaya olarak çıkmış ve orada kısa bir süre dinlenmiştir. Sonra balkona çıkarak kendisine sevgi gösterisinde bulunup tezahürat yapan kalabalık halk kitlesini selamlamıştır. ATATÜRK, Nazilli’ye gelişinde gri bir elbise giymişti ve siyah iskarpinleri vardı. Fabrikanın Müdüriyet Binası’nın şeref direğinde Cumhurbaşkanlığı Bayrağı dalgalanıyordu. Fabrikanın giriş kapısının yan tarafına konulmuş kitabede de şu ifade dikkati çekiyordu. ‘Atatürk Birinci Endüstrileşme Planı’na göre Sümerbank’ın kurduğu ilk Türk Basma Fabrikası’nı açtı”
9 Ekim 1937’de bizzat ATATÜRK tarafından açılmış olan Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın, Türkiye’de devlet eliyle kurulan ilk basma fabrikası olduğuna dikkat çeken Belediye Başkan Vekili Vahit AYSAN, “Nazilli Basma Fabrikası aynı zamanda Türkiye’de sanayileşme sürecini başlatan ilk önemli atılımlardan biri olmuştur. Fabrika Nazilli’yi her yönüyle etkilemiş, şehre sosyal, ekonomik ve kültürel canlılık kazandırmıştır. Özellikle fabrika alanının bulunduğu yerde geri kalmış bir görüntü sergileyen Aşağı Nazilli’nin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Nazilli Basma Fabrikası bir çok işlevinin yanında Cumhuriyetin temel kavramlarını halka tanıtan bir köprü vazifesi görmüştür. Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası açılışını takip eden günlerde üretime yönelik bir fabrika olmasının yanında bir okul, bir eğitim kurumu, cumhuriyet öğretilerinin yaşama geçirildiği bir laboratuar olmuştur. Dünya üzerindeki her hangi bir fabrika elbette o şehir üzerinde bir takım değişiklikler yapmıştır. Ama hiç birisinin Nazilli Basma Fabrikasının, Nazilli üzerinde yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler kadar büyük sonuçlar yaratması mümkün değildir” şeklinde konuştu.
Belediye Başkan Vekili Vahit AYSAN, 9 Ekim 1937 tarihinin hem Nazilli, hem de Türkiye tarihi için önemli bir atılım ve değişikliklerin meydana geldiği önemli gün olduğunu hatırlattı. AYSAN, açıklamasını Ulu Önder ATATÜRK’ün sözleriyle noktaladı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum. Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! Bu belli. Fakat zekanı unut! Daima çalışkan ol.”

Tören, Belediye Başkan Vekili Vahit AYSAN’ın konuşmasının ardından Recep Bey İlköğretim Okulu öğrencilerinden Berkin Boyacıoğlu ve Rabia Benekli Atatürk Ölmez adlı şiiri okudular. Muharip Gaziler Derneği Gazilerinden Mustafa Özbayram’ın okuduğu Atam şiirinin ardından Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu. TCDD Tren Garı’nda sona eren programın ardından protokol üyeleri ADÜ Sümer Kampüsü’ne giderek burada bulunan müzeyi gezdiler.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: