haber oku

ATATÜRK’TEN DEMİRCİ MEHMET EFE’YE TEŞEKKÜR MEKTUBU

admin ~ 15 Haziran 2020 ~ Genel, Manşetler

Cumhuriyetin kurucusu, Milli Mücadele’nin başkahramanı Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadele’nin harcını oluşturan Kuvayı Milliye kahramanı Milli Kuvvetler Komutanı Milis Albay Demirci Mehmet Efe’ye bir mektupla teşekkür etmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 1. Başkanı Gazi Mustafa Kemal 11 Aralık 1920 tarihli Büyük Millet Meclisi Erkânı Harbiye reisliğinden bir mektup göndererek Kuvayı Milliye kahramanı Milli Kuvvetler Komutanı Milis Albay Demirci Mehmet Efe’ye teşekkür etmiştir. Mektupta Demirci Mehmet Efe’nin Bolu-Düzce isyanlarında memleketimizin istiklal ve istikbaline göz dikmiş düşmana karşı kahramanca yaptığı mücadele ve bundan sonraki teşekkür sözleri yer almaktadır. Göreve giderken ve görev bitince Mustafa Kemal Paşa’ya telgraf çekmiştir.

“BMM Reisi Mustafa Kemal Paşa

Ulu emrinizi saygı ile aldım. Şükranlarımı arz ederim. Bütün mücahit arkadaşlarımız ellerinden öperler. Milli maksatlar için çalışan mücahitlerin önderi, en sadık hizmet edeni olduğumu teyiden arz ederim.

Umum Kuva-yı Seyyare Kumandanı

Demirci Mehmet Efe

Bu telgraf üzerine Mustafa Kemal Paşa hemen cevap vermiş.

“… Hissiyatınıza teşekkür ve milletimizin birliğine amaç edinen Bugünkü vatani mesainizde başarılar diler, bütün arkadaşlara selam ederim. Efendim”

BMM Reisi Mustafa Kemal Paşa

22 Kasım 1920 günü Isparta’ya geldim. İsyanı nezaket dairesinde hallettim. Firari olanları ve geride emniyeti bozacakları toplamak için muhtelif kazalarda beş yüz kadar efradı bıraktım. Vatani vazifemin yerine getirilmesine hazırım. Bu isyanın sırf İstanbul’un teşvik ve tertibiyle çıktığı asilerin ifadelerinden anlaşılmıştır. Teslim olmayanların da cezalarını bulacaklarından eminim.

Umum Kuva-yı Seyyare Kumandanı

Demirci Mehmet Efe

 

Demirci Mehmet Efe Kuvayı Milliye’nin Milis Albayı Demirci Mehmet Efe, Milli Mücadele’nin de vazgeçilmez ’den komutanlarından biri idi. Kendisine kardeş ve efem diye bahseden Atatürk yapılan mücadeleden memnun kaldığını daha sonra yine teşekkür mektubu ile kendisine bildirmiştir.

Eğitimci, Yazar-Şair Osman GİRGİN’İN “Milli Mücadele NAZİLLİ TARİHİ” kitabından alınmıştır. “Milli Mücadele NAZİLLİ TARİHİ” kitabını Ateş yayınlarından, internetten ve Nazilli’deki kitapçılardan temin edebilirsiniz. İmzalı almak isteyenler Nazilli’de şahsen alabilirler.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.