haber oku

AYDIN AĞABEYLERİ!

admin ~ 06 Kasım 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

DSC_1266

Bediüzzaman’ın talebeleri Aydın Ağabeyleri paneli

Bediüzzaman Hazretlerinin Aydınlı talebeleri ile ilgili panel düzenlendi.

Risale Akademi, Nazilli Belediyesi ve NAKEV Vakfı tarafından “Anadolu Ağabeyleri Panelleri” kapsamında Bediüzzaman Hazretlerinin Aydınlı talebeleri ile ilgili panel düzenlendi.

3 Kasım 2013 pazar günü Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonunda yapılan panel programında NAKEV Vakfı Başkanı Mehmet Ertuğrul ÖZTÜRK, Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail BENEK, Said Nursi’nin Talebesi Mehmet FIRINCI ve Nazilli Belediye Başkanı Haluk ALICIK’ın açılış konuşmalarının ardından Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sadettin ÇALIŞKAN’ın yöneticiliğini yaptığı panelde Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin YAŞAR, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Himmet UÇ, Araştırmacı – Yazar Ahmet ÖZER ve Araştırmacı – Yazar İhsan ATASOY panelin konuşmacılığını yaptı.

Bediüzzaman’ın talebeleri Aydın Ağabeyleri paneline Nazilli Kaymakamı Mehmet OKUR, MHP Aydın Milletvekili Ali UZUNIRMAK, Nazilli Belediye Başkanı Haluk ALICIK, Aydın eski Belediye Başkanı Hüseyin AKSU, Aydın MHP İl Başkanı Fevzi KÖSE  Nazilli MHP ilçe Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an tilaveti ve slayt gösterisinin ardından söz alan Nazilli Belediye Başkanı  Haluk ALICIK Yaşadığı dönem itibari ile komünizmin, dinsizliğin nesilleri teslim aldığı dönemlerde eserlerinin ilaç gibi, ab-ı hayat gibi imdada yetiştiğini ifade etti. ALICIK konuşmasına şöyle devam etti; “Yaşamış olduğu asra ve zamana damgasına vurmuş, kurandan başka hiç kimsenin ve hiç bir şeyin tesiri altında kalmamış değerli din büyüğümüz fikirlerde insanlar gibi doğar yaşar ve ölür. Fikir vardır sahibinden önce ölür. Fikir vardır sahibi ile Beraber ölür, fikir vardır sahibi ölürde fikir ve düşünce kalplerde gönüllerde ideallerde fikirlerde yaşar ve yaşamaya devam eder. Bediüzzaman Said Nursi hazretleri fikirleri bugün dimdik ayakta yaşamaya ve yaşatmaya devam etmektedir. Yaşadığı dönem itibari ile komünizmin, dinsizliğin nesilleri teslim aldığı dönemde onun eserleri ilaç gibi, ab-ı hayat gibi imdada yetişmiştir. O her zaman kuranı ön plana çıkarmış bir büyüğümüzdür. Hala kaynaklı kitap yoklaması yapılırken ilk defa Bediüzzaman hazretleri tespitte bulunmuştur. 20 li ve 25 li yaşlara geldiğinde ‘bu milletin üç büyük problemi vardır’ demiş ve çözümü ifade etmiş değerli bir büyüğümüzdür. Said Nursi hazretleri birinci problemin cehalet, ikinci problemin ihtilaf, üçüncü problemin ise fakr-u zaruret olduğunu söylemiştir. Çözümünü ise ‘Cehalete ilişme okuyan insan yetiştir, ikinci problem ihtilafı ittifakla yani bir araya gelip herkesi kendi gibi görmekle,  üçüncü problemi ise fakr-u zarureti de çok çalışarak, sanat sahibi olarak aşacağız demiştir. Bediüzzaman hazretleri bu tezi bundan 110–120 yıl önce ifade etmiştir. Kuran ve sünnete her zaman sadık kalarak yaşamış.  O yolundan çektiği işkence ve ızdıraplara rağmen yolunu terk etmeyen örnek bir şahsiyettir. Onun nefesinde kuranın bu asra hitabeden sesini duymuşsak Kuranı ve kâinatı hallaç pamuğu atıp sadece hakikatlere vakıf olmuş ve sadece kuranı kanıtlamıştır. Said yoktur. Saidin Şahsiyeti yoktur. Konuşan yalnız Kuran hakikatidir diyerek gönüllerde yeni bir heyecan meydana getirmiştir.  Yeni bir aşk, şeyh duvarı meydana getirmiştir. Peygamber efendimiz (SAV)’in çırağı olan bu zatı yetişmesine vesile olduğu talebelerini ve talebelerinin toplumdaki yerini inkar etmek mümkün değildir. Bugün yaşadığımız nice güzellikler var ki bunu Bediüzzaman hazretlerine ve talebelerine borçluyuz. Bugün ezan okuyorsak, gamet getirip namaz kılıyorsak bu özgürlükleri bunlar için işkence görüp hapis yatanlara borçluyuz. Bediüzzaman hazretleri ve talebeleri bugün bütün dünyaca tanıyor ve Bediüzzaman Hazretlerinin kitapları okunuyor ve konuşuluyor. Geleceğimizin daha nurlu ve huzurlu olabilmesi için el ele, gönül gönüle, diz dize vererek çalışmalı ve gayret emek zorundayız. Onun ortaya koyduğu hizmet karşısında minnet ve şükranlarımızı arz eder şefahate nail olan talebelerine saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Başkan Alıcık’ın açılış konuşmasından sonra sahneye davet edilen Said Nursi’nin Talebesi Mehmet FIRINCI’ya çiçek takdim edilmesinin ardından iki bölümden oluşan ve yaklaşık 2 saat süren panelde konuşmacılar, Risaile-i Nur, Bediüzzaman Hazretleri ve onun Aydınlı talebeleri ile ilgili konuşmalarını yaptılar.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: