haber oku

AYLARDAN AĞUSTOS

~ 26 Ağustos 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN

Aslında bu sene Malazgirt Zaferiyle ilgili köşe yazısı yazma niyetin de değildim. Memleketimin içinde bulunduğu ahval ve şerait buna mecbur etti.

Malazgirt Zaferiyle ilgili yazı yazmak istemememin de sebebi yok. Fakat insan vatan ve milletin durumuna bakınca bu zaferlerin yerine ulaşmadığı kanaatine varıyor.

Bu zafer Anadolu’nun ilk resmi tapusudur.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bundan tam 944 yıl önce Anadolu’yu yurt yapmak için ordusuyla Bizans üzerine yürüyen Sultan Alparslan’ı rahmetle ve minnetle anıyorum. Mekânı cennet olsun.

Sultanı yalnız bırakmayarak ona güç kuvvet olan, Anadolu topraklarını ilk ayak basan askerler unvanını alan milletimin asil evlatlarını da şükranla yâd ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.

Türk milleti yurt yapmada gösterdiği başarı ve azmi vatanın üzerinde kurduğu devletleri yaşatmada göstermiyor. Bunun en başta gelen sebebi yönetimde gösterdiği hakkaniyettir. Bundan sonraki sebepler çok fazladır. Türkler dünyanın her döneminde, dünyanın en güzel topraklarında yaşamışlar ve yaşamaya devam edeceklerdir. Bununda bedeli her zaman ağır olmuştur. Hani bizde de bir söz vardır ya:

-Güzel sevenin derdi çok olur.

Milletimizin, vatan yaptığı toprakları elinde tutmak için akıttığı kanlar, verdiği canlar, vatan toprağını feth ederken verdiği canlardan ve akıttığı kanlardan daha fazladır.

Şuanda üzerinde yaşadığı vatanı için yıllardan bu yana hiç kan akıtıp can vermeyen milletler vardır. Ama biz, bundan 944 yıl önce Malazgirt Savaşında verdiğimiz        canların misli mislini vermişizdir ve vermeye devam ediyoruz. Asıl vatan budur işte.

Bu verdiğimiz canların öncelikli sebebi düşmanlarımızın çok olmasıdır. Şimdi “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” desek hemen yazımız başka mecralara çekilecektir. Şurası unutulmamalıdır ki, tarihin ilk medeniyetini kuran milletimizin o günden bu güne hep dost kalan dostu var mıdır?

Evet, devletlerin dostu yoktur. Menfaatleri vardır. Diğer devlet ve milletlerin bütün menfaatleri bizim aziz yurdumuzdur. Çünkü bin yıllık Anadolu’nun hala Türk yurdu olmadığını anlatmaya çalışan gafiller vardır. Oysaki Anadolu bin yıl öncesinde de Türk Yurduydu. Bizanslar sadece buradaki yönetimsizliklerden faydalanarak ülkelerini genişletmişlerdir.

Anadolu Türklerin anayurdudur.

 

Burada özellikle son yıllarda ve günlerde verdiğimiz bütün şehidlere Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. O makamdan inşallah arkalarından akıttığımız gözyaşları ve yüreğimize oturan acıları vesilesiyle bizlere de şefaatçi olurlar.

Bu şehidlerimizin her biri bu vatan toprağı için birer teminattır. Şahittir. Manevi bekçilerimizdir.    Geleceğe uzanan köprülerimizdir. Vatanın sahipleridir.

Şehidleri aldırış etmeden eğlenen, üzerinden rant kazanmaya çalışan, Memleketin bekası için derdi olmayanların bugünlerini bilmem ama gelecekleri hiç de hoş değildir.

Yazımı Malazgirt Zaferinin 900. Yılında Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun yazdığı şiirden bir dörtlükle bitirmek istiyorum.

Aylardan Ağustos, günlerden Cuma

Gün doğmadan evvel iklim-i Rum’a

Bozkurtlar ordusu geçti hücuma

Yeni bir şevk ile gürledi gökler

Ya Allah… Bismillah… Allahuekber

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA!

Ben maliyetini ve zorluğunu bilmem ama halk ekmek satış yerlerinde mutlaka ve mutlaka poşet veriniz. Çünkü o poşetsiz verdiğiniz ekmeklerden dökülen ve çiğnenen kırıkların mesuliyeti milletimize ve size gelmektedir. Bu mesuliyetin ağırlığını bilseniz bir değil iki poşetle verirsiniz. Ben duyarsızlık olduğunu tahmin ediyorum. Yoksa siz o poşeti reklam maksatlı bile bastırabilirsiniz.

Muhabbetle!

26.08.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.