haber oku

AYNAYA BAK!

~ 17 Şubat 2013 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

girgin resim

osmanlıhaber.com imtiyaz sahibi Osman GİRGİN basın hayatımıza merhaba diyen “AYNA” gazetesine hoş geldin dileyerek imtiyaz sahibi Hakan TEKELİOĞLU’NA basın hayatında başarılar diledi. Gazeteye de köşe yazısı yazdı.İşte Genel Yayın Yönetmenimizin “AYNA” gazetesine yazdığı köşe yazısı:

AYNAYA BAK!

İnsan yeryüzüne geldiği günden beri kendini tanıma peşindedir. Bu tanıma bazen hayal kırıklığı ile bazen de gururla sona ermiştir. Ama sonuçta kazanan insan olmuştur.

Kazananın ve kaybedenin ortak yaşama zorunda olduğu bu mekân hakkında çok şey yazılıp söylenmiştir. Fakat çakışan veya mutabık kalınan tek söz yalan dünyadır. Hep yazıp söyledim. Dünya yalan değil, yaratılmışlar yalan. Ama bunu derken de şunu unutmamak gerekir ki yaratılmışlar bu dünyada yalan. Onlarında gerçek dünyası var. İşte asıl mesele bu yalancı hayatta gerçek hayat için yatırım yapabilmek.

İnsanın aslında düşünmesi gereken, araştırması gereken konusu bu. Fakat biz işin kolayına kaçıp öğrendiklerimizi veya bildiklerimizi uygulamıyoruz da dünyanın yalan olduğunu söyleyip duruyoruz. Bu söylemlerimizde öylesine kuvvetli ki, sanki Amerika’yı tekrar keşfetmişiz.

Aslında dünyanın daim, insanın yalancı olduğunu bir anlasak iş bitiyor. Zaten Bunu dünyanın ve yaratılmışların rabbi Allah’ü Teâlâ açık ve seçik söylüyor:

–         Dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir.

O zaman bizim yapmamız gereken nedir? Öze ve yaratılış gayemize dönmektir. Peki, bu yaratılış gayemiz ve öze dönüş nedir?

Yüce yaratıcımız bunu “ben insanları ve cinleri yalnız bana ibadet etsinler diye yarattım.” Şeklinde bildiriyor.

Bu açıklamalardan sonra insanoğlu yani, dünyanın hâkimi, halifesi, yaratılmışların en şereflisi olarak bizim oturup aynaya bakmamız gerekiyor. Yani kendimize bakmamız, kendimizi göremiyorsak insanlara bakmamız gerekiyor. İnsan kendine bakmak için gerekli olan aynaya bakması dünyanın düzelmesi demektir.

Yeryüzündeki güzelliklerin ve kötülüklerin tek müsebbibi insandır. Bu güzelliklerden faydalanan veya zarar gören de insandır.

Dünyayı cehenneme çeviren de insanoğludur.

Dünyayı cennete çevirecek olanda insanoğludur.

O halde insanoğlunun kendini bilmesi, incelemesi yaratılışındaki mükemmelliği çözmesi yeterli. Yunus EMRE’DE öyle demiyor mu?

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin

Bu nice okumaktır.

İşte bugün basın hayatımıza giren, Yurdumuzun Efeler ili Aydın’ın nadide ilçesi Nazilli’mizin yeni bir gazetesi doğmuştur. AYNA.

İşin gerçeği ne kadar Aydın’ın (AY) Nazilli’mizin (NA) sından ortaya AYNA çıkmışsa da bence ayna kelime ve mana itibarıyla insanların en fazla ihtiyacı olan bir nesnedir.

Ben basın dünyasının çiçeği burnunda gazetesi “AYNA” ya uzun bir hayat temenni ediyorum. Tüm gerçekleri yansıtmasının yanında topluma kılavuzluk yapabilecek fikir ve ışıklarının olacağını ve bu sebeple toplumun gerçek bir aynası olabileceğini düşünüyorum.

Toplumumuz, siyasi, ticari, dini ve ahlaki sınırlandırma ve yalakalıklardan uzak toplumu toplum yapan değerlerin işlendiği, reyting kaygısı taşımayan gazeteleri her zaman inanmış ve güvenmiştir. Güvendiği basına da bakmadan hiçbir konu hakkında fikir beyan etmez ve önyargılı olmaz. Bu anlamda duyduğu her haber karşısında şunu söylemeleri kaçınılmaz olacaktır:

–         AYNAYA BAK!

Toplumu dünya ve ahiret huzur ve mutluluğa götürecek haber ve fikirlerin işlenmesi, yazılması temennilerimle “AYNA” gazetesini basın dünyasında başarılar diliyorum.

Gazetenin ayakta durması ve yaşaması anlamında emeği geçen emekçilerine ve destek veren destekçilerine şimdiden teşekkür ediyorum. İnşallah yeni bir ses, yeni bir fikir, yeni bir akım oluşturur da bu konuda öncülük etmiş olur.

Muhabbetle!..

11.02.2013

Osman GİRGİN


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: