haber oku

AZICIK AŞIM, KAYGISIZ BAŞIM

~ 22 Aralık 2014 ~ Yazarlar

AZICIK AŞIM, KAYGISIZ BAŞIM

           

Hayatımız boyunca sürekli engellerle, problemlerle karşılaşırız. Eğer engellerle karşılaşmak, boğuşmak istemiyorsak hayattan beklentilerimizi de en aza indirgememiz gerekecek. Hayattan beklentilerimiz, amaçlarımız ne kadar yüksek ise o kadar çetin mücadelelerle dolu bir hayata hazırlıklı olmamız gerekir.

Bir sorunumuzun çözümüne odaklandığımızda o güne kadar denemediğimiz yollar üzerinde kafa yorarak, yepyeni çözümler ortaya çıkarabiliriz…

Mücadele azmiyle karşıladığımız bütün sorunlar bizi hayatta daha başarılı kılar. Şu an önemli noktalarda olan kişilerin hayatları boyunca ne kadar çok sorunu çözmek zorunda olduklarını hayal bile edemeyiz… bir bakıma çözdüğümüz sorunların sayısı ile zirveye çıkmak için tırmandığımız merdivenin basamakları arasında doğru bir orantı vardır. Her sorunun çözümü bizi biraz daha yükseltti. Niethche’nin dediği gibiBeni öldürmeyen şey beni güçlendirir.”

 

            Yollar, çözümler, bir sorunu çözmeye kafamızı yormamız sonucunda ortaya çıkardığımız alternatifler içinden keşfedilmişlerdir. Yaşamımızı, farkında olmadan etrafımızdaki çözümler ve işe yarayacak birçok çare ile beraber geçiririz. Çözüm aslında hep yanı başımızdadır ama bakıp göremediğimiz için… Çare sıkıştığımızda ürettiğimiz bir yoldur.

Sıkıştığımız, bir sorunla karşı karşıya kaldığımızda kendimizi çaresiz hisseder ve içinde bulunduğumuz soruna odaklanırsak, sorunlar içerisinde nefes alamaz hale geliriz. Sorunumuza odaklanmak yerine elimizdeki imkanlarla bu sorunu “nasıl çözeceğimize” odaklanırsak mutlaka alternatifler üretebilir (ya da zaten var olan alternatifleri görebilir) hale gelebiliriz. Çözüm aramak derdinde olmaz isek, etrafımızdaki seçenekleri de çözümleri de göremeyiz.

Çözümleri, bazen içinde bulunduğumuz psikoloji gereği göremeyebiliriz. İçinde bulunulan durum gereği sağlıklı düşünemeyebilir, düşüncelerimizi akli süzgeçten geçiremeyebiliriz.

Bazen de çözüm üretmeyi bizi bir sürü mücadelenin içine atacağı, bir çok uğraş ve zahmet gerektireceği için pas geçeriz. İçinde bulunulan durum karşısında mantıksal bahaneler üreterek rahat etmek! Varken çözüm düşünmek ve üretmek zahmetine neden katlanalım ki!

Sorunumuzu düşündükçe, duygu ve düşüncelerimize karamsarlık hakim olur. Bu durumda kendimizi ya da etrafımızı suçlar dururuz. Bir süre sonra durumumuzu kabullenir ve kendimizi avutacak “züürt tesellileri” ararız!

Hayat bu kadar mücadeleye değmez ki! Sorunlara boyun eğip çözüm için hiç çaba harcamayıp “azıcık aşım, kaygısız başım” felsefesine uygun olarak yaşar gideriz!

Hayatta teselli ikramiyeleriyle yetinenler güruhundan olmamak dileğiyle…

 


Etiketler: ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: