haber oku

AZİZ SANCAR (8 Eylül 1946 Mardin- Savur, ………)

~ 18 Kasım 2017 ~ Genel, Manşetler

-ziz-ancar-640x360

Aziz Sancar Türk milletinin yetiştirdiği son bilim adamlarından biridir. Çalışkan Türk milleti daha çok Aziz Sancar’lar yetiştirecektir.

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 yılında Mardin İlinin Savur ilçesinde çiftçi bir ailenin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gelmiştir.

İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamlayan Aziz Sancar 1963 yılında İstanbul Çapa Tıp Fakültesine başlamıştır.

1969 yılında çapa Tıp Fakültesini bitiren Sancar, iki yıl memleketi Savur’da doktorluk yapmıştır. Daha sonra Dallas’a giderek Dallas Texas Üniversitesi‘nde Moleküler Biyoloji dalında doktora yapmıştır. Yale Üniversitesi‘nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamlamıştır. Daha sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürerek, 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınlamıştır.

1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza atmıştır. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştur.

Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle birlikte ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurmuştur. Vakfın ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde “Carolina Türk Evi” isimli bir öğrenci misafirhanesi de bulunmaktadır.

Prof. Dr. Aziz Sancar; İsveç Kraliyet Bilimleri Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü “D.N.A onarımı” hakkındaki bilimsel çalışmasıyla kazanmıştır.

Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Ödülü alan ilk bilim adamımızdır.

Kendisi Türk milletinin gururu ve sevgilisi olmuştur. Türk milleti onun bu başarısını örnek alacaktır. Biz Türk çocukları, Aziz Sancar gibi Türk milletine çalışıp hizmet edeceğiz.

 

Bu yazı, Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN TÜRK BÜYÜKLERİ (Çocuk kitabından) alınmıştır.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.