haber oku

BAŞKAN OLMAZ   

admin ~ 24 Ekim 2018 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

 

Seçimler demokrasinin vazgeçilmezleridir. Seçimsiz demokrasi olmayacağına göre demokrasi görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek zorundayız.

Mahalli seçimleri genel seçimlerden ayıran en önemli özellik seçtiğimiz kişiyle devamlı beraber olmamızdır. Yani başkente gönderip fikirlerini mecliste çoğunluğa veya genel başkana göre değiştirme ihtimali yoktur. Milletvekillerinden birçok politikacı kendi düşünce ve ideallerini mecliste hayata geçiremiyor. Ama mahalli yöneticilerin böyle bir mazereti yok.

İşte bizatihi yaşadığımız yerin başkanını (şehrimini) seçeceğimiz bir seçime yaklaşmaktayız. Bazı partiler adaylarını açıklamaktadırlar. Aslında partilerde kendi içlerinde ön seçim yapsalar demokrasi adına bir çıta daha yükseltmiş oluruz. Seçimdeki yanlış tercihler yaşadığımız yeri yaşanmaz hale getirecektir.

Her seçimde dikkat ediyormuş gibi davransak da yaşadığımız yere baktığımızda işi ehline vermediğimiz ortaya çıkıyor. Sonra da yakınıyoruz: Bu da diğerleri gibi çıktı.

Aslında bu da diğerleri gibi çıkmadı. Bu da diğerleri gibiydi de biz mahalle baskısı, parti ve genel başkan fikirlerine aldandık. Buna rağmen çıkıyorsa seçme kıstaslarımızı değiştirmemiz gerekmez mi?

Öncelikle aday arkadaşlar geldiğinde onların yaşantılarını mutlaka araştırmamız gerekir. Başkan olunca değişir dememek gerekir. Evet değişir ama bu değişmeden belde fayda görmez. Nalıncı keseri gibi olur. Hep bana der. Aslında keşke değişmese.

İnsanları tanımak için para ve makam vereceğiz ama bu tanıma pahalıya patlıyor. Bizim ve yaşadığımız şehrin beş yılımızı alıyor.

Arkadaş seçerken dikkat ettiğimiz özellikleri mutlaka incelemeliyiz. Nedir bu özellikler:

-Yalan konuşuyor mu?

-Verdiği sözde duruyor mu?

-Emaneti hıyanet ediyor mu?

Bu özellikler yoksa hiç uğraşmayın. Belki başkan olabilir ama adam olamaz. Adam olamayan başkandan hiç kimse hizmet beklemesin. Yukarıdaki bu ana konular haricinde şu kişilerden de başkan olmaz.

Herkese mavi boncuk dağıtan insandan başkan olmaz.

Ahde vefayı bilmeyenden başkan olmaz.

Kul hakkını yiyenden başkan olmaz.

Yandaşlarıyla belediye yönetenden başkan olmaz.

Ne ad altında olursa olsun bağış adı altında rüşvet alandan başkan olmaz.

Oy uğruna esen bütün rüzgârlara eğilenden başkan olmaz.

Yola çıktıklarını yolda bulduklarıyla değiştirenden başkan olmaz.

Bu özelliklerden geçerse eğer o zaman karşınıza gelen adayın sülalesine bir bakın. Çok faydası olacaktır. Çünkü armut dibine düşer.

Milletin malını, canını ve şerefini kendinden daha iyi koruyacağını inanmadığınız insanı başkan seçmeyin. Seçimden sonra yazmadı demeyin.

Vatan millet ve demokrasimizin kazanması dileğiyle nice seçimlere inşallah.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

Eğitimci,Yazar-Şair

 

 

 

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.