haber oku

BAŞKAN YAKIŞANI YAPTI!

admin ~ 31 Temmuz 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

gorkem (1)gorkem (8)

Alıcık’dan Görkem’e Protez Bacak Desteği

Protez bacak alınması ve gereken desteğin sağlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sonra Belediye Başkanı Haluk Alıcık 6 yaşındaki Görkem Tülek’e sahip çıktı.

Doğuştan bacak ve elleri olmayan 6 yaşındaki Görkem Tülek’e protez bacak alınması ve gereken desteğin sağlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Belediye seferber oldu.

Ayşe ve Ali Tülek çiftinin, tek çocukları olan Görkem, engelli olarak dünya geldi. Bacakları olmayan, sol kolu dirseğe, sağ kolu da bileğe kadar olan Görkem’in doğum sonrası kalbinde delik ve böbreklerinde büyüme olduğu belirlendi. Bir dizi tedavi ve ameliyatın ardından sağlığına kavuşup, yaşama tutunan Görkem, şu an 6 yaşında.

Sokakta top oynayan yaşıtlarını balkondan izleyen Görkem, anne ve babasına sürekli olarak “Benim el ve bacaklarım niye yok?” diye, soruyor. Evde kendisi için alınan bilgisayar ve oyuncak arabayla vakit geçiren Görkem, önümüzdeki yıl okula gidemeyecek. Eğitimini evde alacak Görkem hiçbir işini kendi başına göremiyor. İleriye yönelik sıkıntılarını gidermek için ailesi, haftada iki gün rehabilitasyon merkezine götürüyor. Merkezde Görkem’e protez bacakla denge eğitimi veriliyor. Ancak maddi durumları çok iyi olmayan aile Görkem’e protez bacak alamıyor. Protez bacaklar için yardım bekleyen Görkem ve ailesine Sosyal Politikalar Bakanlığı, Nazilli Belediyesi ve Nazilli Kaymakamlığı çare olabilmek için  seferber oldu.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık Görkem’i evinde ziyaret ederek, kendisine destek sözü verdi. Görkemle uzun süre sohbet eden  Başkan Alıcık, Umurlu’da bir jant fabrikasında asgari ücretle işçi olarak çalışan baba Ali ve anne Ayşe Tülek’ten, küçük Görkem’in durumu hakkında bilgi aldı. Baba Tülek, oğlunun haftada dört paket alt bezi kullandığını hiçbir ihtiyacını kendisi karşılayamayan hala bir bebek gibi bakıma muhtaç olduğunu belirtti. Anne Ayşe Tülek oğlunun tüm ihtiyaçlarının dışında oğlunu sırtına alıp dışarı çıkardığını, ancak bu şekilde gezdirebildiğini söyledi. Başkan Alıcık, ailenin yanında gerekli alt bezi ve tekerlekli sandalye yardımı yapılması için talimat verdi. Alıcık, Görkem’in daha önce kullandığı Akülü Oyuncak arabayı sordu. Aile daha önceden alınmış bu oyuncak arabayla Görkemin çocukluk duyguları ile evin içinde oynadığını, bunun yanında odadan odaya da olsa git gelleri yapabildiğini ancak bu aracın da bozulmasından dolayı kullanılmaz hale geldiğini anlatması üzerine Görkem ve babasıyla birlikte, yenisini almak üzere OTM Alışveriş Merkezi’ne gitti. Başkan Alıcık, Görkemin kullanabileceği boyutlardaki Akülü oyuncak araç için de alışveriş mağazası yetkililerine Görkemle birlikte  sipariş verdi.

Görkem’e protez bacak alınması için devletin gereken girişimlere başladığını belirten Başkan Alıcık, “Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Devlet sadece lisanslı sporcuların protez ihtiyacını karşılıyormuş. Gerekirse kendisini belediye kulüplerinden birinden lisanslı sporcu yapalım. Bu sorunu da böyle aşalım” dedi. Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur da Görkem için gereken ne varsa yapılacağını söyledi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: