haber oku

BAŞKAN’A HEDİYE!

admin ~ 03 Aralık 2012 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

kizkalesi (2) (1)

Orjinal  Kız Kalesi Tablosunu Hediye Etti

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Karataş Bakü’de kendilerine hediye edilen orjinal  Kız Kalesi tablosunu Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a şahadetnamesi ile birlikte teslim etti.

Azerbaycan Muharip Gaziler Derneği tarafından Azerbaycan’a davet edilen Nazilli Muharip Gaziler Derneği Başkanı ve üyeleri Bakü’de Azerbaycan’ lı gazilerle buluştu. Azerbaycan’da misafir edilen Nazilli Muharip Gaziler Derneği Azerbaycanın tarihi yerlerini ve anıtlarını da ziyaret ederek Azerbaycan’lı Gazilerle anılarını paylaştılar. Misafirlikleri sırasında Kız Kulesini de ziyaret eden Nazilli’li Gazilere, Azerbaycan Muharip Gazileri Azerbaycan’ın sınırlarının dışına çıkarılması bile yasak olan tarihi yağlı boya Kız Kalesi tablosunu şahadetnamesi ile birlikte hediye etti.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Karataş Bakü’de kendilerine hediye edilen orijinal  Kız Kalesi tablosunu Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a şahadetnamesi ile birlikte teslim etti. Maddi ve Manevi değeri çok büyük olan Kız Kalesi diğer bir adı da Göz Kulesi olarak bilinen tarihi orijinal yağlı boya tabloyu Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın makamında Alıcık’a teslim eden Hasan Karataş tablo ve Kız Kalesi hakkında Başkan Alıcık’ı bilgilendirdi.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Karataş tablosunu teslim ettiği Kız Kalesi hakkında şu bilgileri verdi: “ Bakü Kız Kalesi denize yakın silindirik olarak yapılmıştır. Kalenin yüksekliği 31metredir Duvarlarının kalınlığı 5 m üst kısımları 4 m’dir. İçinde 22 m derinliğinde su kuyusu vardır. Su buruları da birbirine geçmeli olarak çekilmiştir. Kalenin yapılma tarihi hakkında muhtelif tarihler vardır. M.Ö. 7 ya da 8 . yıllarda yapıldığı tahmin edilen Kız kulesi taş kemerli ve yukarı doğru dik şekilde yapılmıştır. Göz Kalesi olarak da adlandırılan Kız Kulesi gözetilen yer olarak bilinir. Bu güne dek mimari sırları açıklanamayan Kız kalesinde haz erden (büyük su-deniz anlamında) gün doğarken kalenin içi kendiliğinden ışıklanır. Bu kale hiçbir vakit fetih edilememiş ve 2000 yıllarında UNESCO’nun Dünya Medeniyetler sırsına dahil edilmiştir. “

Maddi ve Manevi olarak çok değerli olan bu tabloyu Nazilli Muharip Gaziler derneğine hediye eden  Azerbaycan Muharip Gaziler Derneğine teşekkür ve şükranlarını sunan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık “Böyle paha biçilmez değerli bir eseri şahadetnamesi ile hediye eden saygıdeğer gazilerimize çok teşekkür ediyorum. Ortak kültüre ve geçmişe sahip olduğumuz Azerbaycan, sınır dışına çıkması bile yasak olan bu değerli tabloyu Nazilli Muharip Gazilere teslim ederek Türk’lüğün engin sınırlarını göstermiştir. Bu değerli tabloyu Müzemizin en değerli yerinde sergilemekten onur duyacağız. Kendilerine hediye edilen değerli eseri Belediyemize teslim eden Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Karataş’a ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: