haber oku

BAŞKAN’DAN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI!

admin ~ 09 Mayıs 2013 ~ Genel, Manşetler

engellimesaj (1)

Başkan Alıcık’dan Engelliler Haftası Mesajı

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Engelliler Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, “Hassas olmanın ötesinde bilinçli olmalıyız” dedi.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, dünyada 500 milyon civarında özürlü bulunduğunu belirterek, “Birçok ülkede her 10 kişiden birinin fiziksel, zihinsel veya duygusal nedenlerle engelli olduğu bilinmektedir. Türkiye Engelliler Derneği’nin araştırmasına göre, engellilerin durumunun aileleri ile birlikte 25 milyon kişiyi yakından ilgilendiren toplumsal bir sorun olduğu üzücü bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Haluk Alıcık, açıklamasının devamında şu ifadeleri kaydetti;  “Engelli yurttaşlarımızın yeterlilik ve işlevselliklerini en üst düzeye çıkarmak, toplumsal destek ve rehabilitasyon programlarını geliştirmek önemlidir. Bu onların başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler olabilmeleri için zorunludur. Yerel yönetimler ve kamu kurumları bu konuda hassas olmanın ötesinde bilinçli olmalı. Bizler karar mekanizmaları olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için atılacak adımlara ön ayak olmalıyız. Hepimizin birer engelli adayı olduğu dünyamızda, engelli vatandaşları toplumun dışına itmek medeni toplumların içine düşmemesi gereken önemli bir durumdur. Nazilli Belediyesi olarak bunun bilincindeyiz ve her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. ‘Engelliler iletişim Merkezi ile ‘Engelli Basketbol Takımımızla’, kaldırımlardaki düzenlemelerle ihtiyaç sahibi engellilerimize hediye ettiğimiz akülü tekerlekli sandalyeler ile engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Nazilli Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın hayata daha sıkı sarılmaları için elimizden geleni yapacağız. Engellilerin sorunlarının çözümünün başında onları tüketici konumdan çıkarıp toplumun aktif birer bireyi haline getirilmeleri, verimli iş ortamları yaratmak gerekmektedir. Bu duygularla Engelliler Haftası’nı kutlar, sağlıklı ve engelsiz bir dünya dilerim.”


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: