haber oku

BAŞKANIM ÇOK YAŞA!

~ 14 Haziran 2017 ~ Genel, Manşetler

Eğitimci-Yazar-Osman-GİRGİN1-300x250

Geçen hafta içerisinde Nazilli Belediye Başkanı tarafından düzenlenen bir ödül törenine katıldım.

Ödül töreni Nazilli belediye Başkanlığı Odasında idi. Tören atık pil toplama şampiyonlarının ödüllendirilmesiyle ilgiliydi.

çok anlamlı ve önemli bir ödül töreni olduğunu inanıyorum.

Bir pilin 300 yılda toprağa karıştığını düşünürsek bu pil toplama kampanyası ile üç yüz yıllık kirlilik önlenmiş olmaktadır.

Bir pil yaklaşık beş-altı metrekare toprağı çölleştiriyor. Bunun yanında 600 bin litre suyu kirletiyor.

Sadece bu sene toplanan yaklaşık bir ton pilin kaç tane pil yaptığını siz hesaplayın. Bunun yanında bu piller toplanmasa üç yüz yılda yok olup gideceklerdi. Ayrıca her bir pil altı metre kare toprağı çölleştirecekti. Aynı zamanda her pil 600 bin litre suyu kirletecekti.

Dolayısıyla basit gibi görünen bu ödül töreni geleceğimiz adına çok değerli bir törendi. Adeta olmak yâda olmamak arasında bir olaydı.

Bunu her sene tekrarlayan Nazilli belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teşekkür ederim. Gösterdiği hassasiyet, gelecek dünyamızın yeniden inşası demektir.

Bu dünya bize lazım olduğu gibi bizden sonraki kuşaklara da lazımdır.  Akıllı olalım. Bindiğimiz dalı kesmeyelim.

Bu kadar gerekli ve hayati önem taşıyan programa söylenen saatte gittik. Yaklaşık bizimle birlikte beş-altı okul daha vardı. Her okuldan idareci, öğretmen ve öğrenci derken yirmi-otuz kişi oluverdik. Program saatinde başlamadı.

Program için Nazilli Belediye Başkanı Odası’na geçince şok olduk.

Belediye başkanının yanında başkan yardımcıları, daire müdürleri, özel kalem müdürleri, sekreterler ve belediye basın çalışanları derken aşağı yukarı on işi de onlar vardı.

Nazilli Belediye Başkanı’nın orada bulunan bütün personeline bağırıp çağırması ve onlara kötü davranmasını çok yadırgadık.

Orada bulunan kişiler belediye başkanı olmadığı zaman, belediyeye yönetecek durumdaki kişiler olmasına rağmen oraya gelen davetlilerin önünde onlara kötü davranması hiç hoş bir davranış değildi.

İnsanlar hata yapabilir. Program istediği gibi olmayabilir. Her şeyi gösteriş olarak bakmamak gerek. At sahibine göre kişner.

Sadece fotoğraf çektirmek için iki kere teker teker resim sırasına girileceğine oraya gelen çocuklara, velilere ve hatta öğretmenlere atık pillerin zararları ve yapılan işin önemi üzerine iki kelime konuşulabilirdi.

Özellikle belediye basın çalışanları ve yerel basından arkadaşlara bir resim ve video vermek için söylediği sözleri duyunca her şeyin gösteriş ve reklamdan ibaret olduğunu bir kere daha anladım.

Ne kadar mahalli basını ayakta tutan siz olsanız da böyle davranmamalısınız.

Bunların yanında böyle bir ortamda ve durumda hala “Başkanım çok yaşa!” demeye çalışan insanlar vardı ya, pes doğrusu.

Demek ki insanlar sadece ve sadece kendi menfaatlerini düşünür olmuşlar. Bir karış yukarıya çıkmak için onlarca insanın üzerine basmakta hiçbir beis görmüyorlar.

Sonra oturur kendi kendimize deriz ki:

-Biz niye adam olmuyoruz?

Muhabbetle!..

14.06.2017

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.