haber oku

BAYAT EKMEKLERİ ATMAYALIM!

admin ~ 05 Mart 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

bayatekmekyemekyarismasi (3)

Hayat Ekmek Bayat Ekmek Projesi için yemek yarışması yapıldı

Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu “Hayat Ekmek Bayat Ekmek Projesi” kapsamında yemek yarışması düzenledi.

Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Öğrencileri ve çalışanları velilerinde katılımları ile Başbakanlık tarafından başlatılan ekmek israfına önleme projesine kendi imkanları ölçüsünde katkıda bulundu. Projeye katkı sağlamak için okulda bayat ekmeklerle yapılabilen bir yemek yarışması düzenlendi. Programa Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Milli Eğitim Şube Müdürü Şahin Ünverdi Okul Müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

“Hayat Ekmek- Bayat Ekmek Projesi”nin amacının ekmek israfının önüne geçmek olduğunu belirten okul Müdürü İdris İnceoğlu Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Öğrencileri ve çalışanları olarak iki aşamalı proje ürettiklerini söyledi. İdris İnceoğlu; “Projemiz ekmek israfının önüne geçmek olup, 2 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama tüketilebilecek bayat ekmeklerden hazırlanan yemek tariflerinden oluşan bir yemek kitabı çıkarmak ve tüm Nazilli halkı ile paylaşmaktı. Bu tarifleri derlenmesi ve değerlendirilmesi için de fedakâr ve marifetli annelerimizden yardım aldık. Düzenlediğimiz yemek yarışmasıyla da annelerimizin bayat ekmek kullanarak hazırladıkları tarifleri bu gün burada tattık. Bu tariflerin basılarak kitap haline getirilmesi ve çoğaltılması konusunda bizden desteğini esirgemeyen Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a şükranlarımızı sunuyoruz. Projemize katılımlarından dolayı emeği geçen her kese de teşekkür ediyoruz” dedi.

İdris İnceoğlu projenin ikinci aşamasının da tüketilemeyecek bayat ekmeklerin okul bahçesinde yer alacak bidonlarda toplanıp sokak hayvanlarına verileceğini ifade etti. Milli Eğitim Şube Müdürü Şahin Ünverdi Projeye katkılarından dolayı Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’a teşekkür plaketi takdim etti.

Hayat Ekmek Bayat Ekmek Projesi kapsamında Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda düzenlenen bayat ekmeklerle yapılan yemek yarışmasında Okul öğrencilerinin annelerinin hazırlamış oldukları bayat ekmek ile hazırlanan yemekler masa üzerinde numaralandırılarak öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan 8 kişilik jüri üyelerine sunuldu. Jürinin yemekleri tek tek değerlendirmeleri sonunda ödüle layık olan yemekler seçildi. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu 1.’incilik ödülünü Sevil Köşk’e veren Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık israf edilen ekmeğin kaybedilen ekmek olduğunu söyledi.  Başkan Alıcık “Öncelikle okul idaresine öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerimizin değerli annelerine böyle bir projeye imza attıkları için kutluyor ve teşekkür ediyorum. Hepimizin de bildiği gibi dinimiz gereği israf etmek haramdır. Dünyanın birçok yerinde bir lokma ekmeğe ihtiyaç varken, açlık çekilirken bizim tonlarca ekmeği çöpe göndermemiz, inançlı bir toplum olarak bize yakışmayan bir harekettir diye düşünüyorum. Türkiye’de ekmek tüketim alışkanlığının azalması nedeniyle evlerdeki bayat ekmek miktarı arttı.  İsrafın önüne bir şekilde geçilmesi ve artan ekmeklerin de geri dönüştürülmesi gerekli. Bayat ekmeklerin geri dönüştürülmesi konusunda annelerin daha duyarlı davrandığını burada da görmüş olduk. Ekmeklerimizi çöpe atmak yerine böyle güzel tatlar ortaya çıkarılacağını bu yarışma ile yaşadık. Unutmayalım ki israf edilen ekmek kaybedilen emektir. Bu projede emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: