haber oku

BAYRAK ŞAİRİ!

~ 05 Ocak 2013 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

girgin resim

Bayrak bir milletin bağımsızlığını belirten en mukaddes semboldür. Biz bunu, vatanın tapusu da diyebiliriz. İşte bu kadar kıymetli, kutsal ve mukaddes olan bayrağı zaman zaman ileriye götürmek için, zaman zaman korumak için çok mücadeleler verilmiştir. Memleketimizin tapusunu almak için verilen bütün mücadelelerin şerefini ve şanını yüce Türk bayrağı taşımaktadır.

Türk bayrağının kadrini, kıymetini ve önemini bilmeyen insanların tarihlerinden, milletlerinden ve vatanlarından bi haber olduğu kesindir.

Türk tarihinin her döneminde bayrağını ve vatanını sahip çıkmak için verilen mücadelelerin destanlaştığı altın sayfalar vardır. Dün olduğu gibi bugünde bu millet, bayrağını namus ve şeref bilerek her şeyden üstün tutmaktadır. Bayrağı korumak için mücadele vermeyenlerin, dibinde gölgelenmeye hakkı yoktur.

Şair Mithat Cemal Kuntay Bayrak ve vatanı tanımladığı satırlarında ne güzel yazıyor:

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

Türk bayrağı rengini şehidlerin al kanından almış ve milletimizin destanlaşmış mücadelesini şahit olmuş ender bayraklardan biridir. Beşbin yıllık Türk tarihin her döneminde bayrağını göklerde dalgalandıran milletimiz, bütün dünyada hürriyet meşalesi haline gelmiştir.

İşte birkaç kelime ile anlatmaya çalıştığımız bayrağımız hakkında çok yazılar ve şiirler yazılmıştır. Özellikle Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY Milli Marşımız İstiklal Marşımızda bayrağa çok güzel seslenmiş ve onun ne kadar değerli olduğunu destanlaştırmıştır.

Bayrak üzerine yazdığı şiirle bayrak şairi diye anılan Arif Nihat ASYA bayrağımızı en iyi anlatan şairlerden biri olmuştur.

İşte Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’nın aramızdan ayrılışının 37. yılında, onu anmak ve hayır duada bulunmak istedim. Allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun. Milletimiz, milletini ve dinini hizmet etmek için çırpınan kişileri hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu kadar değerli bir şiiri edebiyat dünyasını kazandıran Şairi unutmak ve unutturmak bizim ayıbımız ve vefasızlığımız olacaktır. Şiirimizi yeni nesillere ezberleterek yazarak her fırsatta okuyarak aktarabiliriz. Tabii ki Bayrak Şairi’ni bayrak şiiri olmadan anmak mümkün değildir. İşte “Bayrak Şairinin” “Bayrak” şiiri:

BAYRAK

Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü!
Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
mezarını kazacağım.
Seni selamlamadan uçan kuşun
yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder…
Gölgende bana da, bana da yer ver!
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.
Kızıllığında ısındık,
Dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
Gölgene sığındık.

Ey, şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalan;
Barışın güvercini, savaşın kartalı…
Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
Senin altında doğdum,
Senin dibinde öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yeryüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

Muhabbetle…

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com

Ocak 2012

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: