haber oku

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

~ 15 Temmuz 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Ramazan ayının sonuna geldiğimiz bu günlerde rahmet, bereket ve mağfiret ayını uğurlarken en büyük dini bayramlarımızdan olan ramazan bayramına yaklaşmanın haklı heyecanını yaşamaktayız.

Bayram Müslüman âlemi için büyük önem ve sevinç kaynağıdır. Çünkü ramazan bayramı bir aylık çalışmamızın, yakarışımızın, maddi ve manevi atmosferimizin hasat zamanıdır. Bu güne erişebilen Müslüman kardeşlerimiz bayrama ulaştıkları için ne kadar sevinseler, övünseler ve gururlansalar yeridir. Bayram Müslümanların anadan doğma tertemiz olduğu ve bunun hafifliğini hissettiği gündür.

Ramazan ayını hakkıyla yerine getirmeyenlerin dediği gibi, ramazan ayı bittiği için bayram yapmıyoruz. Onlar öncelikle ramazan ayının ve bayramların maneviyatını öğrenmeleri gerekmektedir.

Ramazan ayını hakkıyla geçiren kimsenin bayram günü günahlarından arınmış bir şekilde olacağını belirten birçok rivayet vardır. En azından bu ahir zamanda yılda bir kere günahlarımızdan arınma imkânı veren yüce yaratıcımıza hamdü senalar olsun.

Ramazan ayıyla ilgili bir hatırlatıcı hadis-i şerifi burada bildirmeyi görev kabul ediyorum:

-“Ramazan” demeyin. Zira ramazan Aciz ve Celil olan Allah’ın isimlerinden bir isimdir. Lakin “Ramazan ayı” deyin. (Hz. Ebu Hureyre (r.a))

Bayramlar insanların ve toplulukların birbiriyle kaynaşmasını sağladığı gibi dini ve milli duygularının da yükselmesini sağlayan ender zaman dilimleridir. Bu değerli zaman dilimlerini hakkıyla yaşayan, yaşatan kardeşlerime selam olsun.

Bayramlar küslerin barıştığı, yetimlerin ve öksüzlerin okşandığı, çocukların sevindirildiği, büyüklerin ziyaret edilip hatırlandığı, geçmişimizin mezarlarında dualar edildiği İslam’ın bütün güzelliklerinin yaşatılmaya çalışıldığı mübarek bir gündür. Bu günde İslami kurallar dâhilinde her türlü eğlenceye müsaade edilmiştir.

Hz Ebu Bekir bayram günü kızı Hz. Aişe’nin evine gittiğinde iki cariyenin tef çalıp oynadığını gördü. Ensar-ı kiramın kahramanlıklarını övüyor, destan söylüyorlardı. Rasulullahın evinde böyle bir şeyin yapılmasının uygun olmayacağını söyleyerek, onların susmalarını söyledi. Peygamber efendimiz Hz. Ebu Bekir’e  “Onlara mani olma! Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir” buyurdu. (Buhâri)

İşte Son peygamber Hz. Muhammed’in bayrama bakış açısı budur. Bizim de bu doğrultuda olmalıdır. İslami kurallar dâhilinde bayramları en güzel şekilde kutlamalıyız. Buradaki İslam dairesi çok önemlidir. Çünkü biz İslami daireyi bir türlü öğrenemedik. Bu dairenin içerisinde dinin emir ve yasaklarının tamamı vardır. İbadetlerimizden, giyinişimizden, yiyip içmelerimizden ve en önemlisi kazançlarımızdan sorumluyuz.

Bayramlarımızı bayram gibi kutlayıp çocuklarımız vasıtasıyla gelecek kuşaklara aktarmak en büyük görevimizdir. Bunu yapmadığımız müddetçe bayramların tadını ve sevabını alamayız. Bir de bayramın bize sağladığı kazancı da buradan aktarmalıyım. Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde:

-Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, beraat gecesi, Cuma gecesi, ramazan ve kurban bayramı gecesi. (İbni Asakir)

Bayramın milli ve dini öneminin yanında Müslümanların günahlardan arınmasına vesile olma özelliğinin de olduğunu unutmayalım. Özellikle anne ve babalarımızın dualarını mutlaka alalım. Bayramı tatil ve bulunduğumuz beldeden ayrılma olarak görmeyelim. Tatilimizi her zaman yapabiliriz ama bu mübarek gece ve günlerin faziletlerini her zaman bulamayabiliriz.

Allah bu gün ve geceleri hakkıyla yaşayan kullarından eylesin. Mübarek ramazan bayramı size ailenize ve tüm Müslümanlara hayırlar getirmesi temennilerimle bayramınız kutlu olsun. Ramazan ayı ve bayramında Müslümanlara kin ve kan kusturanları Allaha havale ediyorum.

Muhabbetle!..

15.07.2015

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com

 

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.