haber oku

BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM!

admin ~ 24 Kasım 2013 ~ Genel, Manşetler

24 kasım24 k

BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM!

Gücünü yüce Allah’tan alan, peygamberler mesleği, milleti maziden kopmadan atiye hazırlayan, yaptığı hizmetin karşılığını beklemeyen, yetiştirdiği nesillerin geldiği makamlar karşısında gururlanan fakat gururlandırılmayan fedakâr, cefakâr ve sevgi dolu başta Başöğretmen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerim ve meslektaşlarımın 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyorum. Ebedileşenleri Allah’tan rahmet diliyorum.

Öğretmenler gününün tayin edilmesi elbette güzel. Bu, yılın bir günü olunca bugün öğretmen sevgisinden daha fazla öğretmen sevgisi üzerine edebi söz ve nutuk geliştirme yarışı haline geliyor. Bütün program ve törenleri bakınız. Anlattıkları ve övdükleri öğretmenlik mesleği ve öğretmenleri karşılarında gördüklerinde ve karşılaştıklarında bu sözlerin gerektirdiği hiçbir davranışı göremezsiniz. Kendilerini yetiştiren öğretmenlerin hizmet etmelerini, kendilerini övmelerini, saygı gösterip el pençe divan durmalarını istemektedirler. “Bu ne perhiz, ne lahana turşusu” değil midir?

Öğretmenlerin evde, okulda, mahallede ve yurdumuzda itibarını yükseltmediğimiz müddetçe bu millet ve insanlık kurtulmaz. Çünkü milletlerin medeniyet yarışlarındaki yerleri, öğretmene verdikleri değerle ölçülürler.

Günümüzde yeni bir bakış açısı olarak gündeme gelen, darbe dönemi ürünü olarak değerlendirilen, 24 Kasım öğretmenler günü kutlanacak, kutla! Sözlerini de katılmıyorum. Ne kadar 1981 yılında ilan edilmiş olsa da, darbeci generallerin fikri olsa da bu öğretmenler için çok mudur? Yılın her günü onların diye bir edebiyat geliştiriyorlar. Biz anamıza ve babamıza bile veremiyoruz her günümüzü. Keşke bir günde de olsa öğretmen problemleri konuşulmasa da çözülse. Programlarda öğretmenlerin şu derdi var kaldırıyoruz dense. Öğretmenin tatilini konuşanlar, öğretmenin 24 saat çalıştığını bilebilse. Alın teri karşısında aldığı ücreti konuşanlar, öğretmenini namert e, kredi kartlarına ve ikinci mesleğe muhtaç etmeseler. Her öğretmenler gününde ikramiye, zam veya ek maaş alacaklar mı diye umut tacirliği ile haber yapıp dalga geçmeseler. Öğretmenleri ve öğretmenlerini küçümsemeseler.

Atanamayan öğretmenlerin derdi ıstırabı ve medya karsında dikkat çekme cambazlıkları eğitim camiasına saplanan hançerdir. Öğretmenlik mesleğinin 24 kasımlarda bahsedilmeyen en büyük gündemidir.

Bugünde yapılan konuşma ve nutuklardan farklı bir yazı olmuş olsa da herhalde hiç olmazsa günümüzde bari samimi, içten ve gönülden konuşmalıyız. Bugün bari ikiyüzlülük yapmayalım.

Bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlar sağlık, mutluluk, itibar, güven ve başarılar dilerim.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: