haber oku

ÇANAKKALE ÇANAKKALE!

~ 16 Mart 2016 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Çocukbayrami (12)

Çanakkale için çok şeyler söylendi ve yazıldı. Söylenmeye ve yazılmaya da devam edecektir. Bu millet Çanakkale Savaşları’nı ve Çanakkale’yi unutmamalıdır. Eğer günün birinde unutursa hatırlatacak olan birçok düşman hazır beklemektedir.

Türk milleti kendine yapılanları unuttuğu için zaman zaman sıkıntılar yaşamıştır. Bu sıkıntıları aşmak bazen büyük bedellerle mümkün olur.

Çanakkale Savaşları’nda şehid veya gazi vermeyen şehrimiz, ilçemiz hatta ve hatta ailemiz bile yok gibidir. Bu belki yüzyıllar boyu yaşadığımız keşmekeşliğin bir cezasıdır. Belki de Türk milletini titretip kendine döndürmek için verilen bir uyarıdır. Ne derseniz deyin Çanakkale’de büyük bir vatan mücadelesi ve insanlık dersi verilmiştir.

Çanakkale Savaşları’nı inceleyenlerin büyük çoğunluğu maneviyatın maddiyata galibi diye yorumlarlar. İnsanlığın ne kadar vahşileşebileceğini ve bunun tam tersi, insanlığın ne kadar insanlaşabileceğini biz Çanakkale’de görüyoruz.

Çanakkale Savaşları’nı tarihteki savaşlarla kıyaslayanların vardıkları ortak kanı ölmek veya olmaktır. Bu da gösteriyor ki Çanakkale Savaşları bizim bu topraklarda kalmamızı sağlayan savaşlardır.

Bana göre Türklerin anayurdu olan Anadolu toprakları bizim verdiğimiz mücadeleler ve akıttığımız kanlarla kutsal bir vatan olmuştur. Bu vatanı dün olduğu gibi bugün de korumak ve yükseltmek bizim boynumuzun borcudur. Çünkü biz bu sevgiyi imanımızdan alıyoruz.

Bu topraklar üzerinde gelecek kurmak isteyen düşmanlarımıza söyleyeceğimiz tek söz vardır. Sizin düşünceleriniz rüya ve hayalden başka bir şey değildir.

Bunu atalarınız düşündüler ve denediler. Atalarınızın sonları nasıl hüsran olduysa sizi de aynı akıbet beklemektedir. Bu konuda tarihi yetersizlikleriniz sizlerin sonu olacaktır.

Türk milleti dini, vatanı ve milleti uğruna her şeyini vermeye hazırdır.

Çanakkale, Türk milletin ölmediğinin anlaşıldığı yerdir.

Çanakkale, düşmanın Türk milletini tanımadığını gösteren yerin adıdır.

Güzel sevmek zor iştir. Güzel sevenin başı dertten kurtulmaz. Güzeli herkes talip olur da güzel hak edende kalır. Bileği gönlü ve yaşantısı güzel olmayanların güzelle yaşaması mümkün değildir.

Çanakkale, güzel vatanın güzel insanlarına bir kapıdır.

Çanakkale, milletleri elekten geçiren insanlık eleğidir.

Çanakkale, Türk tarihinin dönüm noktası, insanlık tarihinin yüz karasıdır.

Çanakkale, insanlığın ne kadar barbarlaşabileceğinin son noktasıdır.

Çanakkale geçmişte verilen savaşların devamı günümüzde verilmekte olan mücadelenin habercisidir.

Çanakkale vatan sevgisinin candan, maldan ve yardan önce geldiğini gösteren yerin adıdır.

Bu vesile ile 13 Mart’ta Ankara’daki patlamada şehid olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Aziz Türk milletinin başı sağ olsun. Terörün her türlüsüne lanet olsun.

Not: Bu tarihi günde Türk milletinin tarihine dair birkaç kelam yazmaya çalıştığım “Türklerin Anayurdu” adlı romanıma imza günü düzenleyeceğim.

Türk milletine ait tarih bilgilerinizi biraz daha eskiye götüreceğim.

Anayurdumuzun işlendiği roman tadında bir tarih, tarih ciddiyetinde bir roman geliyor. Aklınızdaki birçok soruya cevap olabileceğini düşündüğüm romanın aynı zamanda beyninizde fırtınalar koparıp birçok soru işaretleri bırakacağından eminim.

Sizleri 18 Mart 2016 Cuma günü saat 15.00 de Nazilli Uzun Çarşı’da bekliyorum.

Muhabbetle!..

16.03.2016

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.