haber oku

ÇANAKKALE NERESİ?

~ 18 Mart 2015 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

TRK_ETM_SENDEN_NECP_FAZIL_KISAKREK_KONFERANSI_1 (1) osman girgin

 

Millet olabilmenin yegâne şartlarından biri yaşadığın toprakları koruyabilmendir. Üzerinde yaşadığı toprağı olmayan toplulukların dünya sahnesinde durabilmesi çok zordur.

Tarihin her döneminde millet olabilmeyi, devlet kurabilmeyi ve kendini dünyaya tanıtabilmeyi başarabilen ender topluluklardan biri de Türk milletidir. Dünya siyasetinde söz sahibi olabilmenin öncelikli şartı güçlü devlet ve istiklal aşığı millet olabilmektir. Dünyada bunu başarabilmiş kaç topluluk vardır?

Milletimiz tarihin derinliklerinden bugüne kurduğu bütün devletleri insanın yaşaması ve insanlığın yaşatılması üzerine kurmuştur. Bu konuda Türk milleti dünyaya insanlık ve medeniyet dersi vermiştir. Yıkılışlarının tamamı bunun aksine olmuştur. Tüm Türk devletlerinin yıkılışlarında insanlık dramları yaşanmış, düşmanları hayvanları bile kıskandıracak yamyamlıklar yapmıştır.

Kendisine yapılan bütün insanlık dışı hareket ve davranışları aynı canilikle karşılık vermeyen milletimiz savaş meydanlarında bile olsa insanlığından vazgeçmeyerek dünyaya adalet ve hoşgörünün güzelliklerini yaymıştır. Devletlerin geçici ama insanlığın baki olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır. Binlerce yıllık dünya tarihi Türk’ten bir şeyler öğreneceğine, yapılan bu güzellikleri acizlik ve korkaklık olarak yorumlamıştır.

Milletimizin kurduğu bütün devletlerde gözettiği yaşa ve yaşat felsefesini anlayamayan insanlar, zaman zaman milletimizi çeşitli entrikalarla alt edip Türk milletini ortadan kaldırmaya çalışmışlardır. Bu oyunlar belki Türk devletini yıkmak için işe yaramıştır ama Türk milletini yok etmek için etkili olamamıştır. Ebediyete kadarda etkili olamayacaktır.

Milletimizin zaman zaman geçtiği darboğaz yıllarını iyi analiz edersek bunun sebebinin yine kendimiz olduğunu görürüz. Bana göre milletimizi yine böyle bir buhranlı dönem beklemektedir.

Çanakkale işte bu buhranlı günlerin yaşandığı, Türk milletinin sabrının denendiği, milletimizin Anadolu topraklarından atılmak istendiği, harici ve dâhili düşmanların menfaatleri etrafında birleştiği, anaların kınalı kuzularını vatan için kurban verdiği, düşmanın planlarının geri teptiği ve ava giderken avlandığı bir yerdir.

Çanakkale dünyanın en kanlı savaşlarından birinin yapıldığı, kendini medeni kabul eden canavarların imana ve insana yenildiği yerin adıdır. Çanakkale savaşının galibi iman ve insandır. Mağlubu ise vahşi medeniyettir.

Çanakkale savaşları destan yazılsın diye yapılmadı. Çanakkale savaşları yiğit Türk evlatlarının imanlarından aldıkları vatan sevgisini destanlaştırdı.

Çanakkale savaşlarının önemini ve anlamını bilmeyenlere anlatmak çok zordur. Bugün Çanakkale savaşının gereksiz olduğunu ve buradan Türk milletinin mağlubiyetle ayrıldığını söyleyenler var. Buradaki ağıtları, destanları ve şühedayı görmeyenler ve duymak istemeyenler var. İşte bunlar milletimizin bu hale gelmesindeki yegâne sebeptir.

Çanakkale savaşları bu milletin vatan sevgisi uğruna neler yapabileceğini ve nelerden feragat edebileceğini bütün dünyaya gösterdiği savaşlardır. Çanakkale savaşları bir günde olup biten bir savaş değildir. Çanakkale vatan toprağının kapısı olmuş ve bu kapıdan namert in ayağı geçmemiştir.

Bugün Çanakkale savaşlarının yapılma sebepleri vatanımızda birer birer vuku buluyorsa eğer bizim dostumuzu ve düşmanımızı tanımamamızdan kaynaklanmaktadır. Bu topraklar üzerinde yaşayanlar Türk evladı iseler eğer geçmişlerini unutmamalıdırlar.

Çanakkale savaşlarının yapıldığı yerler incelense bütün dini Mübin’in kanı olduğu ortaya çıkacaktır. Buda gösteriyor ki Çanakkale savaşları İslam’ın son kalesinin savunması olmuştur.

Çanakkale savaşlarında hayatını kaybederek şehid düşen milletimizin yaklaşık çeyrek milyon evladının ruhları şad, mekânları cennet olsun. Bu millet her şeye rağmen şehidlerine layık olmaya çalışacaktır. İçerisinden çıkan ayrık tohumların o günlerde savaş meydanlarından kaçan satılmışların tohumu olduğunu bilmeyen yoktur.

Çanakkale savunma savaşlarının 100. Yılı milletimizin dirilişine vesile olması temennilerimle.

Muhabbetle!..

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

osmangirgin.haber@hotmail.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: