haber oku

ÇANAKKALE RUHU YAŞIYOR

admin ~ 14 Mart 2015 ~ Genel, Manşetler

DSCN2919

 

 

Nazilli Türk Ocağı tarafından13.Mart.2013.2015 Cuma günü Nazilli Belediyesi Tiyatro salonunda Konuşmacı olarak Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Durmuş AKALIN’IN katıldığı “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ ; çünkü…” konulu konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akaya, MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, Bozdoğan MHP İlçe Başkanı Birol Gürsoy, Erzurumlular Derneği Başkanı Hüseyin Akkuş ve vatandaşlar katıldı. Sunuculuğunu ADÜ öğrencisi Sema Tuna’nın yaptığı konferansın açış konuşmasını şube başkanı Ahmet Çekim yaptı. Ahmet Çekim konuşmasında; İstiklal Marşımızın kabulünün 94. yılında başta M. Akif Ersoy olmak üzere istiklalimiz için canlarını vermiş, kanlarını dökmüş, emek harcamış bütün ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Bundan 7 yıl önce Ukrayna’da vefat eden İstanbul eski Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Gül için “Ruhu Şad olsun !” dedi. Aydın ilimizin kıyı şeridindeki 11 ada ve kayalıkla ilgili gazetelerde çıkan Yunanistan’ın ilgisi konusunda endişelerini dile getirdi. Vatan topraklarının önemi üzerinde durdu. Ardından Türk Ocakları Genel Merkezinin yayınladığı 9 maddelik basın açıklamasını okudu.

DSCN2917

 

Aziz Türk Milleti, 

Son yıllarda ülkemizde ve çevremizde yaşananlar Türkiye’yi tarihî bir kavşağa getirmiş bulunmaktadır. Bir başka önemli tarih kavşağında, bu vatanda ecdadımızın kurduğu ve âleme adalet ve nizam verme ülküsünü altı  asır boyunca taşımış olan Osmanlı Cihan Devletinin parçalanmaya yüz tuttuğu günlerde, 190 Tıbbiyeli gencin Türk milliyetçisi büyüklerine başvurusu üzerine kurulmuş olan Türk Ocaklarının bugünkü  yöneticileri olarak aşağıdaki hususları Türk Milletinin ve kamuoyunun dikkatine sunmayı tarihî bir görev sayıyoruz: 

1-Verdiği Millî Mücadele ile Devlet-i ebet-müddetin, millî, üniter yapıda bir Cumhuriyet olarak devamını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele kahramanlarının aziz hatıralarına, Türk milletinin birliğini, Türk tarihini, vatanımızı kanlarıyla yoğuran şehitlerimizi sembolleştiren bayrağımıza yapılan saldırı ve hakaretlere dur denilmelidir. 

2-Çözüm süreci bahanesiyle, ülke topraklarının bir bölümünde terör örgütünün kurduğu fiilî hâkimiyete acilen son verilmelidir. 

3-Cumhurbaşkanı’nın PKK’nın Suriye kolu PYD’yi terör örgütü ilan eden beyanlarına rağmen Ayne’l-Arap(Kobani)’ta ABD’nin hava saldırıları sonunda IŞİD’İN yenilgiye uğratılmasının parsasını toplayan bölücülere selam göndermek anlamına gelen beyanlardan kaçınılmalıdır 

4-Sözde soykırım iddiaları ile tarihimize ve ecdadımıza leke sürülmesine izin verilmemeli, bu vatanı bize emanet eden şühedanın ruhları incitilmemelidir. 

5-Genel seçimlerin sağlıklı bir ortamda yapılması sağlanmalı, millî iradenin tecelli edeceği Meclisin vesayet altına alınmasına yol açacak sistem değişikliği arayışlarından sakınılmalıdır. 

6-Ortadoğu’daki kargaşada tek dayanağı Türkiye olan Irak ve Suriye Türkmenlerinin vatanlarında bütün haklarına sahip olabilmeleri için gereken siyasî ve askerî destek sağlanmalı, Türkiye’de yaşayan Türkmenlerin meselelerine acil çözüm bulunmalıdır. 

7-Tarihî tecrübenin bir neticesi olarak kurulan millî devlet yapısı, gerçeklerle örtüşmeyen, yanlış ve saptırılmış bir Osmanlı tarihi algısına dayalı fantezilerin kurbanı edilmemeli; Türkiye’nin tarihinden aldığı ilhamla Türk dünyasına, İslâm âlemine ve bütün insanlığa sunabileceği medeniyet birikimi, maceracı politikaların söylem aracı haline getirilmemelidir. 

8-Millî birliğimizi zedeleyen, hukuk devleti yolundaki ilerleyişi akamete uğratan, eşit yurttaşlık temelinde demokratikleşme yerine grup ve cemaat yapılarını öne çıkaran siyasetler terkedilmelidir. Geleceğimize, tarihimiz, kültürümüz ve evrensel demokratik değerler ışığında yön vermeliyiz. 

9-Türk Ocakları olarak diyoruz ki, bin yıllık Türk vatanını, Türkiye’yi böldürmeyeceğiz. Türk bayrağını indirmeye kalkan eller kırılacak, bayrak inmeyecek, ezan susmayacaktır. Aksini tasarlayan gafillere ve hainlere yakın ve uzak tarihimize bakmalarını salık veririz 

Aziz Türk Milletine sözümüzdür.

 

 DSCN2924

Daha sonra kürsüye gelen Yar. Doç. Dr. Durmuş Akalın 1915 yılında Osmanlı ve Avrupa’daki siyasi ve ekonomik gelişmeleri geniş biçimde değerlendirdikten sonra Almanlarla yapılan anlaşmalardan sonra Osmanlı’ya katılan Goben ve Breslau zırhlılarının Karadeniz’e çıkışlarının yasak olmasına rağmen tatbikat amacıyla çıktıkları Karadeniz’de Rus Limanlarını(Sivastopol ve Odessa) bombalayarak Osmanlı’nın savaşa katıldığını geniş biçimde değerlendirdi. Sayın Akalın’ın aynı zamanda Çanakkale Şehitliği rehberi olması nedeniyle açılan bütün cepheleri Türk komutanlarını, şehitliklerin nasıl oluştuğunu, bunun yanı sıra İngiliz, Fransız ve Anzak Savaş Gemilerinin (103 parça) Çanakkale’deki siperleri  bombalamalarını detaylı bir şekilde anlattı. 18 Mart Çanakkale Zaferinin ve 25 Nisan 1915 kara savaşlarını uzun bir anlatımla değerlendirdi. Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa, Alman Liman Von Sanders, Seyit Onbaşı, Anzak çıkarması, Nusrat Mayın Gemisi, 57.Alay, Hasan Mefsuf Şehitliği isimleriyle ilgili özel açıklamalarda bulundu. Programının sonunda 20 dakikalık özel bir izinle aldığı Çanakkale Zaferi belgesel CD’sini katılanlara izletti. Büyük ilgi gördü.

Programın sonunda kendisine Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akaya tarafından günün anısına çiçek takdim edildi.

 

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: