haber oku

CEM EVİNDE AŞURE!

admin ~ 06 Aralık 2012 ~ Genel, Manşetler

cemeviasure (6)

Cem Evi ‘Aşure Günü’ Düzenledi

Nazilli Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği, Muharrem ayında gerçekleşen Yas-ı Matem orucunun sona ermesi nedeniyle geleneksel Aşure Günü etkinliği düzenledi.

 Nazilli Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği, Muharrem ayında gerçekleşen Yas-ı Matem orucunun sona ermesi nedeniyle geleneksel Aşure Günü etkinliği düzenledi. Etkinliğe Belediye Başkanı Haluk ALICIK, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nazilli İlçe Başkanı Cavit YENİPAZARLI, ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Nazilli Yönetim Kurulu üyeleri, sivil toplum örgütü ve dernek temsilcileri ile çok sayıda alevi vatandaş katıldı.

3 yıl önce temeli atılan Pınarbaşı Mahallesindeki Cemevi’nin bulunduğu alanda düzenlenen 17. Aşure Gününde Alevi Kültür Dernekleri Nazilli Şube Başkanı Ali Haydar Yetim, Cemevlerinin ibadethaneleri olduğunun bilinmesini isteyerek, Hz. Hüseyin’in ve 72 yakınının Kerbela’da şehit edilmesi ve Muharrem ayı içerisinde tutulan yas orucunun bitiminde aşure etkinliği düzenlediklerini ifade etti. Nazilli Alevi Bektaşi Kültür Dernek Başkanı Ali Haydar YETİM, sadece Kerbela’da değil, Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da yaşanan acıları, ıstırapları hatırlatarak, “Oralarda kaybettiğimiz insanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları hepsinin şad olsun” dedi. Türkiye’nin böylesine ıstıraplı günleri bir daha yaşamaması, kardeş kavgaları içine girmemesi dileğinde bulunan YETİM, “Alevi öğretisinde en önemli ay olan Muharrem ayımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Her yıl olduğu gibi matem orucunun sonunda derneğimizde aşure yapılarak dağıtımı gerçekleştirildi. Bu yılki aşure günümüz diğer yıllarda da olduğu gibi dostluk, kardeşlik ve barış aşuresi oldu” şeklinde konuştu. İnsanların birbirlerini  ötelemeden, kötülemeden, küçümsemeden, nefret etmeden, asimile etmeye çalışmadan bir arada yaşadıklarında hayatın ve geleceğin çok daha anlamlı olacağını ve Birbirimize olan güven ve sorumluluklarımız artacağını belirten YETİM; “ İbadethanemiz olan Cem evimizin yapımında bizlere büyük destek veren değerli belediye başkanımız Haluk ALICIK’a ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.
 
Nazilli Belediye Başkan Haluk ALICIK hiçbir ayrım gözetmeksizin ilçede yaşayan herkese destek olduklarını, herkesi bir kardeş gibi gördüklerini ifade etti. ALICIK Nazilli Belediye Başkanı olarak Nazilli’de yaşan her kesin sorunlarını çözmenin ayrıcalıksız olarak hizmet vermenin en asli görevleri olduğunu ifade etti. 
 
Cem evi önündeki bahçede düzenlenen aşure etkinliğinde gençlerin sergilediği semah gösterileri büyük beğeni topladı.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: