haber oku

CEMAAT BU MU?

admin ~ 07 Eylül 2013 ~ Genel, Manşetler, Resim Galerisi

 

DSCI0003

 

Nazilli Koca Caminin bahçesini Cuma namazı vaktinde hiç gördünüz mü bilmem? Baktığınız da her şey güzel. Cami bahçesi bile öbek öbek Cuma namazı kılan Müslümanla dolu. Bazıları önde bazıları arkada çadırların altında, bazıları ağaçların altında dışarıdan getirdikleri seccadelerin üzerinde huşu içerisinde imama uyarak namaz kılıyorlar. Fakat cemaat olmak bu değil ki.

Cemaatle kılınan namazın fazileti, birbirini görmek kadar omuz omuza, ayak ayağa, aradan şeytan geçmeyecek derecede sıklıktaki saflarda namaz kılmaktır. Yoksa o ağacın gölgesi benim, şu ağacın gölgesi senin olsun mantığı cemaat mantığını uymaz.

DİLENCİLER CEMAATİN ARASINDA NEDEN DOLAŞIR?

Dışarıda bahsettiğimiz avlunun her tarafında namaz kılınıyor. Yalınayak dolaşan kız dilenciler namaz kılanların önünden ortalarda caminin iç kapısından çıkan cemaati ilk kendisinin yakalaması için etraftaki hasırların üzerinden, namaz kılan cemaatin önünden geçerek gidiyor. Zaten kızlarda tesettürde yok.

Cami cemaati de namaz kılanın önünden geçme konusunda hiç dikkat etmiyor. Cami kuralları her şartta anlatılmalı. Hiç olmazsa Allah’ın evinin cılkını              çıkarmayalım.

ÇORAPSIZ GİRMEYİNİZ!

Bence çok uygun bir tabela değil. Bu tabelaya bakan herkes çorapsız namaz kılınmazmış gibi algılayacak. Erkeklerinde tesettüre girmesi gerekir saçmalıklarının dolaştığı bugünlerde yeni bir hurafe çıkarmamaya dikkat etmeliyiz.

Temizlik için konulduğunun farkındayız. Ama abdest alınıp gelinen ayak yıkanmamış, kokan çoraptan daha temizdir.  Adam caminin bahçesini temiz kabul ettiğinden midir bilmem, ortalıkta yalın ayak dolaşıyor sonra aynı ayakla içeri giriyor.

Özelikle Cuma günü kapıya iki metre uzaklıkta çıkardığı ayakkabısını özene bezene eline alıp, yere basa basa içeri giriyor. Bu titizlik neye? Ayakkabıya mı, Camiye mi?

CENAZEYE KARŞI NAMAZ KILMAYINIZ!

Cuma günü bir de cenaze olursa yer bulamayan son cemaat tabutun önüne seccadesini serip oturuyor. Zaten cenazeye karşı namaz kılınmış olsa orası boş olmaz. Ama kıldım ya demek için kılıyor herhalde.

NAMAZ KILANA SAYGI KALMAMIŞ!

Cuma günü Koca Cami bahçesinde bir namaz kıldım. Bu kadar içler acısı olayla karşılaştım. Özellikle Cuma namazı kılınırken aralardaki boşlukları oradan geçerken yol olarak kullanan kişi hiç mi utanmıyor? Cuma namazı bütün erkeklere farz değil mi? Hadi gelemedin kılmayacaksın. O kadar insanın Allah’ın emri için yaptıkları ibadetin ortasından meydan okuma gibi geçmek hangi yüzsüze yakışır. İki adım daha at caminin dışından dolan.

Etrafta işyerinde çalışan kızlar. Namaz kılanlara gıpta ile bakmanız normal ama giyimiz, kuşamınız, hal ve hareketleriniz namaz kılanlara zarar veriyor. Siz dost musunuz düşman mı? Zaten her şey uygun bile olsa namaz yine zarar görüyor. Camiye bile gelmiş olsanız erkeklerin arkasında kılmanız gerekir. Birde şu namaz vaktinde mi mola verip, sigara, çay içmek zorundasınız. Yarım saat sonra yapsanız ne olur? Milletin namazını mı göz diktiniz?

osmanlıhaber.com

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: