haber oku

ÇERKEZ ETEM İLE DEMİRCİ MEHMET EFE’Yİ AYRI DEĞERLENDİRMEK GEREK!

~ 28 Şubat 2018 ~ Genel, Manşetler

Eğitimci-Yazar-Osman-GİRGİN1-300x250

Kurtuluş Savaşı vatanseverlerin yüreklerindeki imanla nasıl savaş kazanılacağını tüm dünyaya gösterdiği ender savaşlardan biridir.  Kurtuluş Savaşı içerisindeki doğru ve yanlış tarihin sayfalarında yer almıştır. Bu Savaşta yer alan Çerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efe’yi ayrı değerlendirmek gerek. Demirci Mehmet Efe ile yaptığım araştırmaları kitaplaştırdım.

Demirci Mehmet Efe Kurtuluş Savaşının gizli kahramanlarından biridir.

Aydın’ın Nazilli İlçesinin Pirlibey Mahallesinde dünyaya gelen Demirci Mehmet Efe Kurtuluş Savaşında yurdun kurtuluşunda büyük yararlılıkları vardır. Tarihin yazılması bazen tarih kadar objektif olmuyor. Vatanın Anadolu içlerine kadar ilerlemesinin önündeki bu koca efeyi hala tanıyamadık. Hakkını veremedik. Bu vatanın kurtuluşunu bilmeyenler elbette efeyi de bilmeyeceklerdir. Demirci Mehmet Efe hakkında en iyi bilgi elbette efenin yaşadığı yer olan Nazilli’den öğrenilecektir. Çünkü Efenin yeğenleri hala yaşamaktadırlar. Demirci Mehmet Efe rahmetli olunca devlet töreni düzenlenmiştir.

Vatan haini olmuş olsaydı devlet töreni düzenlenir miydi? Günümüzde demirci Mehmet Efe’yi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı ayaklandı diye yazan ders kitapları var. Bunlardan birini kısa süre önce ifşa ettik.

Ne hazin değil mi?

ANILARLA NAZİLLİ

Canlı anlatımlarla ve tarihi belgelerle hazırlanmış tek kitap Nazilli’de yayın hayatına üç yıl önce girmiştir. Demirci Mehmet Efe hakkında öğrenmek istediğiniz bütün bilgiler Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’in “ANILARLA NAZİLLİ” adlı kitabında yer almaktadır. Gelecek nesillerimizin tarihi gerçekleri doğru öğrenmesi gerekir ki, dost ve düşmanlarını iyi bilsinler. En doğru bilgiler bu kitapta mevcuttur. Bu kitabın yayınevi antlaşması olmaması nedeniyle ülke satına bugünlerde yayılamamıştır. Ancak internetten, Nazillilideki kitapçılardan ve osmangirgin.haber@hotmail.com mail adresinden temin edebilirsiniz. Ayrıca Cumhuriyet İlkokulu Nazilli adresinden de isteyebilirsiniz.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.