haber oku

ÇEYREK ALTIN EDER Mİ?

admin ~ 19 Ağustos 2020 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Son günlerde basın ve yayında konuşulan ve tartışılan konuları ve konukları dinleyince insanın aklına ister istemez deli sorular geliyor.

Memleketimizi ve milletimizi seviyorsak eğer bazı konularda daha dikkatli ve yapıcı olmalıyız. Laf olsun torba dolsun türünden konuşmanın kimseye faydası olmadığını hepimiz biliyoruz. Günlük çıkarlar uğruna milletin zamanını çalmaya gerek yoktur.

Herkes biliyor ki, yazılı basın ve haber kanallarındaki tartışma programları milletimizin duyarlı ve milli hassasiyeti olan çok az bir kitle tarafından takip edilmektedir. Hiç olmazsa bu azınlığın vaktini çalmayalım. Bu kitleyi yanıltmaya çalışmayalım. Doğru ve gerçekler günü birlik değişmez. İnsanlar da günü birlik iyi ve kötü olmazlar.

Eğer meselemiz vatan ve millet olursa bu konularda daha gerçekçi oluruz. Yoksa adamına ve gününe göre konuşmalar kendimizi küçültür.

Bugün doğru dediğimizi yarın yanlış demenin, bugün kötü dediğimiz kişileri yarın iyi göstermenin kime faydası var?

Bu konuşma ve tartışmaları zaten konular hakkında bilgisi olmayan insanlar izlemiyor ki:

Hiç olmazsa kendinizi küçültmeyiz.

Kişileri siyasi tercihleri veya rakibiniz olduğundan dolayı bugün kötümserken yarın bir bakıyorsunuz dünyanın en iyi insanı yapıveriyorsunuz. Kişi ve kişilikler yaşadığı yer, makam ve siyasi görüşüne göre değişmez. İyi insan her yerde iyi, kötü insan her yerde kötüdür. Ancak kendi istek ve arzusu ile değişebilir. Artık bu yalakalık ve cahilliği bırakalım.

Özellikle günümüz siyaseti bu konuda kirlenmiştir. Sırf karşı parti veya düşüncede olduğu için altın gibi insanları teneke, kendi parti veya düşüncesindeki teneke bile olamayacak insanları altın diye bas bas bağırıyorlar. Dönün kendinize bakın siz nesiniz?

İnsanları ölçmenin ve değerlendirmenin bir sarraf terazisi yoktur. İnsan öncelikle kendine bakmalıdır. Hele bazı şahsiyetler yalakalık olsun diye yüceltmeye çalıştığı görüş ve düşünceleri bile kirletmektedirler.

Ne güzel söylemiş atalarımız:

Altın çöpe düşse değerini kaybeder mi,  Tenekeyi parlatsan çeyrek altın eder mi?

osmanlıhaber.com

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.