haber oku

DEMİRCİ MEHMET EFE (1885 Nazilli(Pirlibey) -05.02.1961 Nazilli-AYDIN)

admin ~ 06 Şubat 2022 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Milli Mücadeleye efe olarak hizmet vermiş ve memleketin kurtulması için gece gündüz, ovada ve dağda çarpışmış Türkiye Büyük Millet meclisi tarafından Milis Kuvvetleri Albayı rütbesi verilmiş Kuvayı Milliye komutanıdır.

Hayatı en çok merak edilenlerin başında gelmektedir. Çünkü onu birçok resmi kaynak bile vatan haini göstermektedir. Demirci Mehmet Efe vatan haini değildir. Vatan haini olmadığını Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN “ANILARLA NAZİLLİ” ve “Milli Mücadele NAZİLLİ TARİHİ” adlı eserlerinden okuyabilirsiniz.

Demirci Mehmet Efe 17,5 ay Milli Mücadele içerisinde vatan için düşmanla çarpışmıştır.

Milli Mücadelenin en sağlam teşkilatlarından biri olan teşkilatını Mustafa Kemal Paşanın emrine sunduğunu kendisine bildirmiştir. Sonraları Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı olacak olan Celal Bayar o günün takma adıyla Galip Hoca kendisine danışmanlık yapmıştır.

Milli Mücadeleden el çektirilmesinden sonra köyüne dönerek çiftçilik yapmış hem köyünde hem de Nazilli’de oturmuştur.

1961 yılında hakkın rahmetine kavuşan Demirci Mehmet Efe devlet töreni ile Nazilli Eğriboyun mezarlığına gömülmüştür.

Yukarıdaki bilgiler Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN bizzat yeğenleri ve o dönemde yaşayanlarla görüşüp kaleme aldığı “ANILARLA NAZİLLİ” ve “Milli Mücadele NAZİLLİ TARİHİ” adlı kitaplardan derlenmiştir. Bu kitabı Nazilli’de kitapçılardan ve osmangirgin.haber@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bir kültür hizmetidir.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.