haber oku

DEMİRCİ MEHMET EFE ANILDI

admin ~ 06 Şubat 2016 ~ Genel, Manşetler

DSC_6401

Nazilli Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen anma törenine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Ender Vardar, Demirci Mehmet Efe serisinin Yazarı araştırmacı yazar İbrahim Kiraz, Belediye Daire Müdürleri ve Nazilli’de aktif görev yapan tüm basın mensupları katıldı. Toplu halde Eğriboyun mezarlığına gidilerek Demirci Mehmet Efe’nin kabri başında dua edilerek mezarına karanfil bırakılmasının ardından yine toplu olarak Cumhuriyet Parkı’nda yer alan Demirci Mehmet Efe Anıtına gidildi.

Kuvayi Milliye KahramanI Demirci Mehmet Efe Tarihi Bir Mirastır

Demirci Mehmet Efe’nin bir tarih olduğunu vurgulayan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ;  “Kuvayi Milliye Kahramanlarımızdan, Nazilli’mizin önemli bir tarihi hatırası ve mirası olan Demirci Mehmet Efemizi hakka yürüyüşünün 55.yılında rahmetle anıyorum. Hepimizin bildiği üzere bu günlere ulaşmak kolay olmadı. Geçmişteki yaşanan bağımsızlık mücadelesi ve ödenen bedeller tarihi bir tanıklık sayfasıdır. Hepimiz buradan ders almalı ve atalarımızın emanet ettiği bu bağımsızlık ve milli birlik meşalesini layıkıyla korumalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız. Tarih birçok kurtuluş mücadelesini sinesinde barındırmaktadır ve bizlere de bir şeyler aktarmaktadır. Kuvayı Milliye Kahramanlarından olan Demirci Mehmet Efe’de tarihi bir miras ve emanettir.  Nazilli belediyesi olarak kent estetiği, alt-üst yapı genel belediyecilik hizmetleri yanı sıra kültürümüze ve tarihimize de değer vermekte, sahip çıkmaktayız. Geçtiğimiz yıllar da Belediyemizce Efemize ait bir anıt heykel yapılmış, Demirci Mehmet Efe Türküsü besteletilip yurtiçinde ve yurtdışında da tanıtılmasına ayrıca önem verilmiştir”  dedi.

Demircinin kendine has bir mahkemesi ve yemini vardı

Demirci Mehmet Efe’nin hayatı hakkında bilgi veren araştırmacı yazar İbrahim Kiraz, bu gün Nazilli yaslıdır, Türk bayrağı ise şeref ile şan ile süslüdür diyerek Demirci Mehmet Efe’nin on beş yıl dağlarda efelik yaptığını anlattı. Cesareti ve gözü pekliği ile ün salan Demirci Mehmet Efe’nin diğer Efe’lerden ayıran özelliğinin olduğunu belirtti. Bu özelliğinin kendine has mahkemesi ve yemini olduğudur. Kiraz; “Demirci Mehmet Efe; ‘Bu topaklarda Türk doğdum Türk ölürüm asla ecdadımın kemiklerini sızlatmam, bu millet ya ilimle ya zulümle yönetilir’ diyerek vatanseverliğiyle bizlere örnek olmuştur” ifadelerini kullandı.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.