haber oku

DEMİRCİ MEHMET EFE HAİN MİYDİ?

admin ~ 14 Haziran 2015 ~ Genel, Manşetler

DSCF1485

DEMİRCİ MEHMET EFE HAİN MİYDİ?

Yaşadığımız yer itibarıyla, yazdığımız kitaplar nedeniyle en fazla bize gelen soruların başında Demirci Mehmet Efe Hain miydi sorusu gelmektedir. Bu konuda okuyucularımı bilgilendirmek ve kaynak göstermek en büyük vazifemdir.

Balık vermekten daha fazla balık tutmayı öğretmenin makbul olduğu dünyada aynı sistemi uygulayacağım. Çünkü hazırcılığı alıştırmak veya yaygınlaştırmak bu millete yapılan en büyük kötülüktür. Bunu ancak milleti cahil düşürmeyi planlayan düşmanlarımız yapabilir. İşte bu maksatla bende en azından okuyucularıma sorularının cevaplarını bulabilecekleri kaynak tavsiyesinde bulunacağım. İşte kitaptan bir bölüm:

 

DEMİRCİ MEHMET EFE HAİN MİYDİ?

Bu kitabı yazma aşamasında en fazla karşılaştığım soruların başında bu soru geliyordu. Onun için bu konu üzerinde bir başlık açma ihtiyacı hissettim. Bir ikinci amacım özellikle bazı cumhuriyet tarihi kitaplarında Demirci Mehmet Efe’yi vatan haini olarak gösteren yazılar gördüm ve duydum. Bu kitapları okuyanlara veya Demirci Mehmet Efe’yi bu gözle görmek isteyenlere cevap olmasını istiyorum. Ayrıca bu konu üzerinde araştırma ödevleri bulunan öğrencilerin kısa ve net cevaplar bulması günümüzde bile imkânsızdır. Bu öğrencilerimize doğruyu anlatıp yazdırsak bile bize diyorlar ki, kaynak kitap hangisi? İşte hem imkânsızı imkânlı hale getirmek ve kaynak kitap oluşturmak maksadıyla böyle bir bölümü sizlerin beğenisine sunmak istedim.

DSCF1717

DEMİRCİ MEHMET EFENDİ HAİN DEĞİLDİR!

Öncelikle bilgili ve önyargısız insan bilir ki;

1-Vatan haini kendi köyünde hayatını devam ettiremez. Ya öldürülür, ya da başka ülkelere sığınır.

2- Vatan haini kendi köyünde ölmez.

3-Vatan haini ölünce devlet töreni ile gömülmez.

Şimdi baktığımız zaman Demirci Mehmet Efe yukarıdaki bu maddelerin hiç birisine maruz kalmamış. Yani köyünde yaşamış, evinde ölmüş ve devlet töreni ile gömülmüştür. Zaten ölüm ve cenaze törenini kitabımın anılar bölümünde okudunuz.

Tabi ben sizlere sadece teorilerle bırakmayacağım. Bunun kaynaklarını da aktaracağım. Anılarını dinlediğim yeğenleri zaten böyle bir soru karşısında çok kötü oluyorlar. Çünkü iftirayı temizlemenin daha zor olduğunu biliyorlar. Her şeye rağmen doğru mutlaka öğrenilecektir.

Demirci Mehmet Efe sağlığında birçok konu hakkında kendinden sonrakilerin yanlış bilmemesi için yeğenlerine ve gençlere açıklamalarda bulunmuştur.

Bunun yanında meclis konuşmalarını ve beraber görev yaptığı arkadaşların meclis konuşma tutanaklarını kitabın ilerleyen sayfalarında bulabileceksiniz.

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

Yukarıdaki bilgiler Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN bizzat yeğenleri ve o dönemde yaşayanlarla görüşüp kaleme aldığı “ANILARLA NAZİLLİ” kitabından derlenmiştir. Bu kitabı Nazilli’de kitapçılardan, sitemiz haberleşme adresinden, osmangirgin.haber@hotmail.com adresinden ve 0 505 3976580 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Bu bir kültür hizmetidir.

osmanlıhaber.com

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.