haber oku

DEMİRCİ MEHMET EFE KİMDİR?

admin ~ 04 Şubat 2020 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

DEMİRCİ MEHMET EFE (1885 Nazilli(Pirlibey) -05.02.1961 Nazilli-AYDIN)

Milli Mücadeleye efe olarak hizmet vermiş ve memleketin kurtulması için gece gündüz, ovada ve dağda çarpışmış Türkiye Büyük Millet meclisi tarafından Milis Kuvvetleri Albayı rütbesi verilmiş Kuvayı Milliye komutanıdır.

Hayatı en çok merak edilenlerin başında gelmektedir. Çünkü onu birçok resmi kaynak bile vatan haini göstermektedir. Demirci Mehmet Efe vatan haini değildir. Bunu daha sonraki yazımızda belgeleriyle anlatacağız.

Demirci Mehmet Efe Nazilli’nin Pirlibey Köyü’nde (şimdinin mahallesinde) altı çocuklu bir ailede dünyaya geldi. Babası demirci olduğu için demirci lakabını aldı.  Babasının ölümü üzerine Dualar Köyü’nde evli olan en büyük ablasının yanına taşındılar.

15-16 yaşlarında Karıncalı Dağında hüküm süren Çakırcalı Mehmet Efe’ye kızan olmak istediyse de efenin kabul etmemesi üzerine geri döndü. Hayatına devam etmek için sevdiği Ayşe ile evlenmeye karar verdi. Düğün hazırlıkları yapıldı. Düğünden önce Nazilli’den tuttuğu çengicilerin yolda kendini efe sanan kişi tarafından alıkonulmasına içerleyen Demircili Mehmet Efe Yazırlı Köyü’nü basarak bu efenin ailesini kendi köyüne götürür. Buradan vukuatsız kurtulsa da kendi ailesinin Tekirdağ’a sürgününden sonra tamamen dağa çıkar.

Karıncalı Dağ başta olmak üzere dağlarda efelik yapmaya başlar. Yunanın Aydın işgalinden sonra 11 Temmuz 1919 yılında Milli Mücadele saflarına katılır. Yaklaşık 17,5 aylık mücadele sonunda 18 Aralık 1920 tarihinde Milli Mücadeleden el çektirilir. Bu zaman zarfında Aydın, Nazilli, Yenipazar,  Karacasu, Çine, Bozdoğan, Sarayköy, Denizli, Muğla sınırlarında Milli Mücadele için çalışır. Bunların yanında ihtiyaca binaen Konya, Isparta, Antalya, Yozgat, Bolu, Düzce ve İstanbul’a kadar birlik ve dirliğin sağlanması adına emrindeki kuvvetlerle gitmiştir.

Milli Mücadelenin en sağlam teşkilatlarından biri olan teşkilatını Mustafa Kemal Paşanın emrine sunduğunu kendisine bildirmiştir. Sonraları Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı olacak olan Celal Bayar o günün takma adıyla Galip Hoca kendisine danışmanlık yapmıştır.

Milli Mücadeleden el çektirilmesinden sonra köyüne dönerek çiftçilik yapmış hem köyünde hem de Nazilli’de oturmuştur.

1961 yılında hakkın rahmetine kavuşan Demirci Mehmet Efe devlet töreni ile Nazilli Eğriboyun mezarlığına gömülmüştür.

Arkasında birçok övgü ve yergi bırakmıştır. Özellikle Milli Mücadele yılları olmamış olsaydı elbette çok aldırış etmeyecektik. Çünkü efelerin ortaya çıkış sebebi zaten devlete başkaldırıştır. İsyandır. Demirci Mehmet Efe de isyan etmiştir. Fakat Milli Mücadele’de emeği olan herkese minnetle ve şükranla yad ediyoruz.

Bu yazımızı hazırlama sebebimiz, özellikle Nazilli’de bulunmamız ve buradan yayın yapmamızdan dolayı bize gelen sorulardan dolayıdır.  Her düzeydeki öğrencilerin ödev konusu olarak bilgi alabileceği ender kitaplar vardır.. Bundan sonra bize çok gelen şu sorular hakkında da kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Demirci Mehmet Efe vatan hain miydi?

Demirci Mehmet Efe Denizli baskınını neden yapmıştır.

Demirci Mehmet Efe Nazilli’ye neler kazandırmıştır?

Demirci Mehmet Efe’nin Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’la ilişkisi nedir?

Demirci Mehmet Efe Ali İhsan Paşa ile nasıl tanışmıştır.

Nazilli İstasyon Meydanındaki Demirci Mehmet Efe konağı ne zaman ve nasıl yapılmıştır.

Yukarıdaki bilgiler Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN bizzat yeğenleri ve o dönemde yaşayanlarla görüşüp kaleme aldığı “ANILARLA NAZİLLİ” kitabından derlenmiştir. Bu kitabı Nazilli’de kitapçılardan, sitemiz haberleşme adresinden, osmangirgin.haber@hotmail.com adresinden ve 0 505 3976580 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bu bir kültür hizmetidir.

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.