haber oku

DEMİRCİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİ!

admin ~ 27 Nisan 2012 ~ Genel

DSCI0025 (2)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nazilli Demirciler Köyünde büyük sevinç gösterileri ile kutlandı.

Taşımalı öğrencilerin geldiği köylerinde gelmesiyle büyük bir kalabalık oluşan demirciler İlköğretim Okulu bahçesi tam anlamıyla bayram yaptı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren okul bahçesine dolan köylüler yılda bir kez de olsa beraber olmanın bayram yapmanın tadını çıkardılar. Yıllarca her 23 Nisan’da bu sevinci yaşadıklarını anlatanlardan bir:

“Ben çocukken şiir okumuştum. Neredeyse bayramın en küçüğü bendim. Şimdi en yaşlılarındanım” dedi.

Programda Demirciler Köyü Muhtarı Yahya ALNIAK, Okul Aile Biriliği Başkanı Serdar IŞIK, Okul Müdürü Sadettin ORHAN ve çevre köy muhtarları hazır bulundu.

Programın açılışından sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yapan okul öğretmenlerinden Osman GİRGİN milli egemenlik ve ATATÜRK üzerine vurgular yaptı. İşte konuşmadan bir bölü:

Sayın müdürüm,

Değerli öğretmen arkadaşlarım, kıymetli misafirler ve yarının büyükleri, geleceğin güvencesi sevgili çocuklar. Burada Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92. yılını kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Hiçbir lider yoktur ki, çocuklarının kıymetini ve önemini bilip onlara bayram armağan etsin. Bu bakımdan dünyada bir ilke imza atan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü minnetle şükranla anıyoruz. Bundan 92 yıl önce bayramlarını Ata’dan alan Türk çocuklarının bayramlarını sizin aracılığınızla kutluyorum. Gözlerinizden öpüyorum.

Türk Milleti öldü denilen zamanlarda dirilmesini, kendisini paylaşmayı düşünenlere karşı bağımsızlık dersi vermesini, kahramanlığın sözde değil savaş meydanlarında olduğunu göstermiştir.

Şanlı Türk Milleti hiçbir zaman devletsiz, vatansız ve istiklalsiz yaşamamıştır. Önüne çekilen setleri aşmış, bileğine vurulmak istenen zincirleri kırmıştır. Atatürk bunu “İstiklal Benim Karakterimdir” diyerek özetlemiştir. Sizde bu ecdadın çocukları olarak Ata’mızın sözü bizim sözümüzdür diyerek Türk Milleti’nin içinden ve dışından çıkan düşmanlarını iyi tanıyıp onlara, vatanseverliğinizi ve milletseverliğinizi göstereceğinizden eminim. Hiçbir duygu hiçbir sevgi sizi bu duygularınızdan alıkoyamayacaktır.

23 Nisan Türk Milleti’nin köle ve işgal altında yaşayamayacağını dünyaya ilan ettiği gündür.

23 Nisan Türk Milletinin düşmanlarına karşı bağımsızlık savaşıyla birlikte devletinin temelini attığı gündür.

23 Nisan Türk’ün tarihindeki kahramanlıklarına bir yenisini daha eklediği gündür.

23 Nisan Samsun’da yakılan hürriyet ateşinin Ankara‘da hürriyet meşalesine dönüştüğü gündür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması demokratik hayatımızın başlangıcıdır. Halkın seçtiği insanlardan meydana gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet adına ülkeyi yönetmeye başladığı mutlu günü milli bayram olarak geleceğin güvencesi, geleceğin büyükleri siz Türk çocuklarına armağan etmiştir.

Bu vesile ile başta bağımsızlık meşalesinin mimarı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan ve milletin hürriyeti için şehit olan kahraman Türk Milleti’nin değerli insanlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

92 yıldan bu güne mutluluk ve zafer günümüzü ilk günkü gibi coşarak, şarkı ve şiirlerle kutlamaktayız. Bağımsızlığımızı, demokrasimizi ve vatanımızı kolay elde etmedik. Bunların kıymetini biliyoruz. Bileceğiz de! İçimizdeki ve dışımızdaki düşmanlara boyun eğmeyeceğiz. Gücümüzü Ata’mızın sözünden: Damarlarımızdaki asil kandan alıyoruz. Hep birlikte haykırıyoruz:

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!

Bayramınız kutlu olsun!

Daha sonra okunan şiirler, okunan yazılar, dans gösterileri ve yarışmalar izleyenleri coşturdu. Yarışmaların halat çekme bölümünde köylüler dayanamayıp kendi aralarında yarıştılar.

Özellikle küçük çocukların okuduğu şiirler ve yaptıkları danslar izleyenlerden tam not aldı. Bu heyecan ve mutluluk dost ve düşmana bayram böyle kutlanır dedirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92. yılı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı bütün Türk Milleti’ne kutlu olsun.

 

Haber: Osman GİRGİN


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: