haber oku

DESTANLAŞAN YAZAR İBRAHİM KİRAZ!

~ 15 Haziran 2013 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

girgin-resim1

Memleketimiz büyük mücadeleler sonunda vatan olmuştur. Milletimiz tarih boyunca vatan uğruna her türlü fedakârlığı severek ve isteyerek yapmıştır. Vatanı uğruna seve seve kanını, malını hatta canını bile şüphe etmeden feda etmiştir.  Çünkü Türk milleti vatanını inancından dolayı sevmektedir. Bizim inancımıza göre “Vatan sevgisi imandandır.”

Yurdumuzun kuruluşunda ve kurtuluşunda destanlaşan bölge ve yörelerimiz vardır. Bunlar bazen kişilerle bazen de bölgelerle anılırlar. Ege bölgesinin düşmana karşı mücadelesi her zaman esir millet ve topluluklara ışık olup yön vermiştir. Yaklaşık yüz yıl önce yapılan bu mücadele bugün hala tazeliğini ve canlılığını sürdürmektedir. Çünkü insanüstü yapılan bu bölgesel mücadele devleri dize getirmiş, Türk Milleti’ne bağımsızlık ruhu ve gücü katmıştır.

Bugün bu mücadeleyi gölgelemeye ve küçümsemeye çalışan insanların fikir ve ideolojileri farklıdır. Yani ideolojileri farklı insanlar Milli Mücadeleyi gölgelemede birlikte olabiliyorlarsa bunun tek bir izah tarzı vardır: Türk Milleti ve Türkiye düşmanlığı.

Çünkü bugün, Milli Mücadeleyi yok sayıp bu mücadele yapılmadı, düşmanlar kendileri gittiler diyenler,

Milli Mücadeleyi günümüzdeki siyasi ve sivil direnişe benzetenler,

Milli Mücadeleyi düşmanlarımız üzülmesin, onları kızdırmayalım ve kırmayalım diye kurtuluş günlerinde vatan ve millet düşmanlarının kovuluşunu temsil etmeyi yasaklayanlar aynı düşünce ekseninde değiller mi?

Ben bu ve buna benzer düşünceleri olanların tamamına bir önerim var.

-İbrahim KİRAZ’IN “DEMİRCİ MEHMET EFE DESTANI ” okusunlar.

Özellikle Karacasu, Nazilli, Sultanhisar, Yenipazar, Köşk, Umurlu ve bölge savunmasının yanında Denizli, Dinar, Isparta, Antalya ve Alanya’ya kadar yapılan mücadeleyi öğrensinler ve anlatsınlar. Demirci Mehmet Efe’nin heykelini dikmeseler bile adını ölümsüzleştirmeleri gerekir. Buraların her birinde Demirci Mehmet Efe adına mutlaka ve mutlaka bir eser bulunması şarttır.

Tarihin tozlu ve zorlu arşivlerinin arasından Demirci Mehmet Efe’yi bulan, inceleyen, yazan ve destanlaştıran Araştırmacı-Yazar İbrahim KİRAZ’A ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir yazar zaten teşekkür istemez, hak ettiği sevgi ve saygıyı ister. Biz tarihimizi bize öğreten, gün yüzüne çıkaran, Milli Mücadele hareketini doğrularıyla ortaya koyarak değiştiren bir yazara,  görüntüsüyle ve yaşantısıyla sesli ve görsel medyada öne çıkan sahte insanlar kadar değer vermiyorsak, bu bizim atalarımıza, vatanımıza ve Milli Mücadeleye verdiğimiz değersizliği gösterir.

İşte size “DEMİRCİ MEHMET EFE DESTANI 4”den alınan belgeler. Bu belgeleri okuyup Milli Mücadele ve Demirci Mehmet Efe hakkında bir kere daha düşünmenizi istiyorum. Özellikle bulunduğumuz Ege Bölgesi ve Nazilli, vatanın kurtuluşunda büyük rol oynayan birkaç yerden birisidir. Komutanı da Demirci Mehmet Efe’dir.

İşte kitaptan edindiğimiz belgelerden bir kaçı:

-İstanbul’da şurada burada mitingler yapıldı. Devletlere Yunan işgali protesto edildi. Fakat sizin Aydın Kuvayı Milliye cephesinde patlattığınız silahların sesleri Versay Sarayı’nı çınlattı. (Mustafa kemal ATATÜRK)

-Demirci Mehmet Efe’nin kıymetli yardımları olmasaydı, çeşitli mevcutlardaki 31 zeybek grubuyla bir seneden fazla bir zaman, o çevrede düşmana karşı birlikte mücadele etmemiz mümkün olmazdı.(M. Şefik AKER 57.Tümen Komutanı)

-… Biz Osmanlı Devleti’nin isteği ve izni ile milli harekete girişmedik. Kendiliğimizden ayaklandık. Bunun için Osmanlı Hükümeti’nin arzusuna göre, hareket etmeyiz. Biz Yunanlıların topraklarımıza girmelerinden ve yaptıkları zulümlerden ötürü harekete geçtik. Ve onları topraklarımızdan atmak için de ant içtik. (Demirci Mehmet EFE)

-Ege’nin zeybekleri olmasaydı, Türk nizami ordusu karşımıza çıkıncaya kadar Ankara yolunu açar, şimendifer hatlarının sonuna erişir, Kemalistleri kağnıya mahkûm eder, ciddi bir mücadele ordusu kurulmasına mani olurduk.(Yunan Generali RODOS)

Evet, işte her taraftan söylenen sözler. Nasıl herkes doğrunun tek olduğundan bahsediyor değil mi? Demirci Mehmet Efe, başta Nazilli olmak üzere vatan ve milletin makûs kaderini değiştiren ender insanlardan biridir. O zaman özellikle milli Mücadele tarihi bir kere daha gözden geçirilmelidir.

Bu millet, hiçbir zaman esir ve tutsak yaşamamıştır. Ama yine içerideki ve dışarıdaki düşmanlar bilinmezse bu mücadeleleri bir daha verebiliriz. Allah bir daha bu millete böyle mücadele ve efeler nasip etmesin.

Muhabbetle…

07.07.2013

Osman GİRGİN

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: