haber oku

DİYANET HUTBESİ

admin ~ 31 Temmuz 2019 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

Geçen hafta Cuma gününden bu yana sosyal medya Cuma hutbesi ile ilgili paylaşımlarla sallanıyor. Paylaşımların en büyük sloganı kendimizden uzaklaşmak ve Araplaşmaktır.  Aslında bu paylaşımlara bakarak kendimizi tanımak ve Türkleşme adına paylaşımlarda bulunsak bu sefer ona da karşı çıkarız.

Biz bazen sapla samanı karıştırıyoruz diyecektim ki, cümlemdeki bazenin fazla olduğunu gördüm. Hep karıştırıyoruz. Hatırlarsınız bir ara şeriat istemiyoruz diye yürüyenleri.

-Şeriat ne demek?

-İslam demek. Dinimiz demek.

Peki, yürüyenler sözleriyle değerlendirilmiş olsa ne oldu?

Şimdi yine diyanetin Cuma hutbesi nedeniyle aynı yanlışa düşülmektedir. Biz görmek istediklerimizi görüyoruz. Duymak istediklerimizi duyuyoruz. Doğruları değerlendirmeyip sloganlarla hayatımızı devam ettirmek istiyoruz.

Unutmayınız ki bu cahillerin hayat tarzıdır.

Bizim Araplaşıyoruz diye kıyametler koparılan hutbede erkeklerle ilgili ne söylendi bakalım. Şunlar söylendi:

“Özellikle erkekler için beden sağlığını da tehdit eden dar giysiler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz. Tesettür bilinci ise bedeni örtmek kadar, kalbi ve aklı da her türlü kötülüğe, fuhşiyata ve harama karşı kapatmak, örtmek ve korumaktır.

Bunun neresinde Araplaşma var acaba?

Şunu öncelikle bilmemiz gerekir ki Kuran-ı Kerim ayetlerini ve hadisleri Araplaşma diye karşı çıkanlar, propaganda yapanların düşmanlıkları Araplara değil İslamiyet’e gider.

Bakınız hutbede okunan ayet ve hadisler:

Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey Âdemoğulları! Size mahrem yerlerinizi örtecek giysi, süsleneceğiniz elbise yarattık. Takvâ elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah’ın âyetlerindendir. Umulur ki düşünüp öğüt alırlar.”

 

Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Allah halîmdir, hayâ sahibidir, kusurları örtendir. Hayâyı ve örtünmeyi sever…”

 

Bunun yanında:

 “Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar.”

 

“Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar.”

 

Bu ayet ve hadislere itirazınız varsa zaten söylenecek söz yoktur. Bu emirler Allah (cc)ve peygamberinin (sav) sözleridir.

İtiraz ettiğiniz konu nedir?

 

Şimdi erkeklerin de dar giydiği bir moda ile karşı karşıyayız. Biz şimdi geçen yılki gibi giyinsek modaya uymasak, Araplaşmış mı olacağız?

 

Moda Fransa’dan gelince Fransızlaşmış, İngiltere’den gelince İngilizleşmiş, Amerika’dan gelince Amerikanlaşmış, Rusya’dan gelince Ruslaşmış, Çinden gelince Çinlileşmiş olmuyoruz da, hutbede Arap enterileri de geçmiyor, nasıl Araplaşıyoruz?

 

Bu Arap modası da değil? Emri de değil. İslamiyet’in emri.

İşi sulandırıp Arap kelimesi altında İslamiyet’e saldırmanın Müslümanım diyen millete bir şey kazandıracağını düşünmüyorum.

 

Dar giyinmenin erkek-kadın sağlık yönüyle de zararı vardır.

Peki, kadın tesettürü üzerine niye yaygara koparmıyorsunuz?

 

Diyorsunuz ki:

 

Kadının tesettürlü olacağına biliyoruz da, çıplak da güzel oluyor yani mi diyorsunuz?

 

Arkadaşlar ayet ve hadisler orada, inancımız burada. Bağcı döğme isteğimiz bize pahalıya patlar.

 

Bağcı Kim?

 

Muhabbetle!..

                                               Osman GİRGİN

                                           Eğitimci, Yazar-Şair

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.