haber oku

DÜRÜYE’NİN GÜĞÜMLERİ KALAYLI

~ 14 Ocak 2015 ~ Yazarlar

DÜRÜYE’NİN GÜĞÜMLERİ KALAYLI

 

Niye Ayşe,Fatma Hayriye değil de Dürüye !?

Neden !?

Dürüye’ nin özelliği ne !?,Dürüye’nin fazlası mı var!? Niçin  Dürüye’nin güğümleri kalaylı !? Güğümler, birden çok olduğuna göre Dürüye mandıra mı kuracak ?! Yoksa sütçülük mü yapacak ?! Sütlü Nuriye abla dururken, halk neden Dürüye den süt alsın? Güğümlerin çokluğu, yoksa rekabetin işareti mi !? Olayın perde arkası ne !? Dürüye güğümlerin dışında sahan,lengeri,bakraç,sini,tepsi gibi başka şeylerde kalaylatmış mı !?  Dürüye evlilik hazırlığı mı yapıyor !? Bir sürü kalaycı dururken, neden  Kostas ustanın veledi Niko’yu seçiyor!?  Güğüm kelimesi, Yunancadan dilimize geçtiğine göre, Dürüye’ nin  Rum kalaycıya ulaşmasında bir şifre var mı dır !?

……..

Ekmek parasını çıkarayım derken, o sokak, bu sokak dolaşan bizim kalaycılar dururken,sen kalk elin Rum’una git! Seni yöreyi, töreyi bilmez seni süprüntü! … Bak! Hemencecik yakınında, kara köyün arka sokaklarında kalaycı Şemsi usta dururken, sen ta uzaklara gitmişsin!.Hatta o sokağın az ilerisinde, kazancı yokuşunun beri tarafında, kalaycı Arafat amca da vardır. Senelerin kalaycısıdır. Kutsal inanç sahipleri, “Mekke deki Arafat dağın dan adını almış” diyerek onu arar bulurlar.İşlerini hep ona yaptırırlar.Rivayet odur ki, ta uzaklardan, Gümülcine den, Serez den,Manastır dan,Mestanlı dan,Şumnu dan da zaman zaman, büyük keşkek kazanlarını  ona getirirler… Vay! Dürüye vay! Sen annenin arkadaşı Melahat  teyzelerin evine, bunca zamandır girip çıkanlardansın, onların biricik torunu Muhsine ile de yakın arkadaşsındır,kış aylarında kuzinenin üstünde, sürekli sıcak su ile dolu duran, Ali amca’nın abdest aldığı ibriği, hiç görmedin mi?!Hiç kalaylatmış mı ?!Üstelik Ali amca, vasiyet etmiş; “Sakın! Bunun özelliğini bozmayasınız,kalaylatmayasınız,ben öldüğümde, bu ibrikle mezarımı suladıktan sonra,ilk işiniz olarak ,emaneti doğruca etnografya müzesine götüresiniz!” diye de vasiyette bulunmuş.

Yok! Dürüye yok! Sen söz anlamazsın! Ata ,dede nasihati de tutmazsın!Senin için aklıma kötü kötü şeyler geldi. Ümmeti Muhammed’in karıları kızları güğümlerini kalaylatmaz iken, sen çıkıp ta uzaklara gidip elin Rum’unu bulup, güğüm  kalaylatırsın ya! Öyle mi?! …Ben, senin şecerenden bile şüpheye düştüm !.. Olsa olsa, senin soyun ya Rum, ya da Venediklidir !? Bizi çok üzdün Dürüye! Yedi aleme rezil oldun! Rahmetli Barış Manço, sana boşu boşuna “düt düt” dememiş mi idi?! Gel tövbe et! Bizden habersiz, bundan böyle ne güğümlerini kalaylat,ne de halaylara katıl,bir daha bu gibi  aksilikler edersen,  bana senin güğümlerin  yetmez,Allaha  ahdim olsun ki,  yedi sülaleni kalaylarım!Şimdi aklın başına geldi mi? Öyle maksadını aşacak işlerle uğraşma! Ha! Aklımda kalmışken söyleyeyim! “bariyer, kariyer” tartışmalarından da uzak dur! İyi bir kariyer elde etmek için, üç çocuk yapman yeterlidir.

Gününüz aydın magazininiz bol olsun.

 

                                                                                                     14.Ocak.2015

Özer Yücedağ


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: