haber oku

EDEBİYAT ŞENLİĞİ

~ 23 Mart 2016 ~ Genel, Manşetler, Yazarlar

TÜRKLERİN ANAYURDU

Önümüzdeki on gün boyunca Nazilli kültür, sanat ve edebiyata doyacak. Her yıl tekrarlanan ve bu sene 7. yapılan Nazilli Kültür, Sanat ve Edebiyat Şenliği 25 Mart 2016 Cuma günü başlıyor.

Yedi yıldan bu yana aralıksız devam eden bu etkinlik Nazillilerle birçok sanat kültür ve edebiyat insanını buluşturdu. Nazilli’nin misafir ettiği, Nazillililerin dinleyip alkışladığı insanlardan bugün dünyada olmayanlar var. Allah aramızdan ayrılanlara rahmet eylesin.

Kültür, sanat ve edebiyat insanlarının Nazilli’yi tanımaları ve Nazillili hakkında bilgi sahibi olmaları bu etkinlik sayesinde olmuştur. Sanat insanlarımızın buradaki izlenimlerinden bahsetmeleri Nazilli için paha biçilmez bir reklamdır.

Bu toprakların insanı her şeyin en iyisine layıktır. İnkâr ve hainlik dışındaki insanlara kucağına açan bu topraklar birçok sanat, edebiyat ve kültür insanını da yetiştirmiş ve dünyaya kazandırmıştır.

Birçok kültür, sanat ve edebiyat insanını Nazilli ile buluşturan bu etkinlik, Nazillili kültür, sanat ve edebiyat insanlarını Nazilli ile buluşturmada başarılı olamamıştır.

Ben ilk etkinlikte yoktum. Bu sene katılabilirsek altıncı etkinliğim olacak ama daha bizlere birer gün ayrılarak konferans verdirmiyorlar. Tanıtım kataloglarında isimlerimizi afişe etmiyorlar. Aslında katılma şartlarını da bilmiyorum. Yani buraya katılmak için kaç kitabın, kaç şiirin veya hangi gazetelerde yazı yazman, hangi televizyonlarda program yapman, kimin selamını getirmen veya kimi araya sokman gerekiyor bilmiyorum.

İlçemizde onun üzerinde kültür, sanat ve edebiyat insanı olmasına rağmen hiçbirinin burada ismi yok diye itiraz ettiğimizde bize başka bir afiş hazırlattılar. Allah razı olsun. Yamama afiş gibi oldu. Arıca yerel basında verilen ilan ve reklamlarda yamama afişin yeri ve esamisi okunmuyor.

Bu Nazilli’nin kültür, sanat ve edebiyata bakış açısını göstermiyor mu sizce?

Dökme suyla değirmen ne zamana kadar döner acaba?

Biz yedi yılda yedi sanat kültür ve edebiyat insanımızı ülkemize kazandırmış olsaydık Nazilli kültür, sanat ve edebiyat festivali amacına ulaşmış olmaz mıydı?

Bizim amacımızla, bu festivali yapanların amacı aynı mı onu bilmiyorum.

Buraya gelen insanların nerede, nasıl, kimler tarafından seçildiğini veya seçtirildiğini öğrenmek istemiyorum. Benim meselem buraya gelen insanlar kadar değerli insanların Nazilli’de de yaşadığıdır. İş böyle olmasaydı zaten buraya bu değerli insanlar gelmezdi.

Buraya bin bir zahmet ve maliyetle gelen insanlardan farkımız zahmetsiz ve maliyetsiz olmamız mı?

Bu işin yolu bu diyorsanız eğer, biz de aynı yollardan geçerek gelebilirdik. Ne bileyim bizim için de otelde yer ayırtabilirdiniz. Bizim de kitaplarımızı alırdınız.

Biz bu memleketin insanıyız. Ünlü olsun veya olmasın bu listenin, ilanın içerisinde olmak isteriz. Biz böyle ünlü olacağız. Öz yurdunda parya gibi bırakmak hiç kimsenin hakkı değildir.

Yazımı şu sözle bitirmek bana göre daha mantıklı olacak. Ne kadar işin içerisinde kültür ve sanat olsa da ben yine de diyorum ki, sizler işin edebiyatındasınız.

O halde;

Edebiyat şenliğiniz kutlu olsun!

23.03.2016

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.