haber oku

EGEMENLİK MİLLETİNDİR

~ 23 Nisan 2015 ~ Genel, Yazarlar

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN

 

Türk milleti tarihin her döneminde istiklalinden ve devletinden ödün vermemiştir. Bu özelliği dost ve düşman herkes tarafından bilinmesine rağmen yine de Türk’ün sabrını sınama gereği duyanlar, kendi acziyetlerini bütün dünyaya ilan etmek durumunda kalmışlardır.

Egemenliğin millette olması Müslüman Türkler için yeni bir olay değildi. Fakat zaman zaman egemenlik, millet kisvesi altına girmiş, köle zihniyetini hükümdarlık zanneden bazı zavallıların eline geçiyordu. İşte bu zamanlarda Türk milleti tekrar titreyip kendine dönüyor ve egemenliğin millete ait olduğunu hatırlatıyordu.

İşte yine egemenliğin millete ait olduğunu hatırlattığımız 23 Nisan 1920 gününün 95. Yılını bayramlarla kutlamaktayız. Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’da açılırken memlekette herkes bağımsızlık şarkıları söylüyordu. Bağımsızlığı kazanmanın kaybetmek kadar kolay olmadığını bilen milletimiz bu uğurda çok kan döküp can vermiştir. Bu vesile ile başta bağımsızlık meşalesinin mimarı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan ve milletin hürriyeti için şehit olan kahraman Türk Milleti’nin değerli insanlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

Hiçbir lider yoktur ki, çocuklarının kıymetini ve önemini bilip onlara bayram armağan etsin. Bu bakımdan dünyada bir ilke imza atan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü minnetle şükranla anıyoruz. Bundan 95 yıl önce bayramlarını Ata’mızdan alan Türk çocuklarının bayramlarını gazete köşemden kutluyorum. Gözlerinden öpüyorum.

Türk Milleti öldü denilen zamanlarda dirilmesini, kendisini paylaşmayı düşünenlere karşı bağımsızlık dersi vermesini, kahramanlığın sözde değil savaş meydanlarında olduğunu göstermiştir.

Şanlı Türk Milleti hiçbir zaman devletsiz, vatansız ve istiklal siz yaşamamıştır. Önüne çekilen setleri aşmış, bileğine vurulmak istenen zincirleri kırmıştır. Atatürk bunu “İstiklal Benim Karakterimdir” diyerek özetlemiştir. Türk çocukları şanlı ecdadın çocukları olarak Ata’mızın sözü bizim sözümüzdür diyerek Türk Milleti’nin içinden ve dışından çıkan düşmanlarını iyi tanıyıp onlara, vatanseverliklerini ve milletseverliklerini göstereceklerinden eminim. Hiçbir duygu, hiçbir sevgi Türk çocuklarını bu ülküden alıkoyamayacaktır.

 

23 Nisan Türk Milleti’nin köle ve işgal altında yaşayamayacağını, bütün dünyaya ilan ettiği gündür.

23 Nisan Türk Milletinin düşmanlarına karşı bağımsızlık savaşıyla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelini attığı gündür.

23 Nisan Türk’ün tarihindeki kahramanlıklarına, bir yenisini daha eklediği gündür.

23 Nisan Samsun’da yakılan hürriyet ateşinin, Ankara‘da hürriyet meşalesine dönüştüğü gündür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kuran ruh, Türk’ün beş bin yıldan bu yana taşıdığı asil ruhudur.

Bu ruh, milattan önce Çinlilere Çin seddini yaptıran ruhtur.

Bu ruh, 1071 yılında Bizans’ı yenip Anadolu’yu vatan yapan ruhtur.

Bu ruh, 1299 yılında Dünya devleti Osmanlı Devletini kuran ruhtur.

Bu ruh, 1453 yılında Bizans’ı tarihe gömüp, çağ kapatıp çağ açan ruhtur.

Bu ruh, 1915 yılında Çanakkale’de kahramanlık destanı yazan ruhtur.

İşte bu ruhla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması demokratik hayatımızın başlangıcıdır. Halkın seçtiği insanlardan meydana gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet adına ülkeyi yönetmeye başladığı mutlu günü milli bayram olarak, geleceğin güvencesi, geleceğin büyükleri Türk çocuklarına armağan etmiştir.

95 yıldan bu güne mutluluk ve zafer günümüzü ilk günkü gibi coşarak, şarkı ve şiirlerle kutlamaktayız. Bağımsızlığımızı, demokrasiyi ve vatanımızı kolay elde etmedik. Bunların kıymetini biliyoruz. Bileceğiz de! İçimizdeki ve dışımızdaki düşmanlara boyun eğmeyeceğiz. Gücümüzü Ata’mızın sözünden: Damarlarımızdaki asil kandan alıyoruz. Hep birlikte haykırıyoruz:

Egemenlik, Kayıtsız Şartsız Milletindir!

Bayramınız kutlu olsun!

Osman GİRGİN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.