haber oku

EĞİTİM İÇİN BOĞA GÜREŞİ!

admin ~ 19 Haziran 2012 ~ Genel

bogaguresibasin (3)bogaguresibasin (12)

120 Boğa, Eğitim Yararına Güreşti

Nazilli’de düzenlenen 1. Sanat Etkinlikleri kapsamında 120 boğa, eğitim yararına güreşti.

Nazilli’de düzenlenen 1. Sanat Etkinlikleri kapsamında Aydın, Söke, Umurlu, Sultanhisar, Kuyucak, Ödemiş ve Muğla’dan gelen 70 pehlivan boğa kıyasıya mücadele etti. Nazilli’de ilk kez yapılan boğa güreşi şenliği, aynı zamanda Ege de bir ilki gerçekleştirdi. Düzenlenen şenliklerde Ressam Mehmet Ali Kasap, Nazilli’li Ressam Selin Akgül, Seramik Sanatçısı Turgay Kuru, Yazar İbrahim Kiraz, Nazilli Mor Cepkenli Efeler ve Kültür Derneği, Artvin Halk Oyunları Topluluğu ile Türk Savaş Sanatı SAYOKAN gösterileri ile şenliğe katıldılar.

Doğa Kültür Geçlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Şenol Babacan, Sayokan Derneği As Başkanı Alphun Türkalp, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Nazilli Şube Başkanı Metin Özden, Turan Mahalle Muhtarı Serpil Akçasakız, Sevindikli Köyü Muhtarı Zeki Açık, Çobanlar Köyü Muhtarı Metin Çoban, İsabeyli Yeşildere Muhtarı Orhan Aycan ve Nazillili seramik sanatçısı Turgay Kuru’dan oluşan tertip komitesi ile düzenlenen Nazilli 1. Sanat Etkinlikleri ve Boğa Güreşi Festivaline Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ve Ali Gültekin Kılınç, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İsabeyli Belediye Başkanı B.Kuvvet Erim, Atça Belediye Başkanı Mustafa Çınar, Kurtuluş Belediye Başkanı Mehmet Güler, Balıkesir Sarıköy Belediye Başkanı Ali Yeşildağ, Ankara Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ender Vardar, Televizyon Yapımcısı Tayfun Talipoğlu ve 3 bine yakın güreş sever izledi.

Sümer Sahası’ndaki güreşlere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Festival Komitesinden Doğan Babacan, “Nazilli’de ilk kez böyle bir etkinlik düzenliyoruz. Amacımız, geleneksel Türk kültürümüzü yaşayarak ve yaşatarak toplumsal kaynaşmayı sağlamaktır. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 120 boğa, şehir dışındaki üniversitelerde okuyan kızlarımıza eğitim bursu yararı için güreş tuttu. Elde edilen gelir bu amaç doğrultusunda kullanılacak” dedi.
Güreş Komitesinden Şenol Babacan; “Nazilli’de ve hatta Ege Bölgesinde  ilk kez düzenlenen boğa güreşi şenliklerinin düşündüklerinden daha güzel geçtiğini belirtti.  Ege Bölgesi’nde yapılan deve ve boğa güreşlerinin en az 100 yıllık geçmişi olduğunu,  bu kültürün Yörüklerden gelen bir gelenek olduğunu anlatan Babacan,” Yörükler, develeri uzun süre yük taşımak amacıyla kullanmışlar ve bir kentten diğerine deve kervanları ile yapılan yolculuklarda verilen molalarda develer güreştirilirmiş. Yörükler, bu kültürü Orta Asya’dan Anadolu’ya getirmişler” dedi. Babacan Boğa Güreşinin hayvanlara kesinlikle zararı olmadığını ve doğaya aykırı olmayan bir kültür etkinliği olduğunu ifade etti.

Güreşlerde derece yapan boğa sahiplerine çeşitli hediyeler verildi. Güreş ağası seçilen Atça Belediye Başkanı Mustafa Çınar’ın da aralarında olduğu 13 kişi açık artırmayla ağalık için yarıştı. Güreş Ağası açık artırmada 5 bin 200 TL ile en yüksek fiyatı veren Öz Besi Hayvancılık İşletmesinin sahibi İsmail Öz oldu. Nazilli 1. Sanat Etkinlikleri ve Boğa Güreşi Festivalinin Süper Baş Güreşinde 25 dakika süren güreş berabere sonuçlandı. İncirliova Erbeyli’den ‘Varlı’ isimli boğa ile Muğla Yeşilyurt’tan ‘Özgür Çakıcı’ isimli boğa birbirlerine üstünlük sağlayamayınca, Türkiye’nin en iyi boğaları için tertip komitesi boğa sahipleri ile anlaşma sağlayarak beraberlik ilan etti. Baş Güreşinde Atça Uzunlar Köyünden Emin Çavuş’un ‘Şımarık’ isimli boğası ve Özel Açılış güreşinde Atça Kılavuzlar köyünden Akın Sevim’in ‘Efe’ isimli boğası kupa aldı.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: