haber oku

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN’İN ESERLERİ (2)

admin ~ 19 Eylül 2014 ~ Genel, Manşetler

DSCF1372

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN’İN ESERLERİ (2)

 

Eğitimci-yazar Osman GİRGİN çalışmalarını topladığı eserlerini birer birer milletinin beğenisini sunuyor.

Şimdiye kadar dört eser meydana getiren Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN eserleri sırasıyla şunlardır:

2-ANLATABİLDİĞİM ÜSTAD (DERLEME)

Edebiyat dünyasının gök kubbesi kabul ettiği Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK’İN eserlerinden derleyerek meydana getirdiği eserinde Üstad’dan makale, şiir, konferans ve mektuplar yazmıştır. Kendi düşünceleriyle harmanladığı kitabındaki tek amaç Üstad’ı genç kuşaklara aktarabilmektir. Kitabının son bölümlerinde Üstad’ın Dava, Komünizm, ruh, sosyalizm, demokrasi, felsefe, profesör, kapitalizm, İslam, insan, ihlas, namaz ve tiyatro hakkındaki görüşlerini işlemiştir.

Kitabın arka kapağına Üstad’ın şu yazısını yazmıştır:

-Bu dünya, şu anda, yanlış olanlarla doğru olmayanlar arasındaki kavgada, bir an için yanlışın tesviyesi, fakat doğrunun tesviye edilemeyişi buhranını yaşamakta; ve ister bugüne kadar gelmiş içtimai mezhepler arası, ister hepsinin dışında ve üstünde mücerret bir vahid olarak kendisine yeni bir terkip ve nizam getirecek haberciyi bekliyor.

Bir dünya doğuyor ve bu dünyanın doğuşunda hissedar olmayan milletlere artık içtimai manada ölüm ve yokluk düşüyor. Öyle bir dünya doğuyor ki, niçin yaşadıklarını ve ürediklerini izah edemeyen milletlere, yarın, üstünde süründükleri stepleri sulamak vazifesini verecektir.  Böyle bir dünyanın doğmak üzere olduğunu; bütün medeniyet dünyası bütün dava ve aksi davaları içinde son tekevvün buhranlarını çekerken, bizim biricik kurtarıcı sistemi kendi öz cebimizde kaybettiğimizi bilelim; ve garp döne dolaşa, bizim kaybettiklerimize gelmeden, biz dönüp dolaşmaksızın onu kendimizde arayalım! Fakat bu, “arayalım” demekle olacak iş değil… Onu arayıp bulacak olanları bulmak lazım… Bunun için de asırlık mahrumluğumuzu, derinden derine incelemek ve onun hıncıyla harekete geçmek…

Cumhuriyet tarihinin Avrupa’ya gönderdiği ilk talebelerden olan Necip Fazıl KISAKÜREK’LE cumhuriyet tarihini ve seksenli yıllara kadar devam eden siyasi tarihimiz bu eserde:

ANLATABİLDİĞİM ÜSTAD

 

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

Turan İlkokulu Nazilli-AYDIN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com

Tel: 505 397 65 80

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: