haber oku

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN’İN ESERLERİ

admin ~ 11 Kasım 2014 ~ Genel, Manşetler

DSCF1388

EĞİTİMCİ-YAZAR OSMAN GİRGİN’İN ESERLERİ

 

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN çalışmalarını topladığı eserlerini birer birer milletinin beğenisini sunuyor.

Şimdiye kadar dört eser meydana getiren Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN’İN eserleri sırasıyla şunlardır:

DSCF1374

1-BOŞA YAŞAMIŞIM (ÖYKÜ)

Hayat hikâyesinden yola çıkarak yazılan eserde Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Türk insanının çektiği sıkıntı ve ıstıraplar açık şekilde yazılmıştır. Bir ömrün bazen ne kadar uzun olabileceğini bu eserde şahit olacaksınız. Muğla ili Kavaklıdere ilçesi Genek Köyü’nden dünyaya destan olan bir öykü. Çanakkale Savaşlarında savaşan ve esir düşen bir gazi kızının öykü kahramanı olduğu kitap yurdumuzun son yüzyılını anlatmaktadır. Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş savaşı ve İkinci Dünya Savaşının milletimizde oluşturduğu bütün acılar ve zorluklar işlenmiştir.

Her şeye rağmen Türk insanının vatanına ve milletine sahiplenmesi, canından aziz bilmesini bu eserde bulabilirsiniz. İşte kitabın kahramanının ağzından düşen üç-beş söz:

“Kırk beş sığır vardı önümde, koyun keçi hariç.

Dokuz yaşında başladım, mal gütmeye.

Nalınlarımızı köy çıkışında çıkarır, saklardık.

Dönüşte alır giyerdik, eskimesin diye…”

İşte milletin gerçek sahipleri, öz evlatları. Çıkaracağımız çok ders, düşüneceğimiz çok konu var. Öncelikle gerçekleri bilmemiz gerekiyor. Gerçeklerin bir kısmı işte bu eser:

“BOŞA YAŞAMIŞIM” DA.

 

DSCF1369

2-ANLATABİLDİĞİM ÜSTAD (DERLEME)

Edebiyat dünyasının gök kubbesi kabul ettiği Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK’İN eserlerinden derleyerek meydana getirdiği eserinde Üstad’dan makale, şiir, konferans ve mektuplar yazmıştır. Kendi düşünceleriyle harmanladığı kitabındaki tek amaç Üstad’ı genç kuşaklara aktarabilmektir. Kitabının son bölümlerinde Üstad’ın Dava, Komünizm, ruh, sosyalizm, demokrasi, felsefe, profesör, kapitalizm, İslam, insan, ihlas, namaz ve tiyatro hakkındaki görüşlerini işlemiştir.

Kitabın arka kapağına Üstad’ın şu yazısını yazmıştır:

-Bu dünya, şu anda, yanlış olanlarla doğru olmayanlar arasındaki kavgada, bir an için yanlışın tesviyesi, fakat doğrunun tesviye edilemeyişi buhranını yaşamakta; ve ister bugüne kadar gelmiş içtimai mezhepler arası, ister hepsinin dışında ve üstünde mücerret bir vahid olarak kendisine yeni bir terkip ve nizam getirecek haberciyi bekliyor.

Bir dünya doğuyor ve bu dünyanın doğuşunda hissedar olmayan milletlere artık içtimai manada ölüm ve yokluk düşüyor. Öyle bir dünya doğuyor ki, niçin yaşadıklarını ve ürediklerini izah edemeyen milletlere, yarın, üstünde süründükleri stepleri sulamak vazifesini verecektir.  Böyle bir dünyanın doğmak üzere olduğunu; bütün medeniyet dünyası bütün dava ve aksi davaları içinde son tekevvün buhranlarını çekerken, bizim biricik kurtarıcı sistemi kendi öz cebimizde kaybettiğimizi bilelim; ve garp döne dolaşa, bizim kaybettiklerimize gelmeden, biz dönüp dolaşmaksızın onu kendimizde arayalım! Fakat bu, “arayalım” demekle olacak iş değil… Onu arayıp bulacak olanları bulmak lazım… Bunun için de asırlık mahrumluğumuzu, derinden derine incelemek ve onun hıncıyla harekete geçmek…

Cumhuriyet tarihinin Avrupa’ya gönderdiği ilk talebelerden olan Necip Fazıl KISAKÜREK’LE cumhuriyet tarihini ve seksenli yıllara kadar devam eden siyasi tarihimiz bu eserde:

ANLATABİLDİĞİM ÜSTAD

 

DSCF1375

3- BİR GÜLDE BENDEN  (MAKALE)

Tarih boyunca insanlık, kendini anlatmaya ve anlamaya çalışmıştır. Bunda başarılı olanlarla olmayanların farkı, insanların arasındaki fark kadar büyüktür. İnsanın kendini anlaması, anlatmasından çok daha önemlidir. Baktığımız zaman kendini anlatmaya çalışanların çoğunluğu, kendini anlamayanlar olduğunu görürsünüz.

Bu eser de her zaman sizin yanınızda olacak bir eserdir. Kısacası bir başucu kitabı diyebilirsiniz. Çünkü içerisinde tam tamına seksen bir makele bulacaksınız. Bu makaleler dini, milli ve güncel olmak üzere üç ana başlık altında toplanmıştır. Türkiye’nin seksen bir vilayetine denk gelen bu kitabı okuduktan sonra memleketi ve memleket insanını nasıl kucakladığını şahit olacaksınız.

Kitabın arka kapağından bir bölüm:

Dünyanın nereden gelip nereye gittiği çok önemli değil. Önemli olan bizim nereden gelip nereye gittiğimizdir. Buna rağmen kendini kontrol edemeyenlerin dünyayı kontrol etmeye çalışması bizim en büyük problemimizdir.

Yaklaşık on yıllık zaman dilimi içerisinde vukuu bulan bazı olay ve yaşantımızdan kesitler alınarak hazırlanan u kitap seksen bir makaleden oluşmaktadır. Bu makalelerle hem geçmiş zaman olur ki diyeceğinizi hem de zamanın ne kadar çabuk geçtiğini göreceğinize eminim.

Yeryüzünün tek halifesi olarak yaratılan insan, halifeliğini yapabiliyor mu?

İnsanoğlunun üzerinde hüküm sürenler bu güçlerini nereden alıyorlar?

İnsan kendini tanıdıkça insanlaşıyor mu, yoksa yetenekleriyle meydan mı okuyor?

Yeryüzünün zenginlikleri insana verildiğine göre bu savaşlar niye?

Kendini gök kubbeye yazdıran kişiler bunu hangi özellikleriyle yazdırmışlardır.

İşte bu ve benzeri seksen bir makaleyi eserimiz:

 

“BİR GÜLDE BENDEN” kitabında bulacaksınız.

 

DSCF1366

 

(4) -UZUN ÇARŞI HATIRASI (Roman)

 

Eğitimci-Yazar Osman GİRGİN ilk roman denemesini yaşadığı yere vefa borcu için Nazilli’nin ilk ve tek romanı olan “UZUN ÇARŞI HATIRASI” NI yazdı. İşte bu romanın kitap arkası yazısı:

 

Dünya üzerinde hoş bir seda bırakmak amacıyla çıktığımız yolculukta bugün dördüncü duraktayız. Kaçıncı durağa kadar gideceğimizi Allah bilir. Şurası kesin ki bütün duraklarımız ilktir. Birinci durak hikâye, ikinci durak derleme, üçüncü durak makale, bu durağımız da romandır.

Yaşadığımız yere yani Nazilli’mize vefa borcu olarak başladığım yolculuğumda roman durağında mola vermiş bulunmaktayım. Bence Nazilli hakkında yazılmış ilk ve şimdilik tek romandır.

Öncelikle uzun yaşam merkezinde yaşayan Nazillililerin beğenisine sunmaktan gurur duyduğum romanımı inşallah bütün milletim beğenir. Ben hiç olmazsa bu konuda öncülük yapmış olmaktan dolayı haklı bir gurur yaşamaktayım.

Memleketimizin en güzel ilçelerinden biri olan Nazilli, vatanımıza birçok güzellik ve kahramanlıklar katmıştır. Tarihinden, yetiştirdiği ürünlerinden, efe yürekli ve sıcakkanlı sevecen insanlarından etkilenerek hazırladığım bu romanımda adet, gelenek, yerli ürünler, aşk, intikam, hoşgörü ve bağışlamayı Nazilli’mizin birçok mahalle, cadde ve sokaklarında gezerken bulacaksınız. Ama özellikle romanımızın başlığından da anlaşılacağı üzere Nazilli’nin meşhur Uzun Çarşı’sını hiç aklınızdan çıkaramayacaksınız.

Nazilli’mizin Uzun yaşam merkezi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uzun yaşam merkezi olmasında Uzun Çarşı’nın ve Aydın havası dediğimiz havanın insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu hep beraber görmeye çalışacağız.

 

İşte kısacık özeti olan bu kitap arkasından sonra romanı okuyup beğenmek siz okurlarımıza düşüyor. Bugün için roman olan bu kitapta geçen bütün olay ve kişiler gerçek olup bu gerçek kişi ve olaylardan sahte kahramanlar çıkarılmıştır. Özellikle burada geçen yer ve mahalle isimleri gelecekte tarihi vesika olarak adlandırılacağından kimsenin şüphesi olmasın.

 

Güzel ve şirin Nazilli’yi daha iyi tanımak istiyorsanız “UZUN ÇARŞI HATIRASI” adlı romanı mutlaka okumalısınız.

 

 

Osman GİRGİN

Eğitimci-Yazar

Turan İlkokulu Nazilli-AYDIN

osmangirgin.haber@hotmail.com

osmanlıhaber.com

Tel: 505 397 65 80

 

 


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın: